На Вінниччині новобранці, які долучилися до ЗСУ, проходять базову військову підготовку. На полігоні одного з навчальних центрів вони опановують стрільбу по мішенях, основи тактики й топографії.
Про це Суспільному розповів т.в.о. заступника командира навчального батальйону Михайло. За його словами, навчальний центр – проміжний етап підготовки новобранців до війська. Тут навчають основ тактики, топографії, працювати зі зброєю та готують до відправки у військові частини, де вони освоюватимуть інші спеціальності.
"Багато людей переживають за те, що, якщо його тільки призвали у військкомат, то він одразу потрапляє на фронт. Це неправда. Він проходить базову підготовку в навчальному центрі, потім він проходить адаптивний період в частині, а вже потім злагодження в підрозділі", — сказав Михайло.
З листопада курс базової військової підготовки подовжили. Тепер новобранці матимуть більше практичних занять.
"Згідно з попередньою програмою базової підготовки, курс тривав 300 годин. Теперішня програма передбачає збільшення до 368 годин, тобто в середньому це виходить 49 навчальних днів. Збільшився курс тактичної та вогневої підготовки" — сказав Михайло.
Після проходження навчання новобранці здобувають базові навички, які допоможуть їм не розгубитися на полі бою.
"Страх – це нормально. Людина, яка не має страху, вона не має перед собою ніякої мети. Потрібно готуватися завжди й до всього. Краще знати й не користуватись, а не знати й воно знадобиться", — розповів т.в.о. заступника командира навчального батальйону Михайло.
На полігоні новобранці відпрацьовують стрільби по мішенях. Спершу група із шести людей виходить на позиції та готується до роботи. Далі – тренують влучність. Відстрілюють 20 патронів модернізованим автоматом Калашникова. Перед виходом із полігону командир навчальної роти Роман оглядає зброю: перевіряє, чи всі набої відстріляні. За його словами, стрільба – основна складова курсу базової загальної військової підготовки.
"Зброю отримують у перший навчальний день, щоб хлопці звикали, і далі поетапно йдуть дні, коли ми стріляємо. Спершу це приведення АК до нормального бою, по мішенях. Інструктори вчать нормально цілитись, вибирати точку прицілювання. Також до перших стрільб працюємо в мультимедійному тирі. Закінчується це стрільбами на комплексному тактичному занятті: це ведення стрільби в русі або бойовими двійками з виконанням маневрів", — сказав Роман.
Проводять новобранцям і заняття з тактичної медицини. Як накладати турнікет, зробити тампонаду та врятувати життя собі й побратимам розповідає інструктор Павло. Чоловік виконував завдання на фронті з 2015 року, служив медиком у лавах 56-ї та 59 бригад. Тепер передає свої знання та навички новобранцям.
"Тут комплекс, починаючи від турнікетів і закінчуючи еваком, коли вже бійця віддають на більш розвинені медичні підрозділи. Ми всього цього навчаємо: як тампонувати рани, як визначати пневмоторакси, як зупиняти кровотечі. Стараємося, щоб люди звідси вийшли "не пусті". Щоб вони знали, що в якій ситуації можна зробити", — розповів Павло.
Його завдання – пояснити, як можна врятувати життя собі та побратимам.
"Я вам навіть скажу, що знання такмеду важливіше інколи, ніж постріляти. Бо не завжди є пряме бойове зіткнення. Вони можуть сидіти в окопі й не стріляти, але отримати поранення: від дрона, від арти, від прильоту танку. Ні разу не вистрелити, але отримати поранення в окопі. І якщо вони не будуть знати, як і що робити, як себе убезпечити, як себе врятувати, алгоритм, то це все може призвести до летальних випадків", — сказав інструктор.
Майже місяць у навчальному центрі готується до служби 44-річний Андрій із Дніпра. До війська працював у банківській сфері, в Силах оборони отримав відношення до частини та буде служити в артилерії.
"Для мене все нове, бо до цього я військовою справою не займався, був досить далеким від цього. І тому все, чому навчають, може надалі знадобитись. Зброя, автомат, тактична медицина. Будемо сподіватися, що воно не знадобиться, але це потрібно знати, бо це життя. Переживання залишаються. Тому що тут базова підготовка, а те, що в бригаді буде – то це додаткове навчання з цієї спеціальності, якою буду займатись", — розповів Андрій.
Через рекрутинг долучився до української армії й Андрій з Вінниччини на псевдо “Писар”. Він сказав, що у війську служитиме оператором радіоелектронної боротьби — у 144 окремій піхотній бригаді.
"Насправді можна було відсиджуватися вдома, тим паче я студент, в мене ще діяла відстрочка. Просто якщо будемо відсиджуватися, то ми програємо цю війну. І я знаю, що можу бути корисним. Давно хотів служити, просто не знав, як піти правильно. Наші інструктори дуже майстерні, вони ж усі повернулися звідти, бойові. Дуже багато інформації. Ми фактично відробили все, що можливо, все, що допоможе нам вижити і як мінімум освоїтися там. Нам залишився ще тиждень останній, а далі забирають по частинах", — сказав Андрій.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp