У Вінниці навчають плести різдвяних "павуків" з житньої соломи. Це традиційна прикраса української хати на Різдво, яка слугувала оберегом.
Про це Суспільному розповіла майстриня Галина Твердола.
"Це вважався як оберіг, бо на різдвяні свята приходили різні люди і вважалося, що павук врівноважує енергетику вдома. Казали, якщо павук крутиться за годинником, то він віддає позитив у хату, а якщо проти — збирає негатив. Він підвішувався у центрі хати. І через рік його палили", — розповіла Галина Твердола.
За її словами, "павук" складається з маленьких та одного великого ромба.
"Я дуже хочу, щоб ця традиція відновилася і люди знали про це. Павуки в українців асоціювалися з упорядкуванням. Чому називаються павуки, бо коли він крутиться, то на стіні утворюється тінь, яка схожа на сплетену павутину. Вони можуть бути різні за формою: пірамідальні, зірки, ромбічні", — розповіла Галина Твердола.
На майстер-класі, який відбувся 3 грудня, виготовляти оберіг навчалися чотири учасниці.
"Вперше "павуків" побачила у центрі народної творчості, вони мені сподобалися, захотіла навчитися їх робити. Одразу не вийшло: я перетягнула нитку і соломка лопнула. А другий ромб вийшов гарний", — розповіла учасниця майстер-класу Наталя Римаренко.
Година часу — і "павук" готовий. Вироби, виготовлені на майстер-класі, учасниці заберуть додому. Учасниця Вікторія Семенець розповіла, що свою прикрасу повісить біля вхідних дверей.
"Це наша історія, це наші традиції, це ми, це наш рід. Тому дуже важливо відроджувати такі традиції", — сказала Вікторія Семенець.
Майстер-класи, які проводить мисткиня Галина Твердола, платні — 250 гривень з людини. У центрі народної творчості такий провела безкоштовно.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp