Ціна картоплі на оптовому ринку в Ужгороді станом на 4 листопада коливається від 26 до 28 гривень за кілограм. На вартість картоплі цього року вплинули війна та погодні умови.
Покупчиня Валентина розповіла, що вдома вирощує картоплю сама. Проте кожного року докуповує картоплю, адже власного врожаю не вистачає на всю сім’ю.
"Ціни на картоплю цього року нормальні. Якщо враховувати, що вдома у нас неврожай, докуповую, і праця, яку владають", — каже Валентина.
На ринку в Ужгороді продають картоплю із Закарпаття, Львівщини та Волині.
"Слабий дуже врожай, дуже мало картоплі цього року", — зауважує продавець Аттіла Лукан.
"Усі цікавляться чому вона дорога. Вона дорога тому, що люди картоплю повибирали із землі, але продавати її не хочуть, бо чекають, щоб вона ще дорожча стала. І через це створився штучний дефіцит. Через штучний дефіцит ціна і піднялася. А так як іде сезон заготівлі, її все-таки продають і все-таки купують, тому й ціна така захмарна", — додає продавець Артур Слободанюк.
Ціни на картоплю на оптовому ринку в Ужгороді коливають від 22 гривні до 28 гривень за кілограм.
"Нас лякали, що вже 30, навіть дехто казав, що й 35. А тут прийшли, а воно менше", — каже покупчиня Богдана.
"Минулого року в такий час картопля коштувала 15-17 гривень за кілограм. Ажіотажу вже немає, але 2-3 тижні дуже був. Тоді картоплю купували по 2-3-10 мішків", — каже Аттіла Лукан.
За словами начальницю відділу рослинництва Закарпатської ОВА Сніжани Павлик, цього року на Закарпатті посадили 30 тисяч гектарів картоплі
"За останні роки площа вирощування картоплі майже не змінюється. Вона в межах 29,7-30 тисяч гектарів. Аналізуючи 2022 і 2024-й роки, в середньому виробництво картоплі у нас в області складає 495 тисяч тонн при середній врожайності 165 центнерів з гектара. Основна маса вирощеної картоплі зосереджена в господарствах населення. Юридичних суб’єктів господарювання в області є приблизно 10", — розповіла Сніжана Павлик.
Фермер Олег Грознов неподалік від Ужгорода цього року посадив майже 25 гектарів картоплі.
"Урожай непоганий, по ранніх сортах навіть хороший. Але по пізніх сортах, на жаль, є проблеми. На врожай повпливала спека, яка спровокувала "суху гниль" і вторинний ріст картоплі. Що також негативно впливає", — каже Олег Грознов.
Більшу частину цьогорічного врожаю фермер уже продав. Зараз працівники господарства перебирають насіневу картоплю. Попри цьогорічний попит на овоч, збільшувати площі під картоплю у наступному році фермер, каже, не буде. Ось ці поля вже готує для весняної посадки.
"Щодо ціни на картоплю, моя думка така, що можливо зараз вона і дорогувата, але загалом коштувати 8-10 гривень для фермера — це дешево занадто. Я вважаю, що все ж таки це адекватна ціна. І такою приблизно у межах 15-20 гривень для фермера вона мала б бути. Тому що все ми закуповуємо за валюту, це дуже дорого. Робоча сила також це проблема зараз, нема кому працювати", — додає Олег Грознов.
Віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі Микола Пономаренко каже, що на ціну картоплі вплинула війна, аномальні погодні умови та нестача насіннєвого матеріалу навесні.
"Дефіцит картоплі відчувається на ринку. Але в листопаді-грудні не треба хвилюватися, цього не буде. Зараз іде імпортозаміщення і я думаю, в майбутньому воно повинно спрацювати. Це картопля з Єгипту буде йти, картопля з Туреччини і буде, що на стіл поставити", — зауважив Микола Пономаренко.
Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads, WhatsApp