Місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. Що відомо

Оновлено
. Фото: МАГАТЕ

В НАЕК "Енергоатом" повідомили, що місія МАГАТЕ зранку 1 вересня вирушила із Запоріжжя до Енергодара, попри повідомлення про інтенсивний обстріл. Станом на 14:28 місія прибула на тимчасово окуповану Запорізьку АЕС.

Прибуття на ЗАЕС підтвердили також у МАГАТЕ.

Із Запоріжжя місія вирушила близько дев'ятої години ранку.

Тим часом від самого ранку 1 вересня Енергодар обстрілювався окупаційними військами. Над містом "працювала" група російських ударних вертольотів К-52, які завдавали ударів по житлових кварталах.

Також окупаційні війська завдали мінометного удару в безпосередній близькості від території ЗАЕС і атомних реакторів. Внаслідок обстрілів о 4:57 на Запорізькій атомній електростанції спрацював аварійний захист і відключився робочий 5-й енергоблок.

Між тим голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що місія знала про "посилення військової активності в цьому районі", але планує продовжити місію на об’єкт і зустрітися з його персоналом.

Близько 13:00 в НАЕК "Енергоатом" повідомили, що місія МАГАТЕ пересувається "сірою" зоною в бік Енергодару.

Після другої години дня представники МАГАТЕ прибули до Енергодара на Запорізьку АЕС.

Під час візиту на окуповану росіянами Запорізьку АЕС місія МАГАТЕ сфокусується на трьох завданнях:

  • фізичний захист;
  • ядерна безпека;
  • гарантії нерозповсюдження ядерних матеріалів.

Як зазначив голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі, існують домовленості з усіма безпековими групами, щоб перевірити чи здійснюються тиск на працівників, чи є обстріли та хто стріляє. Він також підкреслив, що основна мета візиту – безпекова та контрольна.

Оновлення:

Як повідомив Суспільному на умовах анонімності співробітник ЗАЕС, інспектори місії МАГАТЕ пересувались станцією та спілкувались зі співробітниками ЗАЕС у присутності російських військових та працівників "Росатому".

За його словами, росіяни переконували представників місії, що на станції війська радіологічного, хімічного та біологічного захисту, а не бойові підрозділи російської армії, а ЗАЕС обстрілює ЗСУ.

Після того, як голова місії Рафаель Гроссі та більшість членів делегації покинули станцію, частина представників МАГАТЕ залишилась в Енергодарі, вони житимуть у готелі та інспектуватимуть роботу станції впродовж кількох днів.

Що відомо

  • Окупаційна армія РФ веде артобстріл заздалегідь погодженого маршруту місії МАГАТЕ із Запоріжжя до ЗАЕС. Україна закликала РФ зупинити провокації.
  • 31 серпня до Запоріжжя прибула місія МАГАТЕ. У Головному управлінні розвідки повідомили, що місія має прибути на Запорізьку атомну електростанцію 1 вересня.
  • До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Читайте також: Місія МАГАТЕ їде до Запорізької АЕС. Як працює організація та що вона планує робити на станції

Від "Чорнобилем тут і не пахне" до "Україна шантажує РФ і ЄС". Еволюція маніпуляцій Росії про обстріли ЗАЕС

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram