Тепло та електроенергія з біовідходів: технологія, яку практикує підприємство на Тернопільщині

. Суспільне Тернопіль

Теплова та електрична енергія з біовідходів, яка забезпечить не лише Україну, а і Європу. Над такою технологією зараз працюють науковці з Тернополя, Харкова та Дніпра. Теплогенератори-утилізатори розробили на Тернопільщині. Зараз їх використовують для сушіння зерна на одному з підприємств.

За словами Івана Іскерського, від газу відмовилися – замість нього спалюють полову. Завдяки цьому за сезон підприємство економить десятки мільйонів гривень.

"Один із теплогенераторів має потужність 2,5 мВт. Це 300 кубів газу на годину. Таких теплогенераторів у нас три, які споживають замість тисячі метрів кубічних газу, лише три тонни полови. Це практично дармове паливо. Ця система повністю автоматизована. Вона потребує мінімального людського втручання, бо сушіння зерна є дуже відповідальний процес. Він має бути в межах похибки пів відсотка".

Іван Іскерський. Суспільне Тернопіль

Полова, яку спалюють на підприємстві. Суспільне Тернопіль

Це підприємство працює завдяки утилізації біовідходів 8 років. Зерносушарки під'єднані до теплогенераторів. Іван Іскерський каже, цього року повністю замістили природний газ. Замість нього спалюють полову.

"Якщо одна сушка за годину брала десь близько 300-350 метрів кубічних газу, а візьмемо 5 сушарок –це півтора тисячі, а за добу ми уявляємо скільки це газу".

Підприємство, яке займається сушінням зерна. Суспільне Тернопіль

Головний інженер підприємства Володимир Кокітко каже, що процеси повністю автоматизовані.

"Тут немає нічого складного, все запускається в автоматичному режимі, виставляється температура, яка нам потрібна для виходу. Є бункер, в якому розміщені змішувачі, які не дають можливості продукту, який ми спалюємо, залягати. Можемо бачити, як конвеєрна стрічка транспортує паливо до розподільчого бункера. Розподільчий бункер подає паливо в пиловий вентилятор, який в майбутньому завихрюється в топці, запалюється від великої температури. Розпалюємо ми його дровами. Ми маємо велику кількість вентиляторів, які дозволяють нам закрутити цю полову в котлі, щоб збагатити суміш палива, щоб було краще горіння. вентилятор, який забирає зайву температуру транспортує її в сушарку".

Володимир Кокітко. Суспільне Тернопіль

На Тернопільщині підприємство добуває тепло та електроенергію з біовідходів. Суспільне Тернопіль

За добу тут спалюють від 3 до 5 вантажівок полови.

"Тут є елеваторні відходи різного типу: соняшникові, соєві, кукурудзяні, пшеничні, ячмінні. Вони різні за калорійністю. Найкращі елеваторні відходи – це соняшникові та ріпакові. Вони найбільш калорійні за рахунок того, що з олійних культур, – розповів головний інженер підприємства".

Систему управління зерносушарками розробили працівники Тернопільського підуніверситету. Один із розробників – кандидат технічних наук Микола Рутило.

Микола Рутило. Суспільне Тернопіль

Такий генератор може зекономити за сезон природного газу на 50 мільйонів гривень, каже доктор технічних наук Валерій Федорейко, який разом зі своїми колегами розробляє генератори-утилізатори.

"Ми пропонуємо своїми технологіями альтернативну енергетику, зелену енергетику. Пропонуємо витісняти з енергоємних процесів природний газ і перенаправляти його десь в побут, інші місця, туди, де він більш необхідний. Питання сушіння зерна, випалювання цегли, обігрів теплиць, великих виробничих приміщень – це треба все переводити на чисту біоенергію. Україна на сьогодні продукує біовідходів, які адекватні за енергобалансом 10-15 мільярдам кубів газу. Це якраз те, чого нам не вистачає, щоб ми були на 100% самодостатніми".

Валерій Федорейко. Суспільне Тернопіль

Свою технологію науковці з Тернопільщини показали колегам з Дніпра та Харкова. Далі працюватимуть разом, щоб її удосконалити.

"Ті гранти, які ми виграли в Україні, зараз не фінансуються. Тому залучаються 8 університетів Європи і три наукові установи України для того, щоб ми наш проєкт просунули в Європейський союз", – каже Валерій Федорейко.

На підприємстві ланують встановити нове обладнання. Суспільне Тернопіль

Нові елементи обладнання для сушіння зерна. Суспільне Тернопіль

Зараз генератори-утилізатори дають тепло. Далі науковці хочуть виробляти ще й дешеву електричну енергію, розповів професор Дніпровської політехніки Олександр Бешта.

"Я – електрик за спеціальністю, то я хотів би використати цю технологію для генерації електричної енергії".

Олександр Бешта. Суспільне Тернопіль

Для цього планують сконструювати повітряну турбіну. Над такими розробками вже працюють у Харкові, каже директор Інституту проблем машинобудування Національної академії наук Андрій Русанов.

"У нас є розробки в нашому інституті й вони, певною мірою, є ноу-хау. Завдяки цьому ми можемо дуже економічно розробити на це все надбудову, яка буде давати ще електроенергію".

Андрій Русанов. Суспільне Тернопіль

На Тернопільщині науковці допомагають підприємству удосконалювати процес виробництва. Суспільне Тернопіль

Читайте також