Зеленський сказав, що не віддасть Китаю акції "Мотор Січі"

. getman.media

Володимир Зеленський заявив, що не дозволить Китаю або будь-якій іншій країні придбати контрольний пакет акцій підприємства "Мотор Січ".

Про це він сказав в ексклюзивному інтерв’ю Axios на HBO.

"Ніколи, не за мого президенства. Я тут не на все життя, але за моїх часів, точно ніколи", – відповів Зеленський на питання щодо купівлі китайцями контрольного пакету акцій запорізького стратегічного підприємства оборонного сектору.

Нагадаємо, 29 січня Україна ввела санкції проти громадянина КНР Вана Цзіна та його компаній, які виступають інвесторами авіаційного заводу "Мотор Січ". Відповідний указ про виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 січня 2021 року оприлюднено на сайті Офісу президента України.

Що відомо

  • У травні 2017 року міністр економічного розвитку та торгівлі України Степан Кубів заявив про створення спільного підприємства "Мотор Січі" та компанії Skyrizon у китайському Чунціні, яке вироблятиме авіаційні двигуни та газотурбіні установки.
  • У липні 2017 року Генпрокуратура провела обшуки на "Мотор Січі" у межах проваджень, зокрема щодо виведення великої частини акцій в офшорні компанії та незаконна передача їх у власність. У відповідь на це компанія заявила про те, що не входить до складу державного концерну "Укроборонпром", відтак не має узгоджувати з державними структурами відчуження акцій.
  • У вересні 2017 року Шевченківський райсуд Києва за клопотанням СБУ наклав арешт на 56% акцій "Мотор Січі", якими опосередковано володіє громадянин Китаю Ван Сіньлей, власник компанії Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment.
  • На початку серпня 2020 року китайські інвестори зі Skyrizon оприлюднили офіційну інформацію про співпрацю з групою DCH бізнесмена Олександра Ярославського щодо АТ "Мотор Січ". У заяві йшлося, що група DCH отримає від китайських інвесторів понад 25% акцій "Мотор Січі".
  • 4 вересня китайські інвестори "Мотор Січі" з компанії Skyrizon направили українському уряду повідомлення про намір розпочати міжнародний арбітраж проти України.
  • 15 січня 2021 року президент підприємства В'ячеслав Богуслаєв звернувся до акціонерів та співробітників "Мотор Січі". За його словами, процедура порушена, адже акціонери не отримали офіційних повідомлень про проведення зборів. На його думку, метою є усунення діючої ради директорів від керівництва фінансово-господарською діяльністю.
  • На альтернативному сайті "Мотор Січі" було розміщене звернення від китайського інвестора підприємства Вана Цзіна, у якому йдеться, що представники, які володіють більш ніж 80% акцій, погодилися на участь у загальних зборах акціонерів ініційованих "Skyrizon Aircraft Holdings Limited".
  • 29 січня у Запоріжжі відбулися акції біля обласних управлінь СБУ, поліції та прокуратури, з вимогою врегулювати ситуацію на підприємстві "Мотор Січ". Учасники акції, серед яких працівники підприємства, вимагали відсторонити керівництво "Мотор Січі" та провести загальні збори акціонерів.
  • 31 січня у Запоріжжі за адресою Південне Шосе, 8 мали відбутися збори акціонерів АТ "Мотор Січ", ініційовані інвесторами підприємства. Однак збори не відбулися через втручання співробітників Служби безпеки України.