Західні райони Вінниччини постраждали від квітневих заморозків: як це вплине на врожай фруктів

Через квітневі заморозки садівники Вінниччини можуть втратити до 20% майбутнього врожаю. Найбільше постраждали сади в Хмільницькому, Вінницькому та Жмеринському районах.

Про це Суспільному повідомили в корпорації "Вінницясадвинпром".

"Із 19 на 20 квітня у Вінницькій області були заморозки, в окремих районах до мінус чотирьох і вище. Особливо постраждали західні райони Вінницької області, менше — південні. Там були приморозки в межах мінус одного градусу і короткочасно, але основні висновки зробимо не раніше ніж через два тижні. За нашими спостереженнями бачимо, що морози забрали в нас частину врожаю: не менше 20% продукції. Ситуація досить складна", — розповів генеральний директор установи Сергій Бойчук.

Директор садівничого господарства в селі Міжлісся Барської громади Ігор Грицак показав Суспільному, як вплинули квітневі заморозки на яблуневий сад — пошкоджено 40% дерев.

"Бачимо по низах, що є такі квартали, що до п'ятдесяти відсотків урожаю немає. Ті квартали, які знаходяться вище, таких проблем не мають. Там десять відсотків відійде. Не можемо спрогнозувати, але частково бачимо, що вже такого урожаю, як сад цвіте – не буде. Буде набагато менший урожай", — каже Ігор Грицак.

Під садовими деревами у ТОВ "Міжлісся” 500 гектарів, тому, за словами Грицака, навіть не намагалися захистити їх від заморозків. Там, де сади менші, господарники використовують димові шашки.

"Є багато хімічних методів: і димові шашки ставлять, і роблять дощування за допомогою оприскувачів. Але ми такого не робимо, бо в нас дуже великий об'єм саду, ми не в змозі за кілька годин це зробити", — каже Ігор Грицак.

За його словами, негативно вплинуть на врожайність і раптове потепління на початку квітня та нинішні затяжні дощі.

"Цього року не зрозуміло, коли відцвіте сад, бо за багато років не було, щоб він так рано цвів. Десь два — три тижні наперед зацвів сад. Сади дуже рясно цвітуть, але температура дуже погана, не проходить запилення, не літають комахи. Не проходить запилення саду", — додав чоловік.

У Жмеринському районі в садівничому господарстві “Перлина Поділля” від заморозків постраждали абрикоси, черешні, горіхи, малина. За словами директора агропідприємства Володимира Пастуха, убезпечити сад від приморозків не вдалося. Кісточкові вирощують на площі 6 га. Загалом, в обробітку мають 60 гектарів саду.

"Ми перед морозами вносили і амінокислоти, і різні препарати, які б могли протягнути, зняти стрес. Тиждень назад був мороз до трьох — чотирьох градусів. От і наслідки – абрикоса практично змерзла, черешня по верхах є залишки, ще може вижити. Але що ближче до низин — то попримерзало все", — сказав Володимир Пастух.

У садівництві Володимир Федорович 30 років. Каже, що вперше на своєму віку бачить, аби усі дерева зацвіли одночасно.

"Торік зібрали п'ятдесят центнерів яблуні, цього року, якщо буде половина — добре буде. Це не останній приморозок, на мою думку. Ми чекаємо ще подарунка від природи", — говорить чоловік.

Торішній урожай реалізовують і досі, за словами Володимира Пастуха. Зараз на них попит в українських супермаркетах. Реальні ж наслідки цьогорічних квітневих заморозків — покаже осінь. Втім, як каже Володимир Пастух, вони все ж прогнозують здорожчення фруктових нового врожаю.