Закарпатській митниці передали мобільний сканер від ЄС: де його використовуватимуть

Мобільний сканер "Rapiscan Eagle" передали 25 червня представникам Закарпатської митниці за ініціативою Україна-ЄС "Шляхи солідарності". Використовуватимуть цей прилад на пункті пропуску "Тиса", що на українсько-угорському кордоні.

За словами заступника начальника управління технічних засобів митного контролю Закарпатської митниці Вадима Панищева, мобільний сканер Закарпатській митниці від Європейського Союзу передали 25 червня. Зробили це за ініціативою Україна-ЄС "Шляхи Солідарності".

"Мобільна рентгенівська установка скануюча фірми "Rapiscan Eagle" — це чудовий подарунок Закарпатській митниці. Вона нам дозволяє сканувати вантажні транспортні засоби, а також пасажирські легкові автомобілі. При цьому ми будемо отримувати якісне зображення. Ця скануюча система сучасна, у неї сучасне програмне забезпечення у неї сучасна техніка комп'ютерна. Він відрізняється від того стаціонарного, що ви бачили в нас на виїзді в пункт пропуску, більш сучасним програмним забезпеченням, більш якісним рентгенівським знімком", — розповів Вадима Панищев.

Це перший мобільний сканер, який передали Закарпатській митниці. Розповів Радім Жак — голова регіону Східної Європи та Центральної Азії Міжнародного центру розвитку міграційної політики.

"Через проєкт, який фінансується ЄС, ми імплементуємо інтегроване управління кордонами. Ми співпрацюємо з Державною митною службою, з Державною Прикордонною службою, а також з Верховною Радою. У сфері наших інтересів не тільки закупівлі потрібного обладнання, а й людський ресурс, тобто розвиток людей. Окрім того, що ми надаємо обладнання, ми також проводимо підготовку працівників, для того, щоб вони вміли працювати. Так само буде і з цим сканером — буде проведений тренінг щодо його використання. Цей сканер коштує майже два з половиною мільйони євро", — каже Радім Жак.
Закарпатській митниці передали мобільний сканер від ЄС. Суспільне Ужгород/Руслана Гостюк

За словами Вадима Панищева, під час роботи сканера, автомобіль, на якому він встановлений, працює без водія.

"Машина працює за лазерним променем, вона автоматично підрулює, якщо можна так сказати, по цим щиткам, що ви бачите укінці й на початку зони сканування, тому вона працює без водія. Це ще краще, тому що додатково посадова особа може займатися аналізом зображення. Кабіна оператора — це кабіна для аналізу зображення. У ній знаходяться оператор — один або два, — який після сканування, проводить аналіз зображення і приймають рішення, чи є якісь аномалії в цьому вантажі, чи нема", — додав Вадим Панищев.

Заступник Голови Державної митної служби України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олег Ніколайчук розповів, що сканер використовуватимуть під час щоденного митного оформлення на цьому пункті пропуску.

"Ця система пройшла попередні випробування, відповідає всім нормам, які ми замовляли, зараз йде процес оформлення. Планується ще додатково оснащення двома сканерами, які плануються приїхати наприкінці цього року або на початку наступного року. Вони попередньо плануються на інші пункти пропуску", — додав Олег Ніколайчук.
Закарпатській митниці передали мобільний сканер від ЄС, 25 червня 2024 року. Суспільне Ужгород/Руслана Гостюк

Цей мобільний сканер будуть використовувати на КПП "Тиса", що на українсько-угорському кордоні. Розповів начальник Закарпатської митниці Олександр Семирга.

"Він буде покривати ділянку виїзду з кордону. Його завдання — зменшити навантаження на ділянку в'їзду де є один єдиний сканер, таким чином прискорити процес митного оформлення, оскільки ми застосовували той єдиний сканер для сканування вантажів на виїзд і на в'їзд. Великогабаритні вантажні транспортні засоби, вагою більше 7,5 т, середній показник пропуску в нас по кордону на добу коливається між 1200-1500 одиниць. Сканується від 20% до 40% лише на двох пунктах пропуску «Тиса» та «Ужгород» в залежності від кількості їхнього пропуску. Зараз, звісно, відсоток зросте. Орієнтовно ми додамо ще десь близько 20-30%", — каже Олександр Семирга.
Закарпатській митниці передали мобільний сканер від ЄС, 25 червня 2024 року. Суспільне Ужгород/Руслана Гостюк

За словами Олександра Семирги, такі ж сканери необхідні і на пунктах пропуску "Ужгород" та "Дяково".

Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads