13 листопада у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Валентина Отамановського відбувся етнозахід "Етнотрадиції подільської родини Косаківських". Його присвятили народним ремеслам, традиціям і культурі Поділля. Захід організували в рамках циклу "У звичаях й традиціях Поділля пізнавай".
Про це Суспільному розповіли майстри народного мистецтва Віктор і Наталія Косаківські.
Віктор і Наталія Косаківські відомі своєю працею з відтворення декоративно-ужиткового мистецтва Поділля. Вони збирають етнографічні експонати з усіх куточків Вінниччини: ткані килими, вишиті рушники, скатерки, народні костюми, чоботи та багато іншого. Їхня колекція є частиною збереження народної культури і виставляється на численних заходах.
"Захід про родину, про нашу дослідницьку роботу чим ми займаємося, що ми збираємо, для чого ми це робимо і те про що ми дослідили впродовж всього життя", — розповіла Наталія Косаківська.
На заході розповідали про значення народних ремесел, техніки вишиванок та їх вплив на долю людини. Наталія поділилася своїм досвідом дослідження народної культури та ремесел, а також розкрила семантику народного мистецтва.
"Зокрема я досліджую духовну культуру і різні види ремесел та семантику у народному мистецтві. Почала я цю дослідницьку роботу з моменту, як я навчилася вишивати. А перші ази вишивки я почала у 8 років. Але вже перша професійна моя діяльність була пов’язана з медициною. Пропрацювавши 7 років я зрозуміла, що в ідеальному стані людина мала б бути здоровою, але попри вірно назначений курс лікування – людина моментами хворіє. І в пошуках відповіді на питання чому людина хворіє я потрапила в художній ліцей, де опанувала багато різних видів вишивки і почала досліджувати семантику. Вступила в педагогічний університет – історія, етнографія", — розповіла Наталія Косаківська.
Віктор Косаківський доповнив розповідь про важливість збереження традицій, а також про те, як ці знання можна поєднувати з науковою діяльністю.
"Моя родина походить із селища Чечельник. І діди, і баби, як усі українці, багато працювали. Батько вмів плести кошики, мама малювала на склі – я теж це все вмію. Всі наші предки були учасниками історичних подій минулого та сьогодення – всі брали участь, і якщо порівнювати, тоді було в десять разів складніше, але вони вижили, тому що працювали, працювали і працювали. І нам треба брати приклад з них, з тієї працьовитості, яка давала можливість вижити. Ми маємо показати сучасному поколінню, що якщо ми будемо працювати, то ми переможемо", — додав Віктор Косаківський.
Виступи майстрів доповнила інформація про народних майстрів та обряди, які традиційно передавалися з покоління в покоління, а також практичні поради, як ці знання можуть бути корисними в сучасному житті.
Зі слів майстрів, захід дає можливість присутнім глибше зануритися в багатий культурний спадок Поділля та знову відкрити для себе важливість збереження традицій та ремесел.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp