Фіцо й Шмигаль підписали спільну заяву, яка посилить двосторонні відносини: про що домовились представники урядів

Доповнено
. Фото: Денис Шмигаль | Telegram

В Ужгороді 24 січня відбулася зустріч премʼєр-міністрів України та Словаччини Дениса Шмигаля та Роберта Фіцо. Представники урядів підписали спільну заяву, яка посилить двосторонні відносини.

Про це повідомив Денис Шмигаль у своєму Telegram-каналі.

За його словами, цією заявою представники урядів:

 • підтвердили готовність до подальшої співпраці, спрямованої на повагу до територіальної цілісності та суверенітету України в межах її міжнародно визнаних кордонів;
 • відзначили тверду та послідовну підтримку Словацької Республіки європейської інтеграції України;
 • висловили підтримку "Формули миру" президента України Володимира Зеленського;
 • наголосили на важливості участі Словаччини у відновленні України та призначення віцепрем'єр-міністр з плану відновлення, стійкості та економіки знань Словаччини;
 • підтвердили важливість участі Словаччини у гуманітарному розмінуванні України;
 • відзначили важливість спільних зусиль щодо забезпечення глобальної продовольчої безпеки, підвищення транзитного потенціалу для експорту української сільськогосподарської продукції;
 • підкреслили важливість розвитку військово-технічного співробітництва на комерційній основі.

Також Шмигаль зазначив, що за підсумками зустрічі сторони дійшли згоди з низки питань і мають конкретні домовленості, зокрема:

 • уряд Словаччини не блокуватиме купівлю Україною зброї та техніки у словацького бізнесу;
 • будемо співпрацювати у питанні постачання з боку словацької компанії техніки для зведення оборонних рубежів;
 • Словаччина підтримає програму Ukraine Facility, яка передбачає виділення Україні 50 млрд євро з боку Європейського Союзу;
 • прем’єр Фіцо запевнив у повній підтримці євроінтеграційних прагнень України.

Словаччина ухвалила рішення про поставку двох машин «Божена 4» для розмінування на деокупованих територіях Херсонщини. Про це на брифінгу 24 січня повідомив Денис Шмигаль.

"Ми потребуємо значної додаткової кількості інженерної техніки, і ми дійшли згоди, що будемо співпрацювати по постачанню такої техніки з боку Словаччини. У поставки можуть включатися броньовані екскалатори, РЕБ та машини для розмінування", — розповів прем'єр-міністр.

За словами Дениса Шмигаля, Роберт Фіцо запевнив його у повній підтримці євроінтеграційних прагнень України.

"Домовились з Фіцо пришвидшити реконструкцію міждержавного електричного інтерконектора Мукачево — Великі Капушани. Це дозволить зробити нашу систему більш стійкою. У газових питаннях проговорили зі Словаччиною також ряд наших завдань. Завдяки словацько-українському реверсному газогону «Вояни-Ужнород» у 2023 році в Україну поставлено європейського газу в об'ємі 1, 8 мільярдів метрів кубічних. Ми готові розвивати цю співпрацю й пропонуємо оператору газотранспортної системи Словаччини продовжити використання підземних сховищ газу в Україні для зберігання стратегічних запасів газу Словаччини", — додав Денис Шмигаль.

Що відомо

Раніше Фіцо в етері суспільного мовника Словаччини заявив, що хоче підтвердити українському прем’єру, що Україна не отримає жодної зброї та не отримає підтримку у вступі в НАТО.

Після обстрілу Києва 23 січня прем'єр Словаччини заявив, що в столиці України "абсолютно нормальне життя". Фіцо спитали, чому він зустрічатиметься з прем’єром України в Ужгороді, а не Києві, де він міг би побачити наслідки війни на власні очі. "Ви дійсно думаєте, що в Києві війна? Ви несерйозно, я сподіваюся... Там абсолютно нормальне життя. Навіщо мені їхати до Києва, коли я можу зустрітися з прем'єр-міністром в Ужгороді, я не бачу ніякої різниці", — заявив він.

Інший журналіст видання Korzár (видання медіагрупи SME), запитав у Фіцо, якою частиною Словаччини той би поступився Росії, натякаючи на заяву прем'єра про те, що Україні доведеться віддати частину своєї території РФ. Фіцо відмовився відповідати на це питання, заявивши, що не розмовляє зі ЗМІ, співвласником яких є Джордж Сорос і пішов з пресконференції.

Раніше прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що єдиний спосіб припинити війну Росії — це віддати частину території України Росії, і знову заявив, що виступає проти членства України в НАТО. У МЗС України відповіли, що "не може бути компромісу щодо територіальної цілісності. Ні України, ні Словаччини, ні будь-якої іншої країни”, — написав речник МЗС Олег Ніколенко у Facebook. Він додав, що Україна та партнери докладають зусиль задля виведення росіян із Криму, Донбасу та Луганська, щоб вони не пішли далі, зокрема і до Кошицького, Пряшівського та інших словацьких країв.

Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads