На Закарпатті 12 підприємств займаються вирощенням лохини на 300 гектарах землі. Про це Суспільному розповіла начальниця відділу рослинництва Департаменту агропромислового розвитку Закарпатської ОВА Сніжана Павлик.
На майже ста двадцяти гектарах вирощують лохину поблизу Мукачева. У 2013 році такий бізнес започаткували киянка Наталія Пукшин.
"Закарпаття знаходиться на одній горизонталі зі штатом Орігон, з батьківщиною ягоди лохини. Тому тут географічні нотатки зійшлися з бажанням саме тут мати таке підприємство ягідне", — розповідає директорка компанії Наталія Пукшин.
"Перші наші саджанці приїхали здалека: з Америки і Польщі. Наразі ми працюємо із голландським розсадником, який постачає нові сорти лохини на наші ділянки", — додає головний агроном підприємства Борис Смоляр.
Працівники підприємства зазначають, що через зміни клімату цього року довелося на три тижні швидше розпочинати сезон збору лохини. Стартували із 5 червня.
"Повністю зсунулися графіки на три тижні. Для нас це неочікувано. Наприклад, деякі обробки мікроелементами ми до кінця не змогли зробити. Ми мусимо підлаштовуватися під те, що відбувається. Спека шалена. Були дні, коли ми людей просто знімали зі збору, просили: трошки, півдня, не треба більше", — каже Наталія Пукшин.
Любов Юрченко на підприємстві із вирощення лохини працює шостий рік. Розказує, що за день може зібрати 10-12 ящиків по 5 кілограм.
"Система така, що ми скануємо бейдж людини, скануємо ящик, вони зв’язуються в системі і таким чином це сигналізує про те, що ця людина зібрала цей ящик. Люди можуть зібрати від 9-ти до 15-ти ящиків якщо ягоди дуже багато. В середньому це 9-10 ящиків за день", — додає фахівець із контролю якості Наталія Шестак.
Наталія Пукшин розказує, постійно на підприємстві працює пів сотні співробітників. На сезонні роботи цього року працевлаштували майже тисячу людей із довколишніх сіл. Зараз саме розпал сезону збору лохини.
"У 2024-му році по плану ми маємо отримати 800 тонн урожаю. Але, будуть невеликі коригування. Ми розуміємо, що у нас заморозки були, а зараз страшна спека на Закарпатті. Тому подивимося по факту. У цьому році по плану ми уже дамо 50% нашої ягоди на експорт. 50% хочемо залишити на внутрішньому ринку для того, щоб наші українці теж могли її скуштувати", — каже Наталія Пукшин.
Перші плантації лохини на Закарпатті були закладені у 2015 році, розказує начальниця відділу рослинництва Департаменту агропромислового розвитку Закарпатської ОВА Сніжана Павлик.
"Вирощуванням лохини займаються в таких районах: Берегівський, Мукачівський, Ужгородський, Хустський район. Площа насаджень приблизно складає 300 гектарів. Зокрема, можна відмітити колишній Міжгірський район, у нас там закладена плантація на високогір’ї на висоті понад 800 метрів над рівнем моря, два гектари, яка себе досить добре показала", — зазначила Сніжана Павлик.
За словами працівників підприємства, врожай лохини на цих полях збиратимуть приблизно до середини серпня. Через спеку цей період цьогоріч скоротиться майже на місяць.
Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads