У Вінниці проходить безкоштовна фотовиставка "Хроніки евакуації", присвячена порятунку мирних жителів. В експозиції — світлини, які відображають роботу благодійного фонду "Схід SOS". Фото були зроблені в різних містах України, таких як Дніпро, Покровськ, Краматорськ, Бахмут, Херсон, Лиман, Авдіївка та інших.
Про це Суспільному розповіла членкиня правління благодійного фонду "Схід SOS" Оксана Куянцева.
" З 2022 року ми евакуємо цивільне населення з усіх прифронтових регіонів. Тут є фотографії, зроблені на Херсонщині, в Донецькій області, є Харківщина, є Суми, куди протягом тривалого часу люди з тимчасово окупованих територій могли потрапити на підконтрольну уряду України територію через зелений коридор", — розповіла Оксана Куянцева.
Також, за її словами, команда благодійного фонду цілеспрямовано працює з евакуацією маломобільних людей.
"За час повномасштабного вторгнення ми везли 86 тисяч людей, з них майже 12 тисяч – це люди з інвалідністю, які самостійно не могли виїхати, або люди старшого віку, маломобільні, яких потрібно було забрати з дому. Більшість цих людей самотні і їм немає куди їхати, тому займаємося подальшим медичним супроводом і шукаємо для них місця для постійного проживання, або ж вони живуть в шелтерах, якими ми опікуємося", — поділилася Оксана Куянцева.
Частина світлин, які експонуються, зроблена евакуаційницею Ольгою Володимировою, яка займається фокусно-медичним розселенням. Час від часу вона робить знімки на залізничних платформах для того, щоб зберегти ці моменти.
"Також є фотографії інших фотографів. Здебільшого це іноземці, які приїжджають в Україну, щоб зафільмувати війну і зберегти пам’ять про воєнні злочини РФ проти українського населення", — додала членкиня правління БФ.
Вперше виставку зібрали та експонували торік у Києві. За цей час вона доповнилася новими світлинами.
"Зараз наш фонд працює в транзитному пункті в Павлограді. І наступний потяг уже їде евакуаційний не з Покровська, а з Павлограду, саме там ми зустрічаємо людей і за потреби допомагаємо їм з розміщенням та розселенням".
За словами Оксани Куянцевої, найбільше вражають світлини, на яких зображені діти.
"Завжди вражає, що до останнього на територіях, які під постійними обстрілами, залишаються діти. І ми раді, коли бачимо їх на світлинах. Це означає, що батьки приймають правильне рішення виїхати і врятуватися", — каже Куянцева.
На одній зі світлин, зафільмований чоловік, який сидить на матраці на вокзалі в Дніпрі.
"Це незряча людина, людина, яка потім довгий час жила в нашому транзитному притулку, до тих пір, поки ми відновлювали документи. Ну і далі опікуємося його подальшою долею".
Є на світлинах і тварини, Оксана Куянцева розповідає про зображення пса.
"Це одна з перших зустрічей людей, які повернулися з окупованої частини Херсонщини через Сумщину. Цей пес мені дуже запам'ятався, бо це фото про те, як багато людей виїжджло з тваринами і досі постійно виїжджають. Їм потім дуже важко знайти житло або транспорт. Але наші команди вивозять людей з тваринами і ми радіємо, що тварин не залишають, а забирають себе на нове місце проживання".
Виставка реалізована в межах проєкту "Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України" за фінансової підтримки Європейського Союзу (European Union in Ukraine). Вона триватиме до 18 вересня.
Зокрема, її можна відвідати:
- 14 вересня у Центральному міському парку ім. М. Леонтовича, арена біля Літнього театру;
- 15-16 вересня в ТЦ "Мегамол", вул. 600-річчя, 17Е;
- 17-18 вересня в ТЦ "Плаза парк", вул. Келецька, 121.