Перейти до основного змісту

Найбільша сума – понад 5 млн гривень: шахрайські схеми року на Тернопільщині

Гроші за лайки в соцмережах, фейкові інстаграм-магазини та псевдоінвестиції найпоширеніші шахрайські схеми 2023 року, за якими виманювали гроші в жителів Тернопільщини. Найбільша сума, яку цього року втратила одна людина понад п’ять мільйонів гривень.

Про це повідомив старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам в області Роман Свірський. За його словами, найновіша шахрайська схема — це пропозиція легкого заробітку за виконання завдань у соцмережах.

"До вас пише невідома особа, зазвичай з мобільними номерами інших країн, представляється менеджером великої компанії або з доставки посилок, або по роботі з соцмережами. Вона пропонує роботу, яка б могла стати додатковим заробітком. Заманюють тим, що ви можете потратили лише декілька хвилин свого часу в день і заробити дуже багато грошей. У нашій області шахраї почали працювати за цією схемою в листопаді. До цього в таких об’ємах ми цей вид шахрайства не фіксували. Протягом листопада до відділів поліції зверталися мінімум двоє людей у день, які віддали гроші шахраям. Суми були різні — від декількох десятків тисяч гривень і навіть був випадок, коли людина втратила 450 тисяч гривень".

Скріншот з переписки шахрая із людиною, яка звернулася до кіберполіції. Фото: Суспільне Тернопіль

Людям, які погодилися на таку роботу, пропонують виконати завдання. Наприклад, потрібно вподобати відео у ютубі чи написати коментар. Але щоб отримати це завдання, його потрібно викупити, поповнивши свій особистий кабінет. "Ви здійснюєте поповнення спочатку на одну карточку банківську, наприклад 1000 грн, на другу карточку — вже на 2 з половиною тисячі гривень, на третю вас просять кинути 13 тисяч. Там, де ви кинули тисячу, вам повертають 1500. Ви їх дальше вкладаєте і вам кажуть поповнити на 40 тисяч гривень, а ви їх не маєте. Відповідно, ви пробуєте позичити гроші або ж відмовляєтеся від того завдання і намагаєтеся вивести ті кошти, які у вас накопичилися в особистому кабінеті, а ви їх не використали. Наприклад, зібралося 10 тисяч гривень, ви їх пробуєте вивести, а не виходить. Гроші нібито заморожуються".

Старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам в області Роман Свірський. Фото: Суспільне Тернопіль

Роман Свірський показує, як працює шахрайська схема. Фото: Суспільне Тернопіль

Далі шахраї розкидають гроші на свої картки, каже Роман Свірський. Їх багато, вони віртуальні, тому відслідкувати їх важко.

Ще одна схема — інвестиції. "Найбільшою сумою по шахрайствах на території Тернопільської області, яку втратила жителька, — це 5 з половиною мільйонів гривень. Це було шахрайство під виглядом псевдоінвестицій в мережі інтернет".

Найпоширенішою шахрайською схемою, за якою жителі Тернопільської області втрачали гроші, є фейкові інстаграм-магазини, каже Роман Свірський.

"Домовляєтеся про купівлю товару — чи це мобільний телефон, чи одяг, і в розмові продавець вам каже, що необхідно перерахувати гроші на його банківську картку — це може бути 50% або 100% від вартості товару. І ви здійснюєте цей переказ, домовляєтеся за доставку, а в день доставки жодної посилки не отримуєте. Ви намагаєтеся зв’язатися з продавцем, а він вас заблокував і видалив листування. Потім шукаєте відгуки і бачите, що ошуканих дуже багато. Якщо брати в цифрах, то близько 70-80 заяв до нас надходить кожен місяць щодо недоставки товару. Люди жаліються, що хотіли купити 14 айфон, заплатили 30 тисяч гривень, але телефон не прийшов".

Шахрайська схема з недоставкою товарів. На схемі зображено власників фейкових інстаграм-магазинів і рух грошей між ними. Фото: Суспільне Тернопіль

Ліза Осадчук два роки тому також зробила покупку в такому інстаграм-магазині. Каже, тоді навчалася на другому курсі університету та хотіла зекономити гроші.

00.19 "Побачила в інстаграмі класну рекламу взуття. Зайшла, знайшла там модель, яку дуже-дуже хотіла, її вартість становила 1000 гривень. В принципі, я розуміла, що воно так не може коштувати, тому ще це шкіряне взуття, а така низька вартість. Але повелась, думаю — була не була. Якраз тоді батьки кинули на карту гроші, була якраз така сума, і я навіть не по передоплаті, а повну суму вирішила кинути. Вже пройшло певно дні три-чотири, люди мені не відписують, номеру накладної немає. Я пишу: "Добрий день, коли чекати, коли буде?". Не відписують. Заходжу на сторінку — вас заблоковано. Момент паніки, я не знаю, що мені робити, грошей нема, взуття нема".

Ліза Осадчук. Фото: Суспільне Тернопіль

Тернопільські кіберполіцейські кажуть, щоб не потрапити в пастку шахраїв, потрібно дотримуватися декількох правил. З ними зробили брошури, каже інспектор відділу протидії кіберзлочинам в області Максим Серватнюк.

"Не переходьте за сумнівними посиланнями, не вводьте реквізити своєї банківської картки. Коли побачили сумнівне посилання, краще зверніться у кіберполіцію та запитайте, чи справді можна цьому сайту довіряти. Купляйте товари на перевірених ресурсах. Якщо вже так сталося, що ви потрапили на гачок шахраїв — зверніться спочатку в банк, потім до правоохоронних органів. Якщо до вас телефонують з банку і кажуть, що ваша карта заблокована чи зараз шахраї намагаються стягнути з вас гроші — не вірте, бо працівники банку не будуть дзвонити до вас і казати, що виникла така ситуація. 99% — це шахраї. Не повідомляйте таким людям дані про свою банківську картку та будь-які інші дані, які можуть вас скомпрометувати в мережі. Також, якщо дзвонять до вас і кажуть, що ви виграли 100 тисяч гривень чи машину, чи ваш номер брав участь у випадковому розіграші — не вірте, це також шахраї".

Також, каже Максим Серватнюк, щоб боротися з шахрайськими сайтами, тернопільські кіберполіцейські спільно зі студентами Харківського університету внутрішніх справ створили телеграм-бот "Мрія".

"Бот розроблений з метою блокування таких ресурсів. Кожна людина може туди зайти, подати скаргу на протиправний ресурс чи долучитися до блокування".

Психологиня Наталія Савелюк розповіла, чому люди довіряють шахраям. "Шахрайські схеми — це класичні схеми, які спрацьовують на обмані. Обман у свою чергу спрацьовує на вірі, довірі, і якраз віра, довіра — це те, що базується на нашому ірраціональному. Віра базується на почуттях, на емоціях. Є сім базових емоцій, і власне серед них — це радість, подив, страх. Якщо взяти класичні шахрайські схеми, то одні з цих схем спрацьовують на бажанні людини отримувати радість, бути щасливою, якраз це обіцянка легких грошей. Бо хто ж не хоче легких грошей, легкого щастя, легкого задоволення? Ми всі втомлені, війна, хронічний стрес і періодично хочеться отримувати ось так несподівано радість. А інша схема спрацьовує на такій базовій емоції, як страх. Коли людина спантеличена, збентежена. Тоді людина уникає прийняття свідомих, зважених рішень, рішення приймаються спонтанно".

Наталія Савелюк. Фото: Суспільне Тернопіль

Найвразливішими людьми, які потрапляють під вплив шахраїв, каже Наталія Савелюк, є діти та люди старшого віку. Психологиня розповіла, як допомогти літнім людям не потрапити в шахрайську схему. Пояснила це на прикладі телефонних дзвінків від шахраїв, які виманюють гроші, кажучи, що ваша близька людина в небезпеці.

"Проговорити з ними заздалегідь, не чекаючи поки така ситуація трапиться, чітко проговорити. Наприклад: "Мамусю, якщо до тебе вночі зателефонують і скажуть, що я в небезпеці, що ми будемо робити?". І навіть, якщо мама розгубиться, лише уявляючи цю ситуацію, то чітко надати рецепти та поради: "Мамусю, ти зателефонуєш мені. Ти не будеш довіряти цим людям, спочатку ти маєш почути мій голос". Чітко проговорити з мамою такий можливий сценарій і навіть неодноразово. З мамою, з дідусем, бабусею. І тоді дуже великий шанс, що цей сценарій спрацює і ваші рідні не потраплять у пастку шахраїв".

У жовтні цього року Нацбанк та Опендатабот запустив просвітницький проєкт, щоб з'ясувати, як працюють шахраї у воєнний час, і навчити українців протидіяти кібершахрайству. Опитування та навчання пройшли майже 113 тисяч користувачів. За результатом опитування виявили, що від початку повномасштабної війни 11% українців потрапляли в шахрайські схеми.

Топ шахрайських схем в Україні. Інфографіка від Опендатабот. Фото: Опендатабот

За даними опитування, найбільше українців втратили гроші під час покупки чи продажу товару в інтернеті — з таким стикався кожен другий респондент (52,74%). Також Опендатабот оприлюднив статистику про кримінальні провадження через шахрайство. Згідно з даними ресурсу, за вісім місяців 2023 року в Україні відкрили 59 тисяч 605 кримінальних проваджень щодо шахрайства. Це більше аніж за два попередні роки. Так, у 2021 році відкрили 23 тисячі 847 кримінальних справ, а в 2022 — 32 тисячі 86.

Кількість кримінальних проваджень через шахрайство за даними Опендатабот. Інфографіка Опендатабот. Фото: Опендатабот

Топ дня

Вибір редакції