Перейти до основного змісту
Фристайл та сноубординг: Кубок світу
Фристайл та сноубординг: Кубок світу

"Почали знімати більше". Дмитро Котовський турбулентно розпочав сезон Кубка світу з лижної акробатики

Ексклюзивно
Дмитро Котовський на Кубку світу з лижної акробатики. FIS/Mateusz Kielpinski

Ексклюзивне інтерв'ю українського лижного акробата для Суспільне Спорт.

23-річний Дмитро Котовський — лідер збірної України з лижної акробатики. Та претендент на Малий кришталевий глобус сезону 2022/23: вів боротьбу до останнього етапу за нагороду, однак у підсумку поступився швейцарцеві Ное Роту.

Суспільне Спорт — ексклюзивний транслятор Кубка світу з лижної акробатики

Після проривного сезону 2022/23 Котовський залишається без нагород Кубка світу з грудня 2023 року, коли виграв "бронзу" фінської Руки. А новий сезон 2024/25 взагалі розпочав турбулентно: не проходив навіть до фіналів на стартових двох етапах Кубка світу і лише на останньому — у канадському Лак-Бопорті — зміг подолати цю стадію і навіть змагався у суперфіналі.

Як пояснив Котовський в ексклюзивному інтерв'ю для Суспільне Спорт, одна з причин подібних результатів — суттєві збавки від суддів за стрибки. На перших двох етапах український лижний акробат отримав менш як 100 балів за стрибки, і лише на останньому двічі мав оцінку 115 балів — у кваліфікації та фіналі.

"На мій погляд, починаючи з попереднього сезону збавки оцінок від суддів стали більшими, вони судять жорсткіше. Наприклад, за один і той самий стрибок два роки тому я б отримав 110 балів мінімум, але оскільки зараз судять трішки інакше — не набрав. Хоча все одно: у першу чергу це була моя помилка, що не вдалося виконати такий стрибок, який давав би можливість подолати кваліфікацію".
Дмитро Котовський. Getty Images/Christian Petersen

Як приклад, Котовський навів збавки за приземлення, а також таймінг виконання елементів під час стрибків. Український фристайліст стверджує: зараз на всі ці деталі звертають ретельну увагу під час оцінювання.

"За глибоке приземлення можна отримати від 2.1 до 2.4 балів, і вже судді самі вирішують, наскільки воно було глибоким і який бал поставити у цьому діапазоні, мінімум чи максимум. Раніше так не чіплялися і не збавляли за таймінгиНаскільки чітко і правильно закінчуються і починаються гвинти у кожному сальто. Наприклад, якщо в другому сальто потрібно закінчити гвинт до вертикалі або максимум вниз — то зараз чим пізніше закінчується [гвинт] в другому сальто — тим більше йде в бал. У мене з цим проблем немає, але є сам факт того, що зараз за це почали знімати набагато більше. Тому для деяких спортсменів, які раніше не потрапляли в таймінг і отримували більше балів, зараз це велика проблема".

Покращити виконання стрибка, як стверджує Котовський, йому вдалося ще на першому з двох канадських етапів. Однак саме його реалізацією на другий день змагань український спортсмен залишився задоволений.

"Ще після Кубка в Лейк-Плесіді я багато думав над стрибками, з тренером поговорили. На першому етапі [у Лак-Бопорті] сам елемент був кращий, бо ми обговорили те, що в мене сиділо в голові. Але все одно там [свою роль] відіграла погода: я стрибнув фактично у вітер і приземлився прямо на вершині приземлення, а за це знімають бали — не вистачило, щоб подолати кваліфікацію. А уже на другий день сам стрибок був кращий і погодні умови були кращими. І тому, пройшовши кваліфікацію, я сказав собі: «Ну, добре. Добре, що уже пройшов»".
Дмитро Котовський. Дмитро Котовський. Фото: Getty Images

У суперфіналі ж Котовський виконував свій коронний стрибок "Ураган" — потрійне сальто з п’ятьма гвинтами, завдяки якому здобував медалі на рівні Кубка світу. Втім саме його у Лак-Бопорті український лижний акробат приземлити не зміг — отримав лише 57.72 бала.

"Після першого фіналу погода ще була хороша, — пояснює Котовський. — Тому ми розраховували зробити цей стрибок. На попередньому Кубку китаєць з п’ятьма гвинтами робив стрибок і набрав високі бали, тому нам треба було йти на складніший. Погода була гарна. Спочатку стрибали дівчата, це зайняло хвилин 15. Я стрибав у суперфіналі перший і за цей час погода змінилася: почався сильний вітер, навіть моментами затягувало невеличкими хмарами. Але ми все одно вирішили не міняти стрибок: не розуміли, що робитимуть спортсмени за мною. Довелося виконувати стрибок ["Ураган"], і я його хотів виконати. Не вдалося впоратися з вітром, який був на той момент, і тому стрибок не вийшов".

"Перед своїм стрибком я простояв декілька хвилин і за цей час можна було змінити його на інший, але ми не стали. Впевнений, для мене це хороший досвід: виконати стрибок такої складності за таких погодних умов. І надалі в голові воно однозначно буде легше, що навіть за таких погодних умовах я його, як ми кажемо, викрутив. Тобто не зробив чітко, рівно, правильно, але самі сальто я викрутив".

Дмитро Котовський. Andrey Kulagin / KSA

Головним стартом сезону у лижній акробатиці є чемпіонат світу, який відбудеться у березні у швейцарському Енгадіні. Однак Котовський розраховує і на здобуття медалей на цьогорічних етапах Кубка світу: наголошує, що для нього ці змагання досі серед найважливіших.

"Для мене головна ціль — це будь-які змагання. Тобто моя ціль на всіх змаганнях — показувати хороший результат. Я не розглядаю це так, що якщо Кубок Європи — то він менш важливий, Кубок світу — трохи важливіший і так далі до Олімпійських ігор. Для мене всі змагання однаково важливі, тому що заради них ми тренуємося. На всіх змаганнях треба виступати добре, правильно, чітко. У цьому сезоні основна ціль — це чемпіонат світу, але і Кубки світу для мене також важливі".

Наступний етап Кубка світу з лижної акробатики відбудеться у ніч на суботу, 8 лютого, в американському Дір-Веллі.

Топ дня
Вибір редакції