На Тернопільщині хочуть реорганізувати обласний лікарсько-фізкультурний диспансер. Це єдиний в області ліцензований заклад, де обстежують спортсменів. На обліку тут перебуває понад 5000 вихованців із 28 спортивних шкіл області. Цього року диспансеру мало б виповнитися 75 років. Про це в ефірі Українського радіо Тернопіль розповіла лікарка спортивної медицини та функціональної діагностики Оксана Марків.
За її словами, вихованці спортивних шкіл проходять двічі на рік медогляд, отримують допуск до змагань і звертаються за медичною допомогою за необхідності.
Нагадаємо, за рішенням обласної ради від 30 грудня 2024 року обласний лікувально-фізкультурний диспансер мають реорганізувати, приєднавши до обласної дитячої лікарні. Спортивна громадськість не погодилася на це і створила петицію, яка набрала понад 1000 голосів. Тепер депутати мають переглянути це питання. 13 лютого сесія обласної ради, де мали б заслухати думку громадськості, не відбулася через відсутність кворуму. Але спортсмени і працівники диспансеру, за словами Оксани Марків сподіваються, що в кінці березня їхні питання все ж заслухають.
Колектив щодня виходить на роботу, ми працюємо.
Оксана Марків, лікарка спортивної медицини та функціональної діагностики:
"30 грудня 2024 року було прийняте рішення сесії обласної ради про реорганізацію закладу і з 1 січня 2025 року закладу не виділені гроші на заробітну плату працівників. Відповідно, працівники лікарсько-фізкультурного диспансеру заробітну плату не отримають. Незважаючи на це, весь колектив щодня виходить на роботу, ми працюємо.
У нас є діюча ліцензія на спортивну медицину. У нас є працівники, які працюють в цій галузі, мають всі документи, підтвердження і сертифікати. Ми щодня приймаємо дітей і дорослих спортсменів з Тернопільщини і міста Тернополя. Окрім того, ми даємо допуск до змагань тим спортсменам, які пройшли медогляд і за станом здоров'я можуть брати участь у змаганнях. Ми даємо довідки у спортивні школи для занять спортом.
Ми завіряємо усю документацію спортивних шкіл Тернополя і Тернопільської області. Ми постійно обслуговуємо змагання і спортивні заходи, які проводяться на території Тернополя і Тернопільської області".
Це буде дуже проблематично.
Світлана Крикончук, директорка обласної дитячо-юнацької спортивної школи із зимових видів спорту:
"У першу чергу, це буде дуже великий наплив в обласній дитячій поліклініці для проходження медичного огляду всіх спортсменів області. Згідно положення про ДЮСШ медичний огляд повинні пройти спортсмени два рази на рік. Це буде, на мою думку, нереально. Також є спортсмени в області. В нас в Кременці є три відділення. Це стрибки з трампліна, лижне двоборство і санний спорт.
Я просто не уявляю, як їх сюди доставити для проходження поглибленого медогляду. Раніше ми брали лікарів із спортивного диспансеру в авто і їхали в Кременець, проводили медичний огляд там на місці. Плюс друга проблема — це спортсмени віком 18 плюс. Для них це буде, напевно, найпроблематичніше, тому що куди їм йти, до кого їм йти, в яку лікарню, в яку поліклініку, як їм це все проходити.
Також заявки на змагання завіряти повинен медичний заклад спортивного профілю. І якщо будуть в одній заявці спортсмени до 18 і після 18 років, хто буде давати допуск, яка лікарня, яка поліклініка? Це буде дуже проблематично".
Найкраще рішення — повернутися назад.
Богдан Балабан, директор Тернопільської комунальної дитячо-юнацької спортивної школи з водних видів спорту:
"Є певні речі, без яких ми не можемо брати участь у змаганнях. Є стандартна розроблена Міністерством молоді і спорту заявка. І це не може бути в черзі на завтра, післязавтра, це сьогодні, або сьогодні він приїжджає і ввечері він виїжджає на інші змагання. Коли ми працювали в умовах спортивного диспансеру, це все вирішувалося сьогодні на сьогодні і без будь-яких напружень з боку спортсмена, тренера чи спортивної школи.
Нині, я вважаю, що Україну знають за двома показниками: наші бійці з прапором стоять на передовій, і наші спортсмени так само піднімають прапор на всіх змаганнях. Давайте ми ще їх заберемо звідти. Кого ж ми покажемо? Тому, на сьогоднішній день, я вважаю, що найкраще рішення — повернутися назад, забути про ті всі рішення, які були, сісти і в одному кабінеті, створити одну комісію, яка це питання розгляне і дійти до якогось одного розумного рішення, яке дозволить спортсменам, дітям далі продовжити ту роботу, яка йшла 75 років. Поламати дуже просто".
Сказали - це нереально.
Світлана Крикончук, директорка обласної дитячо-юнацької спортивної школи із зимових видів спорту:
"Із 4 лютого при обласній дитячій лікарні працює кабінет спортивної медицини. Я дзвонила в кол-центр, хотіла записати 10 дітей з нашої школи для проходження поглибленого медичного огляду. На що мені відповіли, що вони не можуть прийняти 10 дітей. Я сказала, що мені потрібно сьогодні всіх оглянути. Сказали — це нереально. Я запитала, чому нереально. Мені сказали, що потрібно записуватися до кожного лікаря окремо і тому вони не зможуть прийняти 10 дітей. А що говорити, якщо прийде 50, як проходили в спортивному диспансері. Я не знаю, як це буде".
Ми чекаємо на сесію.
Оксана Марків, лікарка спортивної медицини та функціональної діагностики:
"Особисто мені пропонували роботу в цьому кабінеті, але мені сказали, що я повинна в лікарсько-фізкультурному диспансері звільнитися за згодою сторін. Так як це суперечить законодавству, я відповідно такої заяви на звільнення не написала, тому що я ще до того ознайомлена була з наказом про зміни умов праці. Рішення про реорганізацію вже є, воно прийняте на сесії 30 грудня минулого року. Однак після того з'явилася петиція, яка дуже швидко набрала понад 1000 голосів і її не можуть залишити поза увагою. Зараз ми чекаємо на сесію.
Працівники лікарсько-фізкультурного диспансеру запрошують депутатів прийти подивитися, як ми працюємо, як ми приймаємо дітей, як ми працюємо на спортивних змаганнях, інших спортивно-масових заходах. Будь ласка, приходьте, подивіться, ознайомитеся з нашою роботою. Завжди раді вас бачити".
Нагадаємо, 18 березня Тернопільська обласна рада оприлюднила розпорядження про звільнення з посади головного лікаря обласного лікарсько-фізкультурного диспансеру Ігоря Костіва.