На Вінниччині ветерани російсько-української війни — Анатолій Стасюк, Назар Хишам та Андрій Лісовий, провели навчання з мінної безпеки та домедичної допомоги для старшокласників Клекотинського ліцею. Усі троє — бойові побратими, які разом захищали Україну.
"Вони там захищали, були дуже потрібні. Тут, де більше мирна територія й вони після поранення — ще більше потрібні, бо можуть навчати людей. Дуже багато поранених, з ампутаціями, яких наше суспільство сприймає, як якийсь елемент, який вже не потрібен. А коли в них є потреба, і ти до них звертаєшся — вони відчувають, що вони такі ж самі люди, що можуть не лише повноцінно жити, але й допомогти населенню", — сказала волонтерка Надія Дмитрієва.
Ветеранів у ліцей запросили на прохання самих учнів, розповіла Суспільному директорка Оксана Човган. За її словами, участь у навчаннях взяли 37 старшокласників. Вони також готуються до всеукраїнської військово-патріотичної гри "Сокіл" ("Джура"), де теж потрібні знання з медицини.
"У нас є такий предмет "Захист України" і "Захист України. Медична справа". Але немає практичних занять, які б дали дітям ґрунтовні знання з медицини. Це на часі зараз: вміти надавати допомогу собі і не бути осторонь когось іншого", — сказала Оксана Човган.
Ветеран Анатолій Стасюк на псевдо "Альфіст" розповідав старшокласникам, як діяти й захистити себе під час обстрілу, який застав у громадському транспорті, автомобілі, або посеред вулиці. А також, що робити, коли натрапили на вибухонебезпечні предмети (міну, гранату, уламки дрона чи ракети).
Після списання з ЗСУ він працює інструктором із мінної безпеки у Товаристві Червоного Хреста. У війську — з початку повномасштабного російського вторгнення: спершу був у ТрО, далі — добровольцем на передовій. У січні 2023, виконуючи завдання у Серебрянському лісі, наступив на міну та залишився без ноги. Нині на протезі навчає дітей і дорослих мінній безпеці, ділиться власним бойовим досвідом.
"Якщо побачив вибухонебезпечні предмети: міну, будь-що інше — зупинись, виклич допомогу 101, вчителя, дільничного. Сам ніколи не торкайся. Вибухонебезпечний предмет може бути замаскованим під будь-що", — сказав Анатолій Стасюк.
Після теорії учні пройшли навчання на стадіоні. Ветерани показували, як правильно накладати турнікет, фіксувати кінцівки при переломах та робити непрямий масаж серця.
"На уроках більше теорії, а тут практика, цікаво. Тільки чув про той турнікет, а тут розказали, показали, як ним правильно користуватися. Було цікаво, все сподобалося", — сказав учень 10 класу Артем Бернадський.
Те, чому навчають дітей — не з підручників, а з реального фронтового досвіду. Про це сказав ветеран російсько-української Назар Хишам. У лютому 2022 він приїхав із Саудівської Аравії й став на захист України. Обороняв Донеччину, Луганщину, Запоріжжя.
За майже два роки служби був розвідником, штурмовиком, медиком. Розповів, що коли отримав поранення, сам наклав собі турнікет, завдяки чому вижив. У захисника висока ампутація.
"Те, що я показую — це все мій бойовий досвід. Він працює і рятує життя. Без цього кількість смертей була б більшою. У нас такого не викладали. Але це ж не лише для війни. Це може трапитися й у цивільному житті: автокатастрофа, людина випала із багатоповерхівки, потрапила під машину. Безліч причин, коли людина може загинути у цивільному місці. Класно, що можемо поділитися своїм досвідом домедичної допомоги — що можна зробити перші 5-10 хв, які можуть бути вирішальними", — сказав Назар Хишам.
"Те, що ми показуємо дітям, може їм врятувати життя. Головне, щоб це їм не знадобилося. Але мають це знати", — сказав ветеран Андрій Лісовий.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp