"Будуть нищити ворога": на Вінниччині вчитель майструє дрони для оборонців

Микола Бажанюк виготовляє дрон для оборонців. Суспільне Вінниця

Вчитель трудового навчання Микола Бажанюк із Шаргорода, що на Вінниччині, виготовляє дрони-камікадзе для підрозділу розвідників. Робити такі навчився онлайн. Гроші на комплектуючі збирає через соцмережі. У планах педагога — залучити до цієї справи й молодь.

За професією 59-річний чоловік — вчитель трудового навчання. Суспільному розповів, що з початку повномасштабного російського вторгнення хотів вступити долав ЗСУ, але не взяли за станом здоров’я. Тож вирішив майструвати дрони для захисників. Навчався онлайн.

Курси дистанційні і не прив’язані до часу, тобто на курсах подаються теми, і від того, як я маю час, я їх швидко можу опановувати. Я проходив теми, і даються тести, якщо 80 відсотків тестів вирішуєш, то значить добре, ти будеш претендувати на сертифікат”.

Собівартість дрона — від 9 до 10 тисяч гривень, розповів Микола Бажанюк. Кошти на комплектуючі чоловік збирає у соціальних мережах. Військовим їх передає безкоштовно.

Кошти — це таке болюче, і воно дуже треба все пояснювати і розказувати для того, щоб люди розуміли, для чого ти ці кошти збираєш. І оцими презентаціями, відео, які я знімаю, виставляю в соцмережі, я доказую, що це все робиться ось тут і зараз. І воно піде туди, де будуть нищити ворога. Варто пам’ятати, що війна ще триває сьогодні. І один раз продонатити — цього мало, тому що це тільки якась кількість дронів”, — сказав Микола Бажанюк.

Перший дрон-камікадзе чоловік збирав тиждень. Нині майструє другий. Розпочинає зі збірки рами. Це, сказав, основа дрона.

Це найбільш відповідальна частина. Тут треба зараз вставити розпірний клин у дрона. Це дуже важливо його туди добре вставити. От бачите, тому що він не дуже легко вставляється, на що я потратив трохи часу. І далі зараз я продовжую нижню частину рами кріпити, де буде кріплення променів”.

Далі на променях дрона кріпляться чотири мотори.

Буває, що десь є якісь похибки в розмірах рами й не збігаються отвори. То, щоб не зірвати різьбу, треба дуже обережно наживляти й зразу не затягувати. А спочатку всі треба наживити. А потім тільки їх притягувати, тому що в іншому випадку може бути, що будуть помилки, які потім треба буде заміняти іншими деталями”.

Після завершення цього процесу Микола Бажанюк переходить до паяння плати

Тобто я оці силові кабелі у двигуні буду зараз врізати й підпаювати до їхнього місця, де вони мають бути заживлені. Тут відбувається свого роду магія. Є певний процес, щоби приєднати двигун електричної частини. Тобто це ізолятор у нас. Знімаємо ізолятор рівно стільки, скільки нам потрібно для того, щоб припаятися до цієї площадки”, — сказав чоловік.

Микола Бажанюк готовий дрон тестує. Потім він йде на прошивку і повторну перевірку вже військовими.

Ми маємо вже повноцінний дрон. Треба його прошити й можна відправляти на передову, щоб він вже нищив ворога”.

У планах педагога — вчити збирати дрон-камікадзе і молодь.

Є вже від відділів освіти замовлення, щоб викладати це питання у школах, вивчати збірку дронів. Відповідно це в школах не буде відбуватися. Будуть десь певні місця. Але і будуть займатися цим діти. Вони будуть теорію проходити й на платформах, і я їм буду читати на уроках”, — сказав Микола Бажанюк.

Дрони-камікадзе, які збирає Микола Бажанюк – волонтери передадуть розвідникам.