Перейти до основного змісту
Футзал: чемпіонат світу
Футзал: чемпіонат світу

"Порожнеча всередині". Капітанка України Форсюк — про достроковий виліт з відбору на ЧС і регрес жіночого футзалу

Ексклюзивно
Юлія Форсюк, футзалістка збірної України. Getty Images/Donato Fasano

Ексклюзивний коментар української гравчині для Суспільне Спорт — про виліт у першому раунді кваліфікації на чемпіонат світу, ключову поразку від Франції та регрес жіночого футзалу.

Збірна України з футзалу достроково завершила відбір на перший в історії жіночий чемпіонат світу. Українки програли боротьбу за перше місце Франції і не змогли потрапити до елітраунду кваліфікації.

Ключовою у відборі для "синьо-жовтих" стала поразка вже у першому відбірковому матчі від Франції (1:3), які участю у кваліфікації на мундіаль дебютували у жіночому футзалі на офіційному рівні. Попри перемоги у двох наступних матчах над Північною Ірландією та Чехією, випередити француженок Україні не вдалося: програли у підсумковій таблиці одне очко.

Участь у відбіркових матчах взяла 39-річна Юлія Форсюк — капітанка команди та одна з найдосвідченіших гравчинь її складу. Разом зі збірною футзалістка ще рік тому здобула "срібло" чемпіонату Європи.

Після вильоту України з відбору Суспільне Спорт поспілкувалося з футзалісткою щодо причин такого результату. Форсюк назвала його закономірним через відсутність позитивних змін у розвитку жіночого футзалу всередині України.

"Емоцій немає. Напевно, після гри були не стільки емоції, як порожнеча всередині. Не буду казати за всіх, скажу за себе і за тих дівчат, яких добре знаю: дуже велику ставку робили на ці змагання, мали якісь плани. Емоцій не було, були порожнеча та розпач, але якщо реально подивитися на речі та заглибитися всередину, є закономірність, від якої, на жаль, нікуди не дітися".

"У чому полягає закономірність? Мені невідомо, наскільки люди знають про жіночий футзал. І якщо сказати, що його взагалі в Україні немає, то що можна сказати про збірну України? Мені б самій хотілося поставити багато питань тим людям, які керують нами, які вирішують наші долі. Дуже важко бути у нашій жіночій збірній, коли є [лише] бажання. Самі розумієте: є професійний спорт, як все у ньому розвивається, як країни, які не могли навіть мріяти грати на такому рівні, грають і переграють [збірні], які класом вище. Це ціла система".

Фото: АФУ
"Не хочу повторюватися: немає того підходу і того розвитку жіночого футзалу, тієї правильної підготовки, яка має бути. Тому навіть вже Франція обігрує нас, футзалісток, які раніше обігрували різні збірні з досить великим результатом".
Юлія Форсюк

На думку футзалістки, закономірність такого результату України пояснюється відсутністю зміни поколінь всередині збірної, а також силою внутрішнього чемпіонату, який міг би делегувати у команду конкурентних гравчинь.

"Не може бути збірна сильною, якщо всередині немає чемпіонату. Нас просто змушують їхати з дому [в чемпіонати інших країн], бо ми хочемо грати в збірній. Вдома цього немає, тож ми покидаємо домівки, їдемо, щоб грати за копійки, перебуваємо далеко від дому та рідних, бо хочемо грати та представляти нашу країну. Але цього дуже мало для того, щоб бути на такому рівні та виходити до елітраунду чемпіонату світу".

До самого відбору "синьо-жовті" підходили у статусі однієї з головних претенденток на прохід не лише до елітраунду, але й на самий мундіаль. Україна — одна з трьохКрім України на всіх трьох Євро грали Іспанія та Португалія збірних, що змагалася на всіх трьох чемпіонатах Європи.

"Зміни після Євро? Вони відбулися, але в гірший бік. Після чемпіонату Європи провели, напевно, два товариські матчі, зі Словенією та Італією у березні, і все, тоді як Франція зіграла 12 [товариських матчів]".

"Не може просто бути команда стільки років на старому багажі, такого не буває. А інших гравчинь немає. Змін не відбулося, а ті зміни, що є, вони гірші та гірші".
Юлія Форсюк
"Але навіть при цьому я вважаю, що деякі деталі ми б змогли покращити. Повинні були цю збірну [Францію] навіть з таким підходом та ситуацією в країні обіграти. Проте, я вважаю, цей удар мав статися давно. Медалі [Євро] — це добре, але якщо ми хочемо йти туди, де наші чоловіки, то й відношення має бути таким, як і до чоловічої [команди]".

Сама збірна Франції, попри поразку від неї, Форсюк не здивувала. Футзалістка стверджує: ключовим моментом стали помилки у першому таймі матчу, також на українську команду вплинула незіграність.

"Ми з ними не грали раніше і не скажу, що [їхня гра стала] сюрпризом. Вони використали свої моменти, ми почали перший тайм дуже погано. Крім того, це перша гра: гадаю, якби ми грали другу чи третю, то це був би інший матч. Бо всі знали, що Франція — Україна, перший матч — це буде за вихід до еліти, десь всі так планували.

Жіноча збірна України з футзалу перед матчем з Чехією. Facebook Ženský futsal v ČR

Вони використали моменти на наших же помилках, мені впала в око наша незіграність, різний рівень [підготовки] гравчинь. Тому десь, може, Франція, яка зіграла 12 матчів, яка мала бажання і правильний підхід [і перемогла нас]. Деталей [зайвих] не буває, і навіть якась дрібниця, яка була краще, ніж у нас [могла вплинути]. Можливо, у них не такий рівень гравчинь — однозначно у нас краще, і мені приємно, що після гри з Чехією підходили до наших деяких футзалісток з Франції та казали "дуже гарні, неймовірні гравчині". Вони [француженки] за класом нижчі, але іноді система та дисципліна можуть обіграти клас. Тому не скажу, що сюрприз".

Наступний відбір на чемпіонат світу для збірної України відбудеться орієнтовно у 2028 році. Для 39-річної Форсюк шанс зіграти на історичному мундіалі, за її словами, був, найімовірніше, останнім, хоча вона готова допомогти збірній України на подальших ЧС вже в іншому статусі.

"Можливо, бажання і було б, але роки йдуть. Це не як чемпіонат України, що щороку — кожні 4 роки [чемпіонат світу]. Мені важко сказати. У мене є лише одне бажання: змінити підхід та систему. Бажання гравчинь це одне, але треба мати пластилін, з якого можна ліпити. Час іде, ми розійшлися по клубах, до літа у нас буде, може, 1-2 товариських матчі. У цьому сезоні збірна закінчила офіційні змагання, тож якщо не буде змін, то я, напевне, не бачу в цьому якийсь сенс. Можливо, я вже в статусі не гравчині зможу якось допомогти збірній".

Однак Форсюк вбачає проблему для збірної України не лише у відборах на чемпіонат світу, але й на наступне Євро. Футзалістка стверджує: проходи деяких команд до елітраунду відбору ЧС-2025 показали, що пробитися до топ-4 українкам буде однозначно складніше.

"Згадати наше останнє Євро: вийшли після нічиїх з Польщею, ламали гру з Нідерландами. Тобто ми не виграли, як-от зараз Італія: вийшла з групи, 27:0. Вони не помітили нікого: ані Сербію, ані Латвію, ані Словаччину, пройшли рівно, не пропустили жодного голу. Я не уточнюватиму, що там поєднання італійок та бразилійок — є статистика: Італія — в елітраунді, Польща, яка грала з нами у попередньому відборі [на Євро] — вона там, Фінляндія — там. Від цифр, статистики нікуди не дінешся. Однозначно буде важко. І це на [чемпіонаті світу], на Євро будуть команди, які обкатуються цим відбором. Тим і цікавіше, значить, треба працювати не на 100, а на 110%".

Наостанок, Форсюк вважає, що збірна України суттєво відстає у впровадженні змін для жіночого футзалу. На її думку, зміни мали відбутися набагато раніше, і вона не розуміє, чому досі керівництво їх не здійснило.

"Зміни потрібні були ще 2-3 роки тому. Чому це люди не бачать — мені хочеться, щоб просто хтось взяв інтерв'ю і прямо поставив питання. Мені теж цікаво, невже це бачать лише гравчині? Невже ми більше хочемо, аніж наше керівництво?"
Юлія Форсюк

"Ми спілкуємося з різними дівчатами, з різними федераціями. І якщо ми рівняємося на Португалію та Іспанію, то треба почати зі ставлення до гравчинь. Ми нічим не гірші за них. Їздимо по командах — багато [іноземних] тренерів більше до України [схильні], бо українки — вони "талановиті, працьовиті, швидше навчаються". І мені прикро, що нас хапають, витягують з України, бо хочуть бачити, але, виходить, що хочуть бачити за кордоном, а в нашій країні ми просто не можемо вижити. Тому хочеться почути відповіді, чому це не бачать.

Не знаю, що нам зробити — може зняти скандальне інтерв'ю, не приїжджати в збірну. Я стільки років чекала [на чемпіонат світу], ось він, але через таку прикру поразку [не пройшли до елітраунду]. Я теж не забила гол, влучила у перекладину, не влучала у ворота, але нікого не звинувачую. Скільки ми граємо та приносимо у жертву заради цього виду спорту, тож щодо цього відбору не можу висунути претензій саме до дівчат".

Топ дня

Вибір редакції