Перейти до основного змісту
Біатлон: Кубок світу
Біатлон: Кубок світу

Лижний скандал, рекорди Бьо та домінація Франції. Головні підсумки ЧС-2025 з біатлону

Юлія Джима стала авторкою найкращого результату України на чемпіонаті світу з біатлону. Getty Images/Kevin Voigt

Суспільне Спорт виділяє головні моменти чемпіонату світу з біатлону.

Чемпіонат світу-2025 з біатлону підійшов до завершення. У неділю, 23 лютого, відбувся останній розіграш медалей — у жіночому та чоловічому масстартах.

Загалом же на чемпіонаті світу з біатлону було розіграно 12 комплектів нагород: вісім — в особистих гонках та чотири — в естафетах. Суспільне Спорт підбиває підсумки світової першості у Ленцергайде.

Третій поспіль рік для України без нагород чемпіонату світу

Збірна України з біатлону до ЧС у Ленцергайде перебувала без медалей на рівні чемпіонату світу з 2021 року, коли жіноча команда стала бронзовою призеркою в естафеті. Ситуацію не змінили й виступи у Швейцарії: жодного разу Україні не вдавалося потрапляти у топ-3.

Загалом же Україна лише одного разу фінішувала у топ-10 особистих гонок: у жіночій "індивідуалці" п'яте місце посіла Юлія Джима. Ще двічі українці потрапляли у топ-8 командних гонок: у змішаній, а також чоловічій естафетах.

"Що вдалося, то це індивідуальна гонка, де в нас були п'яте і 11-те місця — дуже позитивний момент, — розповідав після завершення ЧС старший тренер жіночої збірної України Микола Зоц в коментарі для Суспільне Спорт. — За фізичним станом у нас частина команди зараз одного класу, друга частина — трошки іншого. Можна сказати, що десь у нас було багато помилок з роботою лиж. А якщо в спринті немає результату, це тягне за собою і персьют або масстарт. Є над чим працювати. Головне — знати помилки, тоді будемо рухатися далі".
Христина Дмитренко пробігла шість з семи стартів на ЧС з біатлону - лідерка за цим показником з Віталієм Мандзиним. Getty Images/Gabor Baumgarten

Топ-5 найкращих фінішів України в особистих гонках ЧС-2025 з біатлону

  • п'яте місце: Юлія Джима (індивідуальна гонка)
  • 11-те місце: Христина Дмитренко (індивідуальна гонка)
  • 17-те місце: Віталій Мандзин (індивідуальна гонка)
  • 18-те місце: Юлія Джима (спринт)
  • 19-те місце: Віталій Мандзин (гонка переслідування)

Проблеми з лижами та критика роботи сервісної бригади в збірній Україні

Одним з моментів, що вплинув на виступ збірної України на чемпіонаті світу-2025, стала проблема з роботою лиж на дистанції через особливості траси в Ленцергайде, яка постійно розбивалася через підвищення температури. Упродовж ЧС біатлоністи неодноразово звертали увагу на ситуацію з їхньою роботою, однак якщо у спринті та гонці переслідування цю проблему "завуалювали", то в синглміксті вона досягла критичного значення.

В одиночній змішаній естафеті Україна показала найгірший результат в історії на ЧС — 20-те місце. Попри лише чотири використаних додаткових патрони (найкращий результат у гонці) відставання України ходом склало майже три з половиною хвилини. Для порівняння: Литва, результат ходом якої був передостаннім, виявилася на 26 секунд швидшою за українців.

Через проблему з лижами Антон Дудченко (разом з Юлією Джимою) показали найгірший хід серед всіх учасників синглміксту. Getty Images/Daniel Kopatsch
"Я можу одне сказати: з такими лижами не має сенсу брати участь навіть у чемпіонаті України. На спуску тебе випереджає представник Гренландії, в якої немає повноцінної сервіс-бригади. Не маю слів, що сказати", — зазначав Антон Дудченко в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт.

Україна була не єдиною збірною, що мала проблеми з лижами — провал в їхній роботі визнавали також у норвезькій команді під час індивідуальної гонки. І попри те, що на естафетні гонки українським сервісменам вдалося виправити помилку, у масстарті, як стверджує Віталій Мандзин, вони знову з'явилися.

"Перше і друге коло їдеш ніби нормально, з Дмитром [Підручним] трималися групи. Третє — почав їхати просто... І ти думаєш, чи є сенс далі їхати. На кожну ногу виходиш — і просто як по піску їдеш. У мене немає коментарів насправді. Тяжко претендувати на якісь вищі місця, коли така ситуація".

Роздратування функціональністю лиж вилилося від Мандзина і у відкриту критику роботи сервісної бригади: на його думку, мала місце "проблема відповідальності до роботи". "Якщо зараз сервіс ще перебуває в кабіні, а не їде ще додому, то їм можна буде щось сказати. Думаю, це показник ставлення до роботи", — говорив біатлоніст.

З трьома промахами Мандзин фінішував 27-м у масстарті. biathlon.com.ua/Dmytro Yevenko

Йоганнес Бьо побив два з трьох рекордів Уле Ейнара Бьорндалена на ЧС

Однією з головних інтриг перед стартом чемпіонату світу з біатлону була "заочна" боротьба Йоганнеса Бьо з рекордами легендарного Уле Ейнара Бьорндалена. Йоганнес проводив останній чемпіонат світу у кар'єрі і претендував одразу на три рекорди, автором яких був Бьорндален.

Два з них Бьо підкорилися. Завдяки золотим медалям у спринті та гонці переслідування Йоганнес побив обидва "золоті" рекорди Бьорндалена. Недосяжним лише залишилося досягнення за загальною кількістю медалей: для повторення цього рекорду чинний володар Великого кришталевого глобуса мав фінішувати на подіумі одразу в семи гонках.

"Щасливий за Йоганнеса, — коментував Бьорндален побитий рекорд Бьо для Суспільне Спорт. — Щодо себе — я не відчуваю якихось емоцій. Розумів, що рекорд, скоріш за все, впаде на цьому чемпіонаті світу, бо у Йоганнеса було сім шансів. Він неймовірний спортсмен, легенда, довершений атлет, неймовірний та розумний талант. Гадаю, що мине вдосталь часу, допоки ми не побачимо спортсмена такого ж рівня".

Йоганнес Бьо проти Уле-Ейнара Бьорндалена: статистика після завершення ЧС-2025

  • Загальна кількість медалей: 45 — Бьорндален, 43 — Бьо
  • Загальна кількість "золота": 23 — Бьо, 20 — Бьорндален
  • Золоті медалі в особистих гонках: 13 — Бьо, 11 — Бьорндален, 11 — Мартен Фуркад

Хто став головною зіркою чемпіонату світу з біатлону?

Йоганнес Бьо одноосібно очолив залік біатлоністів чемпіонату світу з п'ятьма нагородами (три з яких — "золото"). Однак став не єдиним мультимедалістом у чоловічих особистих гонках:

  • Француз Ерік Перро досяг найбільшого успіху у кар'єрі саме на чемпіонаті світу у Ленцергайде. Після того, як французький біатлоніст вперше в кар'єрі піднявся на подіум на цьому рівні ("бронза" в гонці переслідування), вже у наступному старті — індивідуальній гонці — став чемпіоном світу. Загалом змагання Перро закінчив з чотирма медалями — ще "золото" та "срібло" здобув у змішаній та класичній чоловічій естафетах.
До чемпіонату світу у Ленцергайде Перро виборов дві медалі в естафетних гонках на ЧС-2024. Getty Images/Kevin Voigt
  • Американець Кемпбелл Райт продовжив проривний сезон на рівні Кубка світу з біатлону. Лідер молодіжного заліку Кубка світу закінчив чемпіонат світу одразу з двома срібними медалями (у спринті та персьюті) та зупинився за крок від нагороди у масстарті — четверте місце. Причому щоразу його випереджав саме Йоганнес Бьо.

Натомість у жінок звання головної зірки розділили одразу три біатлоністки: німкеня Франціска Пройс, француженка Жюстін Бреза-Буше, а також шведка Ельвіра Еберг. Всі три спортсменки здобули по дві медалі в особистих гонках, причому Пройс та Еберг мали ідентичний результат: "золото" та "срібло".

Втім найкращий результат за кількістю медалей та їх ґатунком продемонструвала француженка Жюлія Сімон. Біатлоністка закінчила чемпіонат світу у Ленцергайде з чотирма золотими медалями, три з яких здобула в естафетних гонках (класичній та двох змішаній). Для порівняння: Франціска Пройс, у доробку якої теж чотири нагороди, мала лише одне "золото" (1+1+2).

Франція вдруге поспіль виграла чемпіонат світу з біатлону

Перемогу в медальному заліку вдруге поспіль здобула збірна Франції, яка виборола шість золотих нагород — на дві більше, аніж Норвегія. Загалом на рахунку французьких біатлоністів 13 нагород.

Збірна Франції здобула 13 медалей на ЧС-2025 з біатлону. AP/Alessandro Trovati

Востаннє Франція двічі поспіль фінішувала на першому місці у медальному заліку чемпіонату світу з біатлону у 2015-2016 роках. Сам же результат у Ленцергайде продовжив тенденцію сезону, де на рівні етапів Кубка світу Франція теж мала більшу кількістю перемог, аніж Норвегія (15 проти 10).

Загалом медалі чемпіонату світу з біатлону здобули представники восьми країн. Це найбільша кількість за чотири роки — у 2021-му їх вибороли дев'ять команд.

Медальний залік чемпіонату світу-2025 з біатлону

  1. Франція — 6 "золото" + 2 "срібло" + 5 "бронза" = 13 нагород
  2. Норвегія — 4+3+2 = 9
  3. Швеція — 1+2+1 = 4
  4. Німеччина — 1+1+3 = 5
  5. США — 0+2+0 = 2
  6. Чехія — 0+1+0 = 1
  7. Італія — 0+1+0 = 1
  8. Фінляндія — 0+0+1 = 1
Топ дня
Вибір редакції