Понад чотири місяці очікують на відновлення свого житла мешканці багатоповерхівки у Свесі, куди 25 серпня влучила російська керована авіабомба. Будинок не був законсервований і продовжує руйнуватись від вологи, а компенсацію отримати не можуть, говорить мешканка будинку Антоніна Войникова. Чому так склалось дізнавались кореспонденти Суспільного.
Мешканці п’ятиповерхового будинку по вулиці Грушевського у Свесі, куди 25 серпня 2024 року влучила російська керована авіабомба, не можуть ані повернутися до своїх квартир, ані отримати компенсацію від держави протягом чотирьох місяців.
Власник однієї з пошкоджених квартир Володимир Бєлосвєтов розповідає, що того дня поряд з їх будинком збирали дітей для евакуації з селища: "Зібрались люди разом з дітьми, з сумками, все, як годиться. Напевно, хвилин за 10-15 до початку евакуації пролунала тривога, я тоді знаходився у квартирі разом з родиною. Тільки зайшов у підвал, як через хвилину, ще від дверей не відійшов, пролунав вибух — все засипало тут. У підвалі знаходилось багато людей, дітей. Видимості не було ніякої, люди почали задихатись, мочили майки, щоб надіти на голову".
Тетяна Євдокименко говорить, що вибух був такої сили, що квартири на верхніх поверхах будинку обвалились. Без будівельної вишки жінка не змогла потрапити до своєї оселі на четвертому поверсі: "Зруйновано перекриття і ми не змогли потрапити у свою квартиру. Там ще залишались наші документи та наша кішка. Ось ми їх і рятували. Залізла разом з працівниками на вишці і забрала деякі речі, кішку і документи".
Лідія Чернова розповідає, що протягом чотирьох місяців з дня російського бомбардування, мешканці будинку не змогли отримати компенсацію за свої пошкоджені квартири.
"На якій стадії знаходиться наш будинок? Він не вважається зруйнованим, по заключенню експертів він вважається пошкодженим. Щоб ми отримали на ремонт наших квартир, треба зробити наш дім, наші під’їзди. Хто це буде робити, коли це будуть робити? Нам не відомо. Люди роз'їхалися, хто куди, були вимушені шукати транспорт, щоб щось забрати. Тут 40 квартир, з них 2 були нежилі, переобладнані під магазини, інші – квартири", — ділиться пані Лідія.
Антоніна Войникова показала пошкоджену квартиру свого сина. За словами жінки, будинок не був належним чином законсервований, зараз від вологи він продовжує руйнуватись: "Ми вже п'ять місяців не можемо нічого добитись, нам дали лише одну плиту на шість вікон, а що нею можна забити? Все тече та пливе, тому що немає даху, якщо б був дах, то б не так все руйнувалось".
"Це моя квартира на п’ятому поверсі. Все тече, до першого поверху все протікає. З серпня немає чіткого алгоритму дій від нашої влади. Накрити дах – це перше, що потрібно було зробити, брезентом накрити хоча б, чи чимось ще", — говорить місцева жителька Ірина Байрацька.
У пошкодженому будинку розташована квартира її доньки, каже Олена Фесюн. Вона подавала заяву на отримання допомоги через "Дію", але отримала відмову. За словами жінки, такі ж відмови надійшли і іншим мешканцям будинку: "Власними силами, напевно, через три місяці отримали матеріали, забили вікна. Донька подала заявку і там отримала відмову. Сюди в селищну раду ми здали всі документи, я носила до Інни Височанської, і вони їх прийняли, але допомоги ніякої".
Люди не можуть отримати компенсацію через вимоги закону, говорить виконувачка обов’язків голови Свеської селищної ради Дарія Дарико. Через те, що експерти визнали будинок пошкодженим, а не зруйнованим, він підлягає капітальному ремонту. Розпочати такі роботи в умовах зони можливих бойових дій неможливо.
"Будинок потребує капітального ремонту або реконструкції. І лише після цього люди можуть подаватися на єВідновлення за пошкоджене чи зруйноване житло. Ми близько до кордону, навіть якщо ми зробимо проєкт, то нам доведеться шукати будівельну організацію, яка зможе сюди приїхати з відповідною технікою. Останні відмовляються, поки війна не закінчиться, вони виконувати роботу не будуть. Плюс у нас проходить евакуація. Ми направили листа на Мінрегіон, щоб вони роз’яснили, як ми можемо допомогти людям, бо люди проживають на зйомних квартирах", — пояснила посадовиця.
За словами Дарії Дарико, наразі селищна рада розглядає питання відновлення коштом громади одного з трьох під’їздів будинку, який був найменше пошкоджений під час російської атаки.
Читайте Суспільне у Telegram та WhatsApp
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram