У рамках природоохоронної акції "Первоцвіт" екологи Сумщини перевіряють місця зростання первоцвітів та їх незаконного продажу. Скільки доведеться заплатити за знищення червонокнижних рослин — у тексті Суспільного.
Пані Юрія родом з Краснопілля. Жінка розповіла, що захоплюється первоцвітами і вирощує їх на своїй присадибній ділянці.
"У Краснопіллі вирощувала, а зараз переїхала в Тростянець, то і там вирощую. Саджати по одній цибулині на відстані і вони розростаються. Вирощую і черемшу, але вона тільки почала вилазити", — сказала Юрія Вітренко, продавчиня первоцвітів.
Понад десять років вирощує у теплиці крокуси та гіацинти Марія Паненко. Жінка пояснила, що ці квіти можна саджати і у відкритий грунт.
"На розмір двох цибулин занурюєте в землю, її має бути на дві цибулини вище. Гіацинт на одну цибулину. 5 сантиметрів поверх має бути землі. Гіацинт викопують кожну осінь у серпні і висушують. В кінці вересня на початку жовтня він висаджується в землю. Ми вирощуємо в теплиці. В січні висаджуємо в горщики. Їм потрібне світло та температура і це все до 8 березня виростає. Із 2 цибулин виростає горщечок квітів, у ньому по 7-8 штучок".
За словами Наталії Левченко, на п’яти гектарах площ Сумського Ботанічного саду зростає понад 20 різновидів першоцвітів.
"Зараз весною приходить дуже багато відвідувачів, і школярі, і студенти, і просто перехожі. Багато первоцвітів занесені до Червоної книги України. На жаль, люди не дуже бережно ставляться до первоцвітів. Багато людей хоче ці рослини посадити в себе вдома, але не всі дотримуються правил, як їх вирощувати, як за ними доглядати і, як часто буває, рослини у людей вдома гине", — сказала в.о. директорки Сумського Ботанічного саду Наталія Левченко.
Цьогоріч на Сумщині провели 15 рейдових перевірок аби попередити людей про адмінвідповідальність за продаж червонокнижних рослин.
"Нині поки порушень зафіксовано не було. Коли ми виявляємо порушення, то рослину, на жаль, вже знищено. Не лише продавець законом визначається, як порушник, а ще і покупець. Не можна купувати червонокнижні рослини, якщо це не науковий розплідник, який офіційно продає і має певні дозволи міністерства", — сказала Наталія Новак, головна спеціалістка зі зв'язків з громадськістю Держекоінспекції у Сумській області.
За знищення червонокнижних первоцвітів порушникам доведеться заплатити 510 гривень штрафу та компенсацію за збитки, завдані природі.
Читайте Суспільне у Telegram та WhatsApp
Дивіться нас у YouTube та TikTok
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber та Facebook
Підписуйтеся на наш Instagram