У семи областях України діють адаптивні автошколи для людей з інвалідністю. Вінниччини у цьому списку немає. Однак, охочих отримати водійське посвідчення — вистачає. До того ж віднедавна у регіональному сервісному центрі є адаптивна автівка для складання практичного іспиту.
Про це Суспільному повідомила речниця центру Альона Лавровська. За її словами, зараз працюють над тим, аби й у Вінниці люди з інвалідністю могли здобути теоретичні навички з водіння.
"У нас автомобіль, на якому можна приймати тільки іспити, автошкіл поки, які навчатимуть людей з інвалідністю, на Вінниччині немає. Ми сьогодні ведемо перемовини з органами місцевого самоврядування, чи є якість програми, місцеві чи державні, щоб компенсувати навчання людей з інвалідністю, особливо, військовим", — сказала Лавровська.
Автомобіль Hyundai 2024 року випуску оснащений автоматичною коробкою передач та додатково ручними важелями гальма та газу, розповів адміністратор територіального сервісного центру Юрій Слободяник. Автівку передав головний сервісний центр у рамках загальнодержавного проєкту "Автошкола для осіб з інвалідністю".
"На пульту покажчики повороту, світло фар, очисник, все можна за допомогою джойстика. Ось рукою можна гальмувати, рукою і газувати. Всі їх можна міняти місцями, як людині буде зручно. Ноги не використовуються", — сказав Юрій Слободяник.
Виконувач обов'язків директора Автошколи "Знак 13" Федір Швачко розповів, що їхня автошкола не проти взятися за навчання людей з інвалідністю.
"Ми однозначно не проти. Ми — за. Ми хочемо допомогти нашим землякам бути мобільними. Це треба все в комплекті. Держава має зустрічатися з автошколами та це питання вирішувати", — сказав Федір Швачко.
Інструкторка Першого контакту ГО "Група активної реабілітації" Дарина Мудрик розповіла Суспільному, що власним прикладом доводить військовим у шпиталях: інвалідність — не вирок. Дівчині — 22 роки. На кріслі колісному вона з трирічного віку. Мешкає у селі Бохоники Агрономічної громади. Дарина розповіла, що раніше на роботу до Вінниці її возив дідусь. Тепер за станом здоров’я не може. Тож вирішила отримати посвідчення водія. І перше, з чим зіштовхнулася — у Вінниці немає автошкіл, які б навчали водіння людей з інвалідністю.
"Хотілося б бути більш мобільною та самостійнішою. В інших містах України є багато адаптованих шкіл: це і Київ, і Біла Церква. А їздити туди — не дуже зручно витрачати час та гроші", — сказала Дарина Мудрик.
Колега Дарини — Андрій Щербацький теж пересувається на кріслі колісному. Посвідчення водія отримав завдяки участі у грантовому проєкті. Суспільному розповів, що це було п'ять років тому. Автівку, якою їздить, переобладнував разом із друзями.
"Це важіль для перемикання передач і кнопка стоп. Ліва рука на кермі, а права перемикає все. Життя моє змінилося, я більше став продуктивніший, я почав працювати, більше став кудись їздити", — розповів Андрій Щербацький.
Дарина Мудрик сказала, що поки ж правила дорожнього руху вчить вдома самотужки. І не полишає надії сісти за кермо.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp