Працівників Запорізької АЕС змушують підписувати контракти з "Росатомом"

. Російський військовий на території Запорізької атомної енергостанції, Енергодар, Україна, 1 травна 2022 р. Фото: Getty Images

Росіяни вимагають від працівників Запорізької атомної електростанції, яка знаходиться в тимчасово окупованому Енергодарі, підписувати контракти з "Росатомом", аби зберегти робочі місця.

Про це повідомляє Bloomberg.

Постійний представник України при міжнародних організаціях Євген Цимбалюк на засіданні МАГАТЕ 29 вересня заявив, що росіяни направили на ЗАЕС посадовців "Росатома", метою яких є зміна підпорядкування електростанції, після заяви Путіна про анексію Запорізької області.

"Ці представники "Росатома" заявили, що Запорізька атомна електростанція буде належати "Росатому", і тому протягом двох тижнів всі співробітники повинні написати заяву в "Росатом". Ми закликаємо МАГАТЕ сказати рішуче "ні"" - сказав посол України.

Представники Росії та "Росатома" мали право на відповідь у МАГАТЕ, але ніяк не прокоментували слова Цимбалюка.

Посол Канади в МАГАТЕ Трой Лулашник, виступаючи від імені понад десятка країн, зазначив, що станція має залишатися підключеною до української електромережі та є невід’ємною частиною української енергосистеми.

"Будь-який фіктивний референдум, який проводить Російська Федерація в межах міжнародно визнаних кордонів України, не має жодних політичних чи правових наслідків для статусу заводу, чи території навколо об’єкта", – сказав він.

Bloomberg зазначає, що спроба відторгнення ЗАЕС в України з боку Росії є найбільшою атомною крадіжкою в історії. Вартість електростанції видання оцінює у 40 мільярдів доларів США.

Що відомо

  • 25 серпня Запорізька АЕС вперше повністю відключилася від енергомережі. Як повідомили в Державній інспекції ядерного регулювання України, в результаті бойових дій в районі розміщення Запорізької АЕС відбулось відключення повітряної лінії ПЛ-750 кВ "Дніпровська". Таким чином, дії окупантів РФ спричинили повне відключення ЗАЕС від енергомережі – перше в історії станції.
  • 1 вересня представники МАГАТЕ прибули до Енергодара на Запорізьку АЕС.До складу місії увійшли експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній не було.
  • 5 вересня 2022 року чотири із шести представників команди інспекції МАГАТЕ завершили роботу на Запорізькій АЕС та покинули майданчик станції. Ще двоє представників місії залишились на ЗАЕС на постійній основі.
  • 6 вересня у Міжнародному агентстві з атомної енергії опублікували звіт за підсумками свого візиту на Запорізьку атомну електростанцію. В ньому фахівці наполягали на негайному створенні охоронної зони ядерної безпеки.
  • 11 вересня на Запорізькій атомній електростанції в окупованому росіянами Енергодарі повністю відключили останній робочий енергоблок, який готують до переведення у "холодний стан".
  • Реактори Запорізької атомної електростанції навіть у режимі холодного відключення потребуватимуть зовнішніх джерел живлення інакше все одно може статися ядерна аварія.
  • Станом на 20 вересня до ЗАЕС підключена одна електролінія на 750 кВт, яка з'єднує атомну станцію безпосередньою системою України.

Читайте також: Окупанти викрали генерального директора Запорізької АЕС

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram