Четвертий етап медичної реформи на Запоріжжі: що зміниться

Колаж Суспільного. Аліса Макаріхіна. Колаж: Суспільне Запоріжжя

У Запоріжжі розпочалася оптимізація медичних закладів, котра відбувається в рамках четвертого етапу медичної реформи. Що саме зміниться після впровадження цього етапу, розповіла керівниця експертної групи програми "Ефективне управління мережею медичних закладів в умовах децентралізації" Аліса Макаріхіна.

Рішення про реорганізацію лікарень, пологових, центрів ПМСД та стоматологічних поліклінік було ухвалене на сесії Запорізької міської ради у грудні 2022 року.

Основною задачею реформи є створення спроможної мережі закладів охорони здоров'я, що зможуть надавати певний, закріплений в Постанові Кабміну, перелік послуг", - каже Аліса Макаріхіна.

Загальні зміни

"Перше — це найбазовіший рівень, це загальна лікарня. Наступна — кластерна лікарня, яка одна на район — це 150 тис. (населення - прим. ред.)", розповіла Аліса Макаріхіна.

Інфографіка: Суспільне Запоріжжя. Суспільне Запоріжжя

Інфографіка Суспільного. Суспільне Запоріжжя

Інфографіка Суспільного. Суспільне Запоріжжя

"Надкластерні — це всі інші напрямки, які не включені в попередні. Також деякі заклади охорони здоров'я, такі як кардіодиспансери, що мають стаціонарну допомогу, як онкологічні диспансери — вони поки що залишаються відокремленими закладами. Всі інші заклади, наприклад, поліклініки, які мають амбулаторну допомогу, центри СНІДу, та інші — вони, в цілому, будуть об'єднуватися, так би мовити, у велику парасолю надкластерної лікарні" - розповіла керівниця експертної групи.

Пологові будинки

Щодо пологових будинків Аліса Макаріхіна розповіла, що якщо вони мають велику спроможність, вони фінансово спроможні, то вони в цьому плані розвитку госпітального округу потенційно можуть бути відокремленими юридичними особами. Але питання доцільності, чи варто їх об'єднувати — це питання, виключно, плану розвитку госпітального округу і тут моделі можуть бути різні.

9 пологовий будинок м. Запоріжжя. Суспільне Запоріжжя

Стоматологічні служби

Щодо стоматологічних служб, на довгострокову перспективу у держави немає можливості розвивати цей напрямок державним коштом у повному обсязі. Є якісь критичні стани, ургентна стоматологічна допомога, але потрібно вже продумувати, як вони будуть функціонувати. Тобто, група, яка розроблятиме план реорганізації, повинна вже думати, що і як організувати.

Об'єднання медичних закладів

Я б не розглядала реорганізацію як фізичне закриття будівель. В першу чергу, об'єднання юридичних осіб може призвести до адміністративних змін, кількості персоналу, наприклад, об'єднання бухгалтерських та інших служб. Тобто, тут треба дивитися. Кожен власник буде вирішувати, Запорізька міська рада буде вирішувати, яким чином в проєкті рішень що буде відбуватися з цими закладами, тобто, як відбуватиметься реорганізація” - ділиться своїм баченням керівниця експертної групи програми "Ефективне управління мережею медичних закладів в умовах децентралізації".

"Маршрут пацієнтів"

Аліса Макаріхіна також наголошує, що, наразі формується так званий "маршрут пацієнтів", він має відповідати їхнім потребам, особливо, коли це стосується критичних станів.

"Зараз розробляються нові маршрути екстреної медичної допомоги, які будуть засновані на принципах кластеризації. МОЗ буде затверджувати план розвитку госпітальних округів до 1 липня 2023 року і буде все прописано, тобто, куди вестимуть пацієнта. За яким принципом будуть вести — закріплюється на регіональному рівні. Хочу зазначити, що, з одного боку, наша область долучена до цього процесу реорганізації, але з іншого — в області поки немає можливості планувати цю діяльність, бо в нас є тимчасово окуповані території”.

Доля медперсоналу

"Будуть посилюватися вимоги до якості. Питання медсестер може постати дуже гостро, бо дуже багато спеціалістів виїхали з країни й вже працевлаштовані за кордоном і частина з них вже не повернеться. А відносно лікарів, працюючи з лікарями, які виїхали за кордон, можу сказати, що вони планують повернутися. Чи буде відбуватися скорочення лікарів? Їх і так не вистачає і я прогнозую, що може відбуватися додаткове залучення, міграція певна по лікарських закладах і набуття додаткових спеціалізацій", - наголошує керівниця експертної групи.

Аліса Макаріхіна зазначає, що для пацієнтів перевагою від реорганізації спроможних медзакладів буде те, що вони чітко знатимуть в якому медзакладі і які саме послуги зможуть отримати в повному обсязі. А лікарі зможуть наймати персонал і розвивати медзаклади.

Читайте також

У Запоріжжі призупинили об'єднання двох пологових будинків

Міська влада Запоріжжя планує закрити пологовий будинок №9, персонал та пацієнтки проти

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram