Як маловідома українська пара пробилася на чемпіонат світу з фігурного катання та чому американка вирішила представляти Україну — Суспільне Спорт розповідає про нових лідерів збірної в танцях на льоду.
Ще менш як рік тому головна конкуренція за статус першої танцювальної пари країни у фігурному катанні зароджувалася між Марією Голубцовою й Кирилом Бєлобровим та Марією Пінчук і Микитою Погорєловим — дуетами, які двічі поспіль представляли збірну на рівні Євро. Проте за олімпійську ліцензію для України на чемпіонаті світу-2025 у Бостоні боротиметься зовсім інша пара — Зої Ларсон та Андрій Капран, які до цього не зʼявлялися на змаганнях, престижніших за челенджери.
Пара Голубцової та Бєлоброва розпалася в травні 2024-го, а от Пінчук і Погорєлов несподівано програли боротьбу за першість у збірній за підсумком виступів на міжнародній ареніЗ початку повномасштабної війни чемпіонати України з фігурного катання проходять уже після головних стартів сезону та не впливають на вибір команди. Тож заявку визначають за показниками фігуристів упродовж сезону.. Поки Марія та Микита переживали перехідний період і спад у результатах після зміни тренерського штабу, Ларсон і Капран, навпаки, досягли прориву.
"Хотіла кататися з ним, а він хотів кататися за Україну"
Дует сформувався у 2022 році у Флориді — на малій батьківщині Зої Ларсон, яка народилася в місті Нейплз. Андрій саме шукав нову партнерку, і з Зої його "звів" друг, який тренувався з нею на одній ковзанці.
Незадовго до того Капран розійшовся з попередньою партнеркою — Мирославою Ткаченко, з якою на юніорському рівні був віцечемпіоном України та брав участь у Гран-прі. Ларсон же тривалий час виступала у спортивних парах, зокрема у 2018 році здобула титул чемпіонки США в категорії Intermediate (до 16 років) у дуеті з Ніком Губбартом.
Омріяного дебюту на міжнародному рівні Ларсон дочекалася лиш три роки по тому: з новим партнером, у зовсім іншій дисципліні та під прапором України.
"Ми добре порозумілися [з Андрієм], стали друзями, — розповіла Зої в ексклюзивному інтервʼю для Суспільне Спорт. — Я дуже хотіла кататися з ним, а він хотів кататися за Україну. І ми разом вирішили, що так і зробимо".
Від останніх місць до проривного сезону, але без Євро
Дебютний сезон не приніс значних успіхів: Ларсон і Капран були 14-ми на юніорському Гран-прі та посіли одні з прикінцевих місць на решті турнірів. У сезоні-2023/24 результати почали рости, і дует навіть був близькимБули в топ-3 після ритмічного танцю, але врешті опустилися на пʼяте місце. до медалей на челенджері в Астані.
Та саме передолімпійський сезон показав стрімкий прогрес американсько-українського тандему. На челенджері у Варшаві, де Зої та Андрій стали восьмими, вони заробили найвищі оцінки в карʼєрі в ритмічному (67.23) й довільному (102.05) танцях та за сумою балів (169.28). Крім того, фігуристи виграли перші спільні нагороди — дві "бронзи" на міжнародних турнірах у Софії та Стамбулі, де набирали понад 170 балів.
"Гадаю, наші навички катання стали набагато кращими, і через це оцінки зросли, — аналізує прогрес пари Капран. — Наша наставниця Маріна Зуєва виконала хорошу роботу як тренерка, аби краще наповнити наші програми та показати сильні сторони. І я думаю, це спрацювало".
Успіх Ларсон і Капрана дозволив їм відібратися на дебютний чемпіонат світу, що проходить на майже домашньому для них льоду. Мали вони шанс спробувати свої сили й на іншому топстарті сезону — чемпіонаті Європи в січні, проте їхня команда відмовилася від участі на користь Пінчук і Погорєлова.
Пропуск Євро означав, що Ларсон і Капран підходитимуть до чемпіонату світу без досвіду великих турнірів, а також із трьома місяцями без змагань. І все ж фігуристи довірилися стратегії Зуєвої та погодились залишитися в США, зосередившись на підготовці до критичної для відбору на Олімпіаду світової першості.
"Хвилювалися з цього приводу, — визнає Андрій. — Але поважаємо нашу тренерку та вважаємо, що вона знає, що робити". "Ми хотіли переконатися, що зробили все можливе, щоб показати себе якнайкраще", — погоджується Зої.
"Проукраїнська" російська тренерка, мати-доброволиця та підтримка під час війни
Фігуристи від початку спільної карʼєри тренуються під керівництвом знаної тренерки Маріни Зуєвої — росіянки, яка останні 30 років базується в Північній Америці. У 1990-х вона переїхала в Канаду, а згодом — до США. Зуєва привела до олімпійських титулів у танцях на льоду легендарних Тессу Верчу й Скотта Мойра (2010) та Меріл Девіс і Чарлі Вайта (2014). Українці ж встигли потренуватися на одному льоду з іншими зірковими учнями цієї тренерки — чемпіонами Японії Каною Мурамото й Дайске Такахаші.
Попри російське походження тренерки, Андрій Капран стверджує, що відчуває від неї підтримку, та переконаний, що та не схвалює агресію РФ проти України.
"Іноді я розмовляю з нею про війну, і вона стає на мій бік, — розповідає фігурист. — Також вона була однією з причин, чому ми представляємо Україну. Вважає, що це дуже добре, хоча легко могла сказати: ні, ви маєте представляти іншу країну. Але вона вирішила підтримати цю позицію, тому що, як на мене, [Зуєва] проукраїнська. Так, вона народилася в Росії, але давно покинула її. Вона демонструє підтримку та не є на боці Росії".
Підтримку Андрій відчуває і від власної партнерки, яка, за словами українця, допомагає йому справлятися з хвилюваннями, повʼязаними з війною. Зої запевняє, що "з великою відповідальністю" ставиться до того, що тепер представляє Україну — через повагу до народу. "Те, через що вони [українці] проходять, просто жахливо, і цього не має відбуватися, — вважає Ларсон. — Поглянути лиш на те, що пережили Андрій та його родина".
Матір Капрана, як розповів фігурист, — доброволиця й служить у медичному батальйоні.
"Вона вирішила піти на війну, щоб захищати нашу країну. Зараз вона в Куп'янську. Здається вже більше трьох місяців. І, зізнаюся, на мене та мою родину впливає те, що моя мама щосекунди ризикує своїм життям. Можливо, саме зараз вона в когось стріляє, а, може, хтось хоче застрелити її. Звичайно, мені страшно за неї, але водночас я її підтримую, тому що там вона може допомогти".
"Я вважаю, вона дуже смілива, — додає партнерка. — Вона точно героїня й дуже надихає".
"Звʼязок з країною" як ціль на чемпіонат світу та карʼєру
За словами Зої, її захоплює те, як "українці відстоюють свою країну". "Розумію, що я не українка й не можу нею прикидатися, але я пишаюся тим, що катаюся за цю країну", — зазначає Ларсон. Окрім кваліфікації на Олімпійські ігри, тепер одна з її цілей — отримати український паспорт і "мати звʼязок з країною" ще й таким чином.
На відміну від інших змагань, за олімпійськими правилами країну можуть представляти лише її громадяни. Тож фігуристи прагнуть позитивного результату на чемпіонаті світу, аби мати на це більше шансів. "Сподіваємося на підтримку нашого уряду і, звичайно, федерації", — каже Капран.
Якщо Ларсон змінить громадянство, це буде не перший такий випадок в історії збірної України. На Олімпіаді-2014 у парі з Дмитром Дунем виступала натуралізована американка Шивон Гікін-Кенеді — також у танцях.
Щоб повторити їхнє досягнення й здобути олімпійську ліцензію вже на Ігри-2026 у Мілані, Ларсон і Капран мають опинитися серед 19 найкращих танцювальних дуетів світової першості.
"Маю надію, що наші прокати зможуть допомогти тим, хто зараз перебуває в Україні, трохи змінити тему і просто насолодитися тим, як українська команда виступає на чемпіонаті світу, — ділиться Андрій. — Вони зможуть перестати думати про те, що коїться навколо, принаймні на п’ять хвилин".
Коли Ларсон і Капран виступатимуть на ЧC-2025
- Пʼятниця, 28 березня. 17:15 – Ритмічний танець
- Субота, 29 березня. 19:30 — Довільний танець (у разі відборуДо довільного танцю проходять топ-20 дуетів.)