Операцію з трансплантації кількох органів від одного донора провели в Запоріжжі

. zokb.org.ua

У Запоріжжі провели трансплантацію відразу кількох органів від одного померлого від інсульту чоловіка, родичі якого дали на це згоду. В ніч з 15 на 16 березня запорізькі та київські лікарі пересадили серце 38-річному місцевому мешканцю. Згодом трансплантологи провели операції з пересадки печінки та нирок трьом іншим реципієнтам.

У мультиопераційній програмі пересадки органів було задіяно понад півсотні співробітників Запорізької обласної клінічної лікарні спільно із фахівцями київського Інституту серця. Медики працювали протягом обмеженого часу, за котрий повинні були виконати операцію з трансплантації серця.

За словами директора Інституту серця МОЗ України Бориса Тодурова, за останній рік відбувся справжній прорив у цьому сенсі: "В Україні було зроблено десять трансплантацій серця, почали виконувати пересадки підшлункової залози, нирок, зроблено багато пересадок печінки, не лише від рідного донора, а й трупного. На цій хвилі як раз у Запорізькій обласній клінічній лікарні зроблений такий мультиорганний забір", — сказав Тодуров.

Читайте також: Трупне донорство - чи готові до нього на Запоріжжі. Пояснює експерт

Ректор ЗМАПО, завідувач кафедри госпітальної хірургії ЗДМУ Олександр Никоненко каже, що подібна операція з низкою пересаджених органів одночасно відбулась у Запоріжжі у 2013 році. Тоді від двох донорів з Дніпра у Запоріжжі пересадили органи кільком реципієнтам:

"Наш колектив за добу виконує трансплантацію серця, печінки і чотирьом хворим виконується трансплантація нирки. Ми через рік зібрали всіх цих пацієнтів. Вони всі здорові та повернулись до активного життя. На мою думку, це є нормальною пропагандою трансплантації. Метода, котрий є провідним у лікування важких форм хвороби."

Наразі пацієнти, яким пересадили органи, перебувають у стабільному стані та отримують планову медичну допомогу, повідомили журналістам Суспільного у пресслужбі Запорізької обласної клінічної лікарні.

Що відомо

  • На початку 2020 року МОЗ запустило пілотний проєкт, до якого увійшли 12 медичних закладів у Києві, Львові, Одесі, Харкові, Дніпрі, Ковелі, Запоріжжі та Черкасах. Отримавши відповідну ліцензію, вони стали Центрами трансплантації. 10 із них вже отримало фінансування на 2020 рік. За підрахунками МОЗ, цих коштів має вистачити на понад 100 трансплантацій цьогоріч.
  • Трансплантологічна діяльність базується на основі Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів і тканин (ЄДІСТ). Повноцінний запуск якої відбувся з 1 січня 2021 року. Система містить низку даних, серед яких і дані про донорів та пацієнтів.