На Закарпатті БФ "Благо" проводить підготовку ромських дітей до школи

Майже 200 ромських дітей за десять років підготував до школи БФ "Благо", який працює в Ужгороді. Про це Суспільному розповіла директорка фонду Елеонора Кулчар.

За словами Елеонори Кулчар, спочатку вчителі переконували ромів, що освіта потрібна їхнім дітям, а зараз батьки самі приводять на заняття майбутніх учнів.

"У 2014-му році була перша група набрана, перша група підготовки ромських дітей до школи. Перші два з половиною роки ми ходили додому, проводили бесіду з батьками, наскільки важлива освіта для їхніх дітей. Ми ходили додому, забирали дітей і приводили їх на навчання щодня, крім суботи та неділі. На третій рік вони самі почали приводити", — розповідає Елеонора Кулчар.

У класі БФ "Благо" ромських дітей готують до школи. Заняття відвідують до 25 дітей віком від 6 років. Олівці, зошити, підручники, а також обіди для цих дітей безкоштовні.

"Заняття ми проводимо щодня. Приходять до нас дітки, які не відвідували ні садочок, ні школи. Вони сюди приходять з нульовим рівнем знань. Тут вони отримують все: від правил поведінки, кольори, фігури… Вони все-все вивчають спочатку", — розповідає учителька Яна Шершун.

За даними аналітичного звіту Міжнародного фонду "Відродження", який досліджував питання освіти ромських дітей в Україні під час війни, 39% дорослих ромів взагалі не мають освіти. Повну середню освіту мають лише 16% опитаних ромів.

"Я теж неосвічена. Я трошки ходила у другий клас, але не дуже вчилася, бо у мене була мама хвора, у неї була онкологія і я не мала часу вчитися, бо я у мами одна дитина, я боялася за її здоров’я і за неї", — розповідає Світлана, яка у свої 39 разом із сином Давидом вчить букви та пробує читати.

Директорка фонду "Благо" Елеонора Кулчар — ужгородська ромська діячка. Свого часу здобула вищу освіту.

"Були різні дискримінаційні виклики до мене… Обзивали діти, я була сама в класі ромка. Я дякую мамі, що вона змусила мене ходити в школу і я отримала повну середню освіту, потім пішла в училище. Після училища я в 32 роки пішла в університет", — розповідає Елеонора Кулчар.

Елеонора зазначає, що підготовлених дітей допомагають оформити в школи й протягом року опікуються ними. Діти після основних занять приходять сюди та виконують з учителем домашнє завдання. За 10 років роботи до школи вдалося підготувати майже 200 ромських дітей.

"Це було довге пробивання стіни, цих твердинь: нерозуміння того, навіщо освіта. Сьогодні цього вже нема. Слава Богу, вони вже розуміють. І коли ти кажеш, що треба прийти на дошкільну підготовку, вони кажуть: "Так, це треба!", — додає Елеонора Кулчар.

Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads