Верховна рада України 12 березня ухвалила проєкт закону №12089 у другому читанні та в цілому "щодо посилення захисту прав добросовісного набувача".
За це проголосували п'ять закарпатських мажоритарників.
Результати оприлюднили на сайті ВРУ.
Як голосували закарпатські мажоритарники:
- Віктор Балога (позафракційний) — за;
- Михайло Лаба ("Слуга народу") — за;
- Василь Петьовка ("Довіра") — відсутній;
- Роберт Горват ("Довіра") — за;
- Валерій Лунченко ("Довіра") — за;
- Владіслав Поляк ("Довіра") — за.
Що відомо
За проєкт закону №12089 у другому читанні та в цілому проголосували 273 депутати. Центр протидії корупції зазначає, що головний ризик цього законопроєкту в тому, що він дозволяє легалізувати будь-яку незаконно виведену з під власності держави чи територіальної громади землю, якщо пройшло 10 років з часу такого виведення.
Основні положення законопроєкту:
- Встановлює 10-річний строк для оскарження неправомірного набуття власності, що значно перевищує стандартну позовну давність у 3 роки. Це дає правоохоронним органам достатньо часу для перевірки законності придбання.
- Не поширюється на об'єкти критичної інфраструктури, стратегічні землі, об'єкти культурної спадщини та природно-заповідного фонду, що є особливо важливим в умовах війни.
- Вперше передбачає відповідальність державних органів та органів місцевого самоврядування за виділення земель. Вони будуть зобов'язані забезпечити компенсацію ринкової вартості майна, а також позови можуть бути спрямовані на конкретних осіб, які ухвалювали незаконні рішення.
- Не стосується шахрайських схем чи тих, хто знав про недобросовісність підстав набуття власності.
Головний ризик, пише центр протидії корупції, в тому, що законопроєкт дозволяє легалізувати будь-яку незаконно виведену з під власності держави чи територіальної громади землю, якщо пройшло 10 років з часу такого виведення.
"Автор законопроєкту "слуга" Ігор Фріс, позиціонує законопроєкт №12089 як захист бізнесу, який може набувати землю вже "з третіх рук" як добросовісний набувач і не бути причетними до минулих оборудок. Він начебто має захистити від втрат інвесторів, які купували майно чесно", — йдеться на сайті ЦПК.
У разі підпису президента, зазначає ЦПК, ряд земельних схем, які зараз розслідують правоохоронці, з часом можна буде визнати законними та втратити можливість повернути незаконно виведені землі. Наприклад:
- кримінальне провадження НАБУ щодо ексміністра аграрної політики Сольського;
- провадження НАБУ та розслідування bihus.info про земельні оборудки Дениса Комарницького та спільників у Києві.
Водночас Ігор Фріс, нардеп 9 скликання від партії "Слуга народу" пояснює так суть законопроєкту:
"Простий приклад — ви купили квартиру у дев'ятиповерховому будинку і через сім років хтось до вас приходить і каже: «Друже, ти не є власником цієї квартири». Бо в далеких 2000-х роках, коли цю земельну ділянку хтось приватизовував, яка 10 разів після цього була перепродана і дев'ять років назад її купив забудовник, який збудував вашу квартиру — вона була незаконно приватизована. Тому сьогодні твоя квартира тобі не належить і ми в тебе її заберемо, і ти не маєш права ні до кого позиватися. Ось так зараз відбувається. Ось проти цього направлений цей законопроєкт. Саме проти таких людей, які вилучають майно незаконно".
За інформацією "Рух ЧЕСНО", громадські активісти закликають президента України Володимира Зеленського ветувати законопроєкт, адже, на їхню думку, нові норми можуть призвести до фактичного узаконення земельних схем.
Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads, WhatsApp, TikTok