Перейти до основного змісту

Допомога військовим та їхнім сім’ям: у Вінниці відкриють психологічний Хаб

24 березня у Вінниці запрацює Хаб психологічної підтримки для військовослужбовців та їхніх сімей. Це простір, де військові, їхні рідні, а також цивільні, які постраждали через війну, зможуть отримати фахову допомогу. Команда психологів працюватиме над тим, щоб допомогти людям справлятися з пережитими травмами, втратами та стресом.

Як саме працюватиме Хаб та яку підтримку тут надаватимуть Суспільному розповіла власниця мистецького простору та кризова психологиня Дар’я Паламарчук.

Ідея створення Хабу

Думка про створення такого простору у Дар'ї з'явилася ще з початку повномасштабного вторгнення. Спочатку вона працювала з внутрішньо переміщеними особами та займалася гуманітарною допомогою. Згодом як волонтерка почала проводити арттерапевтичні заняття для поранених військовослужбовців у Вінницькому шпиталі.

"Я бачила, як це працює, як людина, яка приходить замкнутою, заглибленою у власний біль, починає розкриватися через творчість. Це були не просто сеанси малювання — це була можливість висловити свої почуття, впоратися з травматичним досвідом. Результати були вражаючими, і я зрозуміла: цю практику потрібно масштабувати", — пояснила Дар’я.

У 2023 році разом із Центром візуальних проєктів та громадською організацією вона реалізовувала проєкт за підтримки Українського культурного фонду, що був спрямований на допомогу дітям військових і внутрішньо переміщених осіб. Це були курси 3D-візуалізації, арттерапія та каскотерапія. Отримані результати довели ефективність таких методів, що підштовхнуло до створення Хабу.

"Коли цього року мені вдалося отримати невеличкий грант і меценатську підтримку, я вирішила створити простір, де можна поєднати всі ці напрямки допомоги", — додала ініціаторка.

Для кого працюватиме Хаб?

Центр буде відкритий не лише для військовослужбовців, а й для членів їхніх сімей.

"Очікування, невідомість, страх, почуття втрати та горювання — усе це вимагає кваліфікованої психологічної підтримки. Ми готові допомагати тим, хто цього потребує", — розповіла Дар’я Паламарчук.

Хаб пропонуватиме фахову психологічну підтримку у різних форматах:

  • Індивідуальні консультації
  • Групові тренінги
  • Арттерапія
  • Сімейна терапія
  • Тренінги з адаптації після повернення з фронту

Перша арттерапевтична зустріч запланована на 22 березня. Вона буде призначена для дружин, матерів і дітей військовослужбовців, а також родичів полеглих воїнів та тих, хто потрапив у полон.

Хто частіше звертається за допомогою?

За словами Дар’ї Паламарчук, головне завдання Хабу – бути поруч із тими, хто потребує психологічної підтримки.

"Ми не лікарі, ми не психіатри, ми не виписуємо ліки. Ми працюємо з людьми, які готові працювати над своїм станом. Тому що допомогти можна лише тим, хто сам цього хоче. Якщо людину привели насильно — ефекту не буде. Це її особистий вибір: звернутися за допомогою, говорити, опрацьовувати свій біль", — пояснила Дар’я.

За статистикою найбільше звернень надходить від родин військових – тих, хто перебуває у стані постійного очікування та тривоги.

"Вони мають виконувати щоденні обов’язки — працювати, навчати дітей, доглядати за родиною. Але коли емоційний стан стає неконтрольованим, коли людина не може впоратися самостійно, вона приходить до нас", — підкреслила фахівчиня.

Військовослужбовці, які повертаються з фронту, також звертаються за підтримкою, щоб адаптуватися до мирного життя.

"Жінки військовослужбовиці, до речі, легше йдуть на контакт, особливо якщо у них є діти. Вони розуміють, що їхній психологічний стан впливає на дитину, і це їх мотивує. Але коли чоловік-військовий таки приходить, відкривається — це завжди дуже сильний момент. Бо він дозволяє собі визнати: "Так, мені важко". І починає працювати над цим", — додала Дар’я.

Команда фахівців, які працюватимуть у Хабі

У Хабі працюватиме команда із шести фахівців – як чоловіків, так і жінок, які мають від 6 до 12 років досвіду у кризовій, практичній та воєнній психології.

Всі спеціалісти Хабу працюватимуть безкоштовно. За словами Дар'ї Паламарчук, їх діяльність є повністю волонтерською.

"Грантові кошти, які ми отримали, покривають лише три місяці роботи, а всі фінанси спрямовуються виключно на оренду приміщення, комунальні витрати та базові потреби (канцелярія, реклама). Для подальшої роботи нам необхідне додаткове фінансування. Тому ми будемо вдячні всім, хто готовий підтримати наш проєкт, адже ця ініціатива спрямована на тих, хто захищає нашу країну, і на їхні родини, які втратили більше, ніж можуть отримати зараз", — пояснила Паламарчук.

Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp

Топ дня
Вибір редакції