5 лютого 2025 року морський піхотинець 36-ї бригади Ігор Турчак повернувся з російського полону. Після місяця реабілітації у Центрі реінтеграції на Вінниччині він готується до подальшого лікування. Як українські захисники проходять відновлення — у матеріалі Суспільного.
З 2022 року допомогою звільненим займається група реінтеграції. Її керівник Дмитро Янталець розповів, що їхня місія — створити середовище, яке лікує та надихає. Проте існує нагальна проблема — нестача військових психологів, тому доводиться залучати фахівців з інших частин та ділитися досвідом.
"Ми збираємо інформацію як для міжнародних судів, так і для військових, а також допомагаємо бійцям адаптуватися", — сказав Дмитро Янталець.
"Це була робота з психологами, з іншими лікарями. У кожного різні проблеми: у когось ноги, у когось руки, у когось ребра, голова, очі. Настрій змінився, але зі сном поки не все гаразд", — розповів Ігор.
Його побратим Дмитро Салютін приїхав підтримати свого товариша Олександра Кірієнка, з яким розійшовся 12 квітня 2022 року під час боїв.
"Ми займаємося супроводом хлопців, які повернулися з катівень Росії.Я також пройшов через російську неволю, відновлювався в цьому ж центрі восени 2024 року", — сказав Дмитро.
Медичний супровід та реабілітація
За словами Сергія Макарова, заступника командира медичної частини Центру реінтеграції, відразу після звільнення військові проходять комплексне обстеження, адже більшість має серйозні фізичні та психологічні травми.
"Ми бачимо застарілі сліди побиття: шрами, рубці, зламані ребра, втрату зубів. Деколи залишається всього 2-3 зуби. Залежно від стану пацієнта призначають лікування, перев’язки, хірургічні втручання", сказав Сергій Макаров.
Психічне здоров'я звільнених також під особливою увагою лікарів. "Практично кожен шостий потребує допомоги психіатра", — розповів Олег Токарчук, психіатр Центру реабілітації. За його словами, головне — набратися терпіння, як самим бійцям, так і їхнім рідним, адже процес адаптації триває місяцями.
Харчування та соціальна адаптація
За словами Марії Поповської, завідувачки виробництва центру, одним із важливих елементів відновлення є правильне харчування.
"Меню адаптивне, починаємо з протертої їжі та малих порцій, поступово збільшуючи їх", сказала Марія.
За словами Дмитра Янталця, відновлення звільнених військових — тривалий і складний процес, що потребує не лише медичної допомоги, а й підтримки суспільства. Важливо, щоб кожен боєць відчував: він потрібен Україні.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp