Шрифтом Брайля та з аудіоверсією: на Тернопільщині презентували книжку для незрячих

Захід в школі. Фото: Суспільне Тернопіль

На Тернопільщині у Зборові презентували інклюзивну книжку Романа Росіцького "Королівство рафінованого сміху". Це книжка для незрячих дітей, яка видана шрифтом Брайля та доповнена аудіоверсією. Видання побачило світ у Ресурсному центрі Львівської політехніки. Про це розповіла Суспільному керівниця Ресурсного центру Оксана Потимко.

Під час заходу школярі спробували слухати фільм, читати книжки, налити воду у склянку із закритими очима.

Учень наливає у склянку воду. Фото: Суспільне Тернопіль

Десятикласник Віталій Буховський каже, що це для нього новий досвід.

"Раніше на таких заходах я ніколи не бував. Але зараз стало цікаво, як живуть незрячі люди".

Віталій Буховський. Фото: Суспільне Тернопіль

"Було дуже цікаво і подивитися фільм, взяти участь, зрозуміти, як це все відбувається", — говорить учениця 9-А класу Валентина Оренчук.

Валентина Оренчук. Фото: Суспільне Тернопіль

Педагог Зборівської школи Роман Росіцький є автором книжки "Королівство рафінованого сміху". Чоловік каже, що це фантастично-шпигунський роман для підлітків.

"Трішки утопічна, але весела історія, яка закінчується добре. Це історія, яка почалася років 2, чи 3 тому. До мене зателефонував пан Ярослав і сказав, що ми хочемо вашу книжку зробити шрифтом Брайля".

Роман Росіцький. Фото: Суспільне Тернопіль

Керівниця Ресурсного центру Львівської політехніки та проєктів для незрячих Оксана Потимко говорить, ідея адаптувати книжку для незрячих прийшла одразу після прочитання.

"Нам дуже сподобалась ця книжка, ми її читали. Читали мої колеги, які бачать. Для того, щоб незрячі діти-підлітки могли її прочитати, ми її адаптували двоступенево. Надрукували шрифтом Брайля і озвучили, але дуже специфічно".

Оксана Потимко. Фото: Суспільне Тернопіль

До озвучення книжок у Ресурсному центрі залучають 30 незрячих дітей. Аудіозапис книжки можна прослухати, перейшовши за посиланням на QR-коді.

QR-код. Фото: Суспільне Тернопіль

Впродовж шести років озвучує книжки та навчає цьому незрячих дітей вокаліст "Піккардійської терції" Ярослав Нудик. Чоловік говорить, робить це, як волонтер.

"Ми єдині в Європі, записуємо аудіокнижки в ролях. Ми залучаємо до запису аудіокнижок незрячих тотально дітей зі всієї України. Я їм читаю, вони запам’ятовують і відтворюють з належними інтонаціями. Це дуже важка праця".

Ярослав Нудик. Фото: Суспільне Тернопіль

Один примірник видання для зрячих — це три томи тієї ж книжки шрифтом Брайля, каже Оксана Потимко.

Примірники шрифтом Брайля. Фото: Суспільне Тернопіль

Це друге видання тиражем 30 примірників. Собівартість адаптованої книжки становить 2,5 тисячі гривень. Малюнки друкують на спеціальному термопапері.

Термопапір. Фото: Суспільне Тернопіль

Для того, щоб створювати такі видання, залучають спонсорів. Тому незрячі діти отримують такі книжки безкоштовно. Ярослав Нудик розповів, що усі видання є кольорові.

"Це для того, щоби незрячі діти абсолютно не відрізнялися від зрячих дітей, котрі читають гарні кольорові книжки".

Королівство рафінованого сміху. Фото: Суспільне Тернопіль

Книжки, які надруковані у Ресурсному центрі Львівської політехніки, читають незрячі діти з усіх регіонів України та у Литві, Австрії, Польщі.

Школярі. Фото: Суспільне Тернопіль

Керівниця Ресурсного центру Львівської політехніки Оксана Потимко говорить, що з початком повномасштабної війни інтерес до адаптованих видань в Україні зріс.

"Все пояснюється дуже просто, зараз часто лунають повітряні тривоги. Діти і дорослі також сидять в укриттях. А там чимось потрібно зайнятися. І ти можеш читати книжку".

Книжка шрифтом Брайля. Фото: Суспільне Тернопіль

За минулий рік видали 5 тисяч книжок для незрячих.

Учням показали фільм для незрячих з аудіодискрипцією Андрія Снісарчука. Фото: Суспільне Тернопіль

Учасники заходу. Фото: Суспільне Тернопіль