"Створив Україну в художніх образах", – у Вінниці показали фільм про Василя Кричевського

. Показ документального фільму "Повернення. Василь Кричевський" у вінницькому кінотеатрі "Родина". Фото: Суспільне Вінниця

У вінницькому кінотеатрі "Родина" презентували документальний фільм "Повернення. Василь Кричевський" запорізького режисера Сергія Заболотного. Над стрічкою працювали понад 10 років. Її тривалість – 47 хвилин.

Присвятити показ 150 річниці від дня народження українського художника, графіка та архітектора Василя Кричевського.

"Ми занурюємось в його біографію через його онука – Василя Лінде-Кричевського, який приїздив з Америки. Ми з ним разом вибудували локації. Подорожували всією країною, бо Василь Григорович об’єднав її. Він починав в Харкові, потім в Полтаві, в Києві", — розповів режисер Сергій Заболотний.

Чимало часу творці фільму приділили роботі з документами та архівами.

"Перші кадри ми зробили ще у 2012 році. Останній кадр — у 2019 році. Основна лінія – взаємовідносини художника і влади, як вибудовувались ці відносини. Це завжди конфлікт: якщо художник справжній, то влада намагається взяти його у свій полон", — пояснив режисер.

Фото: Суспільне Вінниця

Фільм умовно розділили на дві частини – "Українська Троя" та "Троянський кінь". Це, за словами продюсерки Валентини Подгорної, аби показати, як Кричевський творив українське, попри тиск радянської влади.

"Кричевський шукав загублену, знищену українську "Трою" в різних куточках країни. "Троянський кінь" – це радянська влада, яка намагалася знову знищити все українське", — сказала Валентина Подгорна.

Під час перебування у Вінниці Василь Кричевський робив замальовки району Єрусалима. Про це розповів головний архітектор міста Євген Совінський. До наших днів у місті збереглась будівля, яку звели за проєктом Кричевського. Це будинок Стаховського, що розташований поруч із драмтеатром.

"Це людина не чужа місту, близька. Декілька проєктів було створено в дореволюційні часи й лише один, на жаль, зберігався в наші часи. Ми сподіваємось дуже на його відновлення. Ми побачимо унікальні риси, які вдалося лише в муралі поки відновити", — розповів Євген Совінський.

Фото: Суспільне Вінниця

Серед тих, хто завітав на показ фільму, історик Ольга Коляструк. Жінка розповіла, що фільм сподобався, бо він не лише про митця, а й про епоху, коли українська нація вперше виборювала незалежність.

"Для мене особисто Кричевський – це той, який в образах створив Україну. Бо Грушевський створив концепцію, біографію України, а Кричевський діяв надзвичайно потужним способом, тому що художній образ – це те, що ми запам’ятовуємо. Такі постаті і такі справи, які зробили митці цього фільму, це дар. Це велика справа, такі речі треба вітати й поширювати", — пояснила Ольга Коляструк.

Фото: Суспільне Вінниця

Після Вінниці, фільм презентуватимуть 7 грудня в Будинку кіно у Києві. 20 грудня “Повернення. Василь Кричевський” — покажуть у Музеї Тараса Шевченка, на Чернечій горі у Каневі.

Що відомо

  • Василь Кричевський – видатний художник, графік, архітектор, творець стилю українського архітектурного модерну. 2023 рік є роком, коли в Україні на державному рівні відзначають 150-річчя з народження Кричевського. До цих роковин й присвячена прем’єра стрічки про митця.