Екопростір у Слободі-Бушанській на Вінниччині за рік надав тимчасовий прихисток близько сотні переселенців. Окрім проживання, тут пропонують програми психоемоційного відновлення. Будівля збудована з екологічних матеріалів та обладнана енергозберігаючими системами.
Про це Суспільному розповіла очільниця організації "Бушанська толока" Євгенія Качуренко.
Екопростір був створений з екологічних матеріалів, у тому числі стіни побудовані із солом'яних панелей та поштукатурені вапном. Особливістю будинку є його енергозберігаюча система, а також дбайливий підхід до навколишнього середовища – тут є система розділення та повторного використання води для поливу саду.
"Ми працюємо за принципом енергозбереження та ефективного споживання. Більшість матеріалів — з екологічним підходом: вікна зі Швейцарії, черепиця віком майже 100 років з Коломиї. Ми дбаємо про природу, у нас є система каналізації, воду розділяємо на сіру і чорну, яку використовуємо для поливу саду", — розповіла Качуренко.
Будівництво екопростору площею 420 квадратних метрів здійснювалося за підтримки міжнародних донорів, а загальна вартість проєкту склала понад 8 мільйонів гривень. Приміщення розраховане на 35 осіб. Перебувати тут вони можуть за двох умов.
"Ми зараз відкриті для людей, які шукають безпечний простір, хочуть переїхати з місць, де зараз блекаути, бойові дії, тихе, безпечне місце. Ми маємо дві можливості: волонтерське проживання, коли люди можуть проживати та приносити користь своєю працею, відпрацьовуючи витрати на утримання, або працювати онлайн, чи відкривати маленький бізнес і тимчасово проживати в просторі, оплачуючи комунальні послуги", — пояснила Качуренко.
Наразі в екопросторі на постійній основі проживає п'ятеро внутрішньо переміщених осіб. Окрім тимчасового прихистку, тут пропонуються програми психоемоційного відновлення, що допомагають людям адаптуватися після пережитих стресових ситуацій.
Наталя Сухіна, переселенка з Луганщини, яка нині працює адміністратором у просторі, розповіла про плани відкрити кафе-пекарню, де продаватиме власну випічку, зокрема безглютенове печиво. Вона зазначила, що екопростір став для неї місцем для реабілітації та можливістю втілити свої ідеї в новому середовищі.
"В мене організм перестав вже це витримувати. Я попросилася сюди на реабілітацію. Я переїхала сюди на початку літа, тут дуже добре", — розповіла жінка.
Окрім проживання, екопростір надає можливості для психоемоційного відновлення. Олена Купіна, співзасновниця "Бушанської толоки" та переселенка з Харкова, наголосила на важливості такої підтримки для жінок, які хочуть повернутися з-за кордону, але побоюються повертатися до міського життя через психологічний стрес.
"В цьому просторі можуть перебувати жінки, які виїхали за кордон і вже хочуть повернутися, але не готові жити в містах, бо їм страшно. Мені було важливо, що я і мої діти в безпеці, і я відгукнулася, щоб допомогти тим, кому це потрібно", — пояснила Купіна.
Серед тих, хто пройшов реабілітацію в екопросторі — 28-річна харків'янка Дар'я Король. Разом з чоловіком і 9-річним сином вона переїхала на Вінниччину на початку повномасштабного російського вторгнення. Наразі Дар'я очікує поповнення в родині.
За її словами, атмосфера в екопросторі допомогла їй відпочити від стресу, який приносить війна.
"Тут дуже гарна атмосфера, аби відпочити від того хаосу, який твориться в містах", — поділилася Дар'я.
Екопростір відкритий для всіх охочих пройти "ретрит" — відновлення в безпечному місці. Вартість проживання в екопросторі варіюється: для тих, хто приїжджає на кілька тижнів або днів, ціна становить 350 грн за місце в кімнаті. Для довготривалих мешканців вартість проживання помісячно коливається від 4 до 6 тисяч гривень, залежно від умов.
Громадська організація запрошує психологів-волонтерів для підтримки відвідувачів, щоб реабілітаційні програми могли діяти на постійній основі.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp