Перейти до основного змісту

На Вінниччині відроджують традиційне ткацтво на 200-річних верстатах

У Літині, що на Вінниччині, навчають традиційному ткацтву на старовинних дерев’яних верстатах віком 200–300 років. Заняття проходять у Подільському народному університеті культури, де навчають ткати килими, пояси, рушники та інші вироби з натуральних матеріалів. Майстер-класи проводять як для дорослих, так і для дітей.

Про це Суспільному розповіла мисткиня Ольга Щепілова.

Дерев’яний верстат. Суспільне Вінниця

Цим ремеслом займається понад 15 років. Розповіла, у майстерні можна виготовити килими, пояси, плахти, палантини, рушники та елементи одягу. Для цього використовують лляні, вовняні та акрилові нитки.

"Якщо приходять дорослі, то їх можна садити за верстат і робити усе, що вони хочуть, а якщо дітки приходять то ми на рамках плетемо браслетики", — сказала мисткиня.
Дерев’яний верстат. Суспільне Вінниця

Тчуть вироби на чотирьох дерев’яних верстатах, яким від 200 до 300 років. Збирали їх у селах Вінниччини. До Літина привезли у неробочому стані та відновили, сказала голова ради Подільського народного університету культури Наталя Щепілова.

У Літині місцеві жителі опановують ткацтво. Суспільне Вінниця

Ткати полотно з натуральних бавовняних ниток вчилася місцева школярка Олена.За її словами, до народного університету культури, який працює як громадська культурно-просвітня організація приходить після уроків.

"Це просто полотно, з бавовни може це буде одягом. Зацікавило ткацтво і вирішила спробувати й так пішло, це наша культура і її потрібно зберігати", — розповіла школярка.

Заняття проводять як групові, так й індивідуальні. Вчать не лише ткацтву, а й вишивці та іншим видам декоративно-ужиткового мистецтва. Працюють тільки в теплу пору року, бо у приміщенні немає опалення. За словами Наталі Щепілової , оплата — символічна: лише за матеріали. Зорганізували заняття не заради прибутку, а заради популяризації українського ремесла.

У Літині місцеві жителі опановують ткацтво. Суспільне Вінниця
"Раніше ми майстер-класи для дітей проводили безкоштовно, а коли нам оренду почали підіймати ми змушені були поставити скриньки для добровільних внесків", — розповіла Наталя.

Скільки людей навчили цьому ремеслу за 20 років роботи уже і не підрахують. Сюди приїжджають з різних міст України, сказала Наталя Щепілова. Ткацтву навчають за три дні. Записатися на заняття можна через соцмережі на офіційній сторінці Подільського народного університету Культури.

Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp

Топ дня
Вибір редакції