В Ужгороді прем'єр-міністр Денис Шмигаль анонсував будівництво європейської колії до станції "Чоп"

11 квітня в Ужгороді змонтували перший символічний прогін довжиною 20 метрів майбутньої європейської колії за участю прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. Проєкт фінансується за програмою "Connecting Europe Facility". Він передбачає будівництво європейської колії від станції "Чоп" до перону залізничного вокзалу "Ужгород" — це 22 кілометри. Про це Суспільному розповів голова правління "Укрзалізниці" Євген Лященко.

Будівництво європейської колії від станції "Чоп" до перону залізничного вокзалу "Ужгород" розпочнуть у травні 2024 року. 22-кілометровий відрізок одноколійної залізничної ділянки 1435 мм встановлять всередині наявної широкої 1520 мм. Завершити планують до кінця 2025 року.

"Основна робота розпочнеться з Чопа, тому що нам потрібно, бо ця площина заросла деревами, вона не експлуатувалася, то нам потрібно її розчистити. Потім ми будемо готувати подушку для рейко-шпальної решітки, потім будемо вкладати рейко-шпальну решітку. В Ужгороді ми будемо продовжувати робити те, що ми зараз робили, але трохи пізніше. Між Чопом і Ужгородом це буде нова колія. Якщо ми говоримо про технології, то ми зараз будемо брати стару колію і будемо перекладати, частково зміщувати. На її місце вкладати євроколію. Якщо ми говоримо про горловину станції, як це стосується Ужгорода, то просто будемо замінювати стару 1520 рейко-шпальну решітку на суміщену", — розповів голова правління "Укрзалізниці" Євген Лященко.

За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, будівництво євроколії дасть можливість запустити пряме залізничне сполучення між Ужгородом та Віднем, Братиславою, Кошице, Будапештом, Прагою, Бухарестом, Дрезденом та Белградом.

Закарпатська ОВА/Facebook
"Реалізація проєкту створить в Ужгороді транспортний хаб, який забезпечить зручну та швидку пересадку пасажирів між поїздами широкої колії та поїздами країн ЄС. Будівництво цієї євроколії фінансуватиметься за рахунок грантових коштів ЄС, які "Укрзалізниця" отримала в межах програми Connecting Europe Facility", — зазначив Денис Шмигаль.

Будівництво євроколії розраховане на 14 місяців. Розповів голова правління "Укрзалізниці" Євген Лященко.

"Зараз ми приступаємо до підготовчих робіт. За 14 місяців ми закінчимо й здамо цей проєкт. Паралельно будемо вести перемовини з європейськими пасажирськими перевізниками, а паралельно з цим дамо можливість заїжджати і вантажним. Коли ми отримаємо підтвердження по другій частині проєкту в червні цього року і "Connecting Europe Facility" підтримає спочатку проєктування, а проєктування займе десь більше року, а потім ми вже будемо розмовляти з європейськими партнерами щодо фінансування будівництва електрифікації. Так, якщо ми побудуємо електрифікацію, то це дасть можливість використовувати на всій ділянці електропотяги", — додав Євген Лященко.
"Цей проєкт на 50% фінансується за кошти ЄС програма "Connecting Europe Facility". Це перший проєкт, який реалізується в нашій країні за рахунок грантових коштів ЄС. Тих грошей, які виділяються програмою "Connecting Europe Facility", вистачить на 50% фінансування проєктної вартості цього об’єкта. Загальна вартість проєкту близько 20 млн євро. Першу половину фінансує ЄС у вигляді гранту, тобто це безповоротні гроші, друга половина – це гроші української сторони. Це можуть бути гроші "Укрзалізниці", або кредитні гроші Європейського інвестиційного банку, або фінансування з бюджету. Поки ми схиляємося до варіанту використання грошей "Укрзалізниці", — зауважив заступник міністра фінансів України Олександр Кава.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль також повідомив, що у найближчому майбутньому планують за фінансової підтримки ЄС реалізувати аналогічні проєкти зі Львова та Чернівців.

"Ужгород стає першим обласним центром, який отримає сполучення європейською колією європейського зразка. Другим буде проєкт У Львівській області — з Мостиська 1 до Львова. Третій буде Чернівці — Вадул-Сірет до Чернівців. Є уже четвертий — до Ковалю. Ми домовилися зі словацькою стороною продовжувати нашу роботу щодо розширення потужностей прикордонної інфраструктури, розширення пунктів пропуску, створення залізничного сполучення з Ужгорода до Кошице з організацією широкої колії, з розбудовою перону платформи на словацькій стороні і організація шатлів до аеропортів", — розповів Денис Шмигаль.
Закарпатська ОВА/Facebook

Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads