"Якщо щось не спрацює з генератором, може початися аварія", — експертка про можливі наслідки знеструмлення ЗАЕС

. Запорізька АЕС 8 серпня 2022 року, фото: AP

Відучора, 2 листопада, Запорізька атомна електростанція повністю знеструмлена внаслідок російських обстрілів та пошкодження двох останніх високовольтних ліній зв'язку з українською енергосистемою. Наразі станцію живлять дизель-генератори, однак будь-який форс-мажор може спровокувати важкі наслідки.

Про це Суспільному розповіла незалежна експертка з ядерної енергетики та безпеки Ольга Кошарна.

Після того, як живлення повністю зникло, увімкнулися 20 дизельних генераторів, палива для роботи яких вистачить на 15 діб. За словами, Ольги Кошарної, у тому, що ЗАЕС працює від генераторів є небезпека:

"Якщо щось не спрацює з дизель-генератором, то може початися аварія з розплавленням активної зони. Вони встановили засоби радіолокаційної боротьби на дахах енергоблоків, вони на місці сухого сховища відпрацьованих відходів щось будують. Не пускають туди експертів МАГАТЕ, які зараз там".

За словами Ольги Кошарної, чергове відключення АЕС — це спроба шантажу, аби українська влада пішла на переговори. Тиснуть представники РФ й на працівників станції, вдаються до катувань, зазначає експертка:

"Російські військові затримали головного інспектора ЗАЕС з ядерно-радіаційної безпеки. В кайданках його кудись вивели. Про кількох співробітників вже 2 місяці нічого не відомо, зокрема з електро цеху. Ось ці катування, знущання з людей, вони змушують підписувати контракти з "Росатомом".

Також, каже експертка, людей затримують за переписку українською або ж за використання української сім-карти, тим самим порушуючи базові права місцевих жителів.

Що відомо

  • ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня захоплена російськими військовими. Відтоді війська РФ там розміщують на майданчику станції військову техніку та боєприпаси, а також обстрілюють прилеглу територію. Обстрілюють росіяни і саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Раніше росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В "Енергоатомі" назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для Збройних сил України рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.
  • 8 жовтня, прем'єр-міністр РФ Михайло Мішустін підписав розпорядження про створення федерального унітарного підприємства "Запорізька атомна електростанція". В "Енергоатомі" зазначили, що росіяни намагаються "затягнути українських атомників ЗАЕС" до новоствореної російської компанії.
  • Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі зустрівся з президентом РФ Путіним і після зустрічі з ним приїхав в Україну і заявив про прогрес у створенні захисної зони для Запорізької АЕС.

Читайте також

На ЗАЕС окупанти анулюють перепустки українського зразка та встановили термін для укладання контракту з "Росатомом"

Окупанти спричинили екологічну катастрофу на Запорізькій АЕС — Енергоатом

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber