Перейти до основного змісту
Фігурне катання
Фігурне катання

Мрії про ліцензії, нестабільність та заміна лідерів: хто виступить на чемпіонаті Європи-2025 з фігурного катання

Ексклюзивно
Іван Шмуратко на челенджері з фігурного катання 2024/25 у Варшаві. PZLF/Maciej Gawarkiewicz

Що потрібно знати про українських фігуристів, які змагатимуться на Євро-2025: склад, бекграунд і розклад виступів.

Збірна України з фігурного катання візьме участь у чемпіонаті Європи-2025, що проходитиме з 29 січня до 2 лютого у столиці Естонії Таллінні. Команда буде представлена в усіх чотирьох дисциплінах та має по одній ліцензії в кожній із них: у чоловічому й жіночому одиночному катанні, спортивних парах і танцях на льоду.

Суспільне Спорт — ексклюзивний транслятор чемпіонату Європи-2025 з фігурного катання в Україні. Дивіться трансляції змагань наживо на телеканалі та сайті Суспільне Спорт, а також місцевих каналах Суспільного.

Склад "синьо-жовтих" майже не змінився, у порівнянні з торішньою континентальною першістю. Не повернуться лише Марія Голубцова та Кирил Бєлобров, чий дует розпався в травні 2024-го. Ліцензій у танцях також поменшало: замість двох дуетів Україна матиме всього один.

Склад збірної України на ЧЄ-2025 з фігурного катання

  • Чоловіки: Іван Шмуратко
  • Жінки: Анастасія Гожва
  • Спортивні пари: Софія Голіченко та Артем Даренський
  • Танці на льоду: Марія Пінчук та Микита Погорєлов

Що відомо про українських учасників Євро-2025

Іван Шмуратко (четвертий ЧЄ у карʼєрі, топрезультат — 12-те місце у 2022-му)

Шмуратко, який базується в Києві, — лідер збірної України вже другий олімпійський цикл поспіль. Утім, уперше за цей час у 23-річного Івана зʼявився серйозний конкурент у боротьбі за право представляти країну на топтурнірах — 20-річний Кирило Марсак, який у листопаді став першим українцем, що приземлив четверний лутц. Проте за підсумком виступів у першій половині сезону вищі й стабільніші результати продемонстрував досвідчений Шмуратко. Зокрема, Іван виборов "бронзу" на челенджері у Варшаві в очному протистоянні з Марсаком та ввійшов до топ-5 у Ніцці.

"Важливо, на мій погляд, думати не тільки про те, хто поїде на цей чемпіонат Європи, а щоб у нас через пʼять років могли їздити дві-три людини, — казав Шмуратко в коментарі Суспільне Спорт. — Тому моя задача на цей сезон — бути в десятці ЄвропиТакий результат дозволив би Україні отримати дві ліцензії в чоловічому одиночному катанні на наступний чемпіонат Європи.".

Анастасія Гожва (пʼятий ЧЄ у карʼєрі, топрезультат — 20-те місце у 2023 і 2024 роках)

Анастасія Гожва перед прокатом на Універсіаді-2025. КФВС МОН України

Торік топфігуристка України була близькою до сенсаційного потрапляння в топ-10 на Євро, та невдалий прокат у довільній програмі знову відкинув її на 20-ту сходинку. Нестабільні результати супроводжують Гожву й у новому сезоні: 23-річна киянка почала його з далекого 18-го місця на челенджері в Берґамо, а на останніх двох стартах перед чемпіонатом Європи — змаганнях у Целє та Універсіаді — була четвертою і 19-ю відповідно. Два чисті прокати на одному турнірі — виклик, з яким фігуристка поки не впоралася, але прагне змінити це в Таллінні. У коментарі Суспільне Спорт Анастасія пояснила, що проблема була не у фізичній готовності, а в складному психологічному стані.

"Важка вийшла підготовка. У мене за дуже короткий проміжок часу померли бабуся й тато, і це дуже вибило з колії. Був досить нестабільний емоційний стан протягом перших двох-трьох місяців літа й восени. І ось зараз я вже можу спокійно зосереджуватися на змаганнях, і немає такого дисбалансу. [...] На чемпіонаті Європи я хочу дві чисті програми, бо я можу це зробити. По балах, по моєму персонал бестуОсобистий рекорд Гожви — 163.77. Таку суму балів українка набрала на челенджері в Загребі минулого сезону., це близько до топ-10".

Софія Голіченко та Артем Даренський (третій спільний ЧЄ у карʼєрі, топрезультат — 11-те місце у 2024-му)

Софія Голіченко та Артем Даренський на юніорському Гран-прі-2024/25 у Ґданську. PZLF/Maciej Gawarkiewicz

Після того, як припинив існування дует Віолетти Сєрової та Івана Хобти, Голіченко й Даренський залишилися єдиною спортивною парою України, яка готова виступати на найвищому міжнародному рівні — попри складні умови тренувань у Дніпрі, обстріли й блекаути.

"У нас досить часто вимикають світло через вибухи, — розповів Даренський в ефірі Суспільне Спорт. — Улітку були ще проблеми з замороженням льоду. Зараз приїдемо в Європу, і там буде м'який лід. У нас — як у холодильнику: заходиш, а він хрустить, сиплеться".

Цього сезону 20-річна Софія та 23-річний Артем двічі виступили в Польщі: здобули "срібло" на етапі юніорської серії Гран-прі в Ґданську та стали сьомими на челенджері у Варшаві, хоч і з неідеальними прокатами. "Стабільність у цьому сезоні кульгає, — визнає Голіченко. — Але ми зробили дуже багато, щоб показати гарний результат. Вважаю, ми непогано підготувалися [до чемпіонату Європи]".

Марія Пінчук та Микита Погорєлов (третій ЧЄ у карʼєрі, топрезультат — 15-те місце у 2023-му)

Марія Пінчук та Микита Погорєлов на Гран-прі у Гельсінкі, листопад 2024. Getty Images/Jurij Kodrun/ISU

Унаслідок розпаду ще одного дуету — Голубцової та Бєлоброва — головними претендентами на статус першої пари країни в танцях на льоду були саме Пінчук і Погорєлов, які мають за спиною вже дві континентальні першості. Та цього сезону їх несподівано перевершив інший український дует — Зої Ларсон та Андрій Капран. Як пояснив Суспільне Спорт президент Української федерації фігурного катання Даніль Амірханов, тренерка нових лідерів Маріна Зуєва попросила, аби ті пропустили чемпіонат Європи й зосередилися на підготовці до світової першості. Після переговорів із тренерськими штабами обох команд федерація ухвалила рішення включити до заявки 18-річну Марію та 22-річного Микиту.

У міжсезоння Пінчук і Погорєлов — єдині українські учасники Євро, які тренуються за кордоном, — змінили наставників та переїхали з Австрії в Італію, до команди Маттео Дзанні в Young Goose Academy. Період адаптації важко дався експідопічним Галини Чурілової та не приніс швидких результатів. Дебют на дорослому Гран-прі в Гельсінкі в листопаді завершився провалом (падіння й проблемні твізли забрали в них понад 20-30 балів), натомість на січневому турнірі в Софії харківський дует увійшов до топ-5 з найвищими балами сезону168.27 у сумі.

"Насправді немає відчуття, що хочеться якісь змагання забути, бо усе це — досвід, — згадує Микита змагання, що передували Євро, у коментарі Суспільне Спорт. — Раніше ми сильно себе стримували, щоб зробити все охайно й чисто, але за цим ховалося багато того, що ми недороблювали. Ми заново почали себе вивчати, розуміти, на що ми спроможні, як можемо використовувати свої сили. Раніше ми боялися робити помилки, тому що це значило, що ти «поганий спортсмен». А це не так".
"[Вчимося] не боятись ризикувати, — додає Марія. — Робити максимум, а не 70% від можливого. Фокус такий: ризикнути та вільно проїхати. На змаганнях у першій половині сезону було важко, тому що, напевно, ми ще не дуже розуміли, як правильно перебороти це хвилювання. [...] Цей етап головне пройти й відпустити, і все буде добре".

Розклад ЧЄ-2025 з фігурного катання

  • Середа, 29 січня. 13:00 — Спортивні пари. Коротка програма
  • Середа, 29 січня. 17:00 — Жінки. Коротка програма
  • Четвер, 30 січня. 13:10 — Чоловіки. Коротка програма
  • Четвер, 30 січня. 19:00 – Спортивні пари. Довільна програма
  • Пʼятниця, 31 січня. 12:30 – Танці на льоду. Ритмічний танець
  • Пʼятниця, 31 січня. 18:00 – Жінки. Довільна програма
  • Субота, 1 лютого. 13:00 — Танці на льоду. Довільний танець
  • Субота, 1 лютого. 18:00 — Чоловіки. Довільна програма
Топ дня
Вибір редакції