Olympic games paris 2024
Літні Олімпійські Ігри 2024 у Парижі

Літні Олімпійські Ігри 2024 у Парижі

"Страшно, але звикаєш". Ігор Хмара і Станіслав Ковальов змінили човен та здобули "золото" ЧС з прибережного веслування

Ексклюзивно
Ігор Хмара та Станіслав Ковальов на Олімпійських іграх-2024. AP/Lindsey Wasson

Виграв золоту медаль на першому ж для себе чемпіонаті світу разом зі Станіславом Ковальовим.

Збірна України стала переможцем медального заліку чемпіонату світу з прибережного веслування. Турнір, що проходив у Генуї, українці закінчили з двома перемогами: у чоловічих парних двійках та чоловічої парної четвірки зі стерновою.

Прибережне веслування — тип веслування, що відбувається на побережжі моря. На відміну від класичного академічного веслування, що проходить на каналах річок або озер, у прибережному веслуванні спортсмени можуть зіштовхнутися з фактором додаткових погодних умов через проведення змагань у морі.

Одним з чемпіонів у прибережному веслуванні став екіпаж Ігоря Хмари та Станіслава Ковальова. Спортсмени вдруге в кар'єрі виступили на цьому чемпіонаті світу: у 2021-му вони пройшли лише до фіналу Б. Однак у 2024-му стали тріумфаторами змагань.

На чемпіонаті світу з прибережного веслування Хмара та Ковальов змагалися після останнього в кар'єрі виступу на Олімпіаді у легких парних двійках. Починаючи з 2028 року цей тип човна зникне з олімпійської програми, тоді як його замінять заїзди у прибережному веслуванні.

Після "золота" на чемпіонаті світу Суспільне Спорт поспілкувалося з Ігорем Хмарою, який розповів про особливості цього виду веслування, а також емоції від здобутої нагороди.

Хмара відзначив: різниця між прибережним та академічним веслуванням є досить суттєвою. За його словами, на старті підготовки до змагань їм подекуди було навіть страшно виходити у море.

"Різниця між звичайною водою та морем дуже велика. Ми виходили тренуватися у перший день — майже шторм, нас кидало, було незвично. Був страх просто випасти з човна. А далі звикли. Що найцікавіше — у нас заїзд мав відбутися на день пізніше [ніж відбувся фінал], але оскільки погода стала гіршою, пішов дощ і обіцяли умови, що не можна було вийти в море — зробили фінали на день раніше. Човен набагато важчий, щоб не перевернувся, у кожному човні є рятувальні жилети, і за нами їздили на катерах рятівники, щоб якщо щось станеться — врятувати".

Крім місця проведення змагань, прибережне веслування від академічного відрізняється й довжиною дистанції. А також типом човна — він важчий, аніж той, у якому Хмара та Ковальов виступали на Олімпіаді у Парижі.

"Підготовка [до академічного та прибережного веслування] буде різною, так. У нас же основна дистанція 2 км, у прибережному — 4 км (у півфіналах), а у фіналах завжди 6 км. Інше налаштування, човен важчий, своя специфіка на відкритій воді, але можна виходити за буквально два тижні-тиждень перед початком чемпіонату світу та пробувати себе у морі. Спершу страшно, але потім звикаєш і прикольно".

Ігор Хмара та Станіслав Ковальов на Олімпіаді-2024. Getty Images/Francois Nel

Крім прибережного веслування, Хмара хоче також спробувати свої сили у пляжному спринті. Однією з таких можливостей буде світова та континентальна першість, яка відбудеться наприкінці літа — на початку осені 2025 року.

"Мій напарник спробує себе у четвірці мікст і, можливо, у наступному році на чемпіонаті світу та Євро спробуємо виступити у спринті. Основний старт для нас — стандартна дистанція [академічного веслування]. Будемо готуватися на наступний сезон і буде видно, в якому човні сидітимемо. Спробуємо себе у важкій вазі, цікаво, як воно буде. У чому різниця? Не треба тримати вагу, як ось [у легкій парній вазі] 140 кг на екіпаж, можемо трішечки набрати та виступати з усіма хлопцями".

Особливістю пляжного спринту є те, що веслувальникам не лише потрібно якомога швидше проїхати дистанцію, але й потім вистрибнути з човна та пробігти по піску до фінішу.

"[У бічспринті] виставляють дистанцію, потрібно пробігти по піску 50-70 м на кожному старті, потім швидко застрибнути у човен, 250 м проїхати до головного буя. Згодом треба розвернутися, їхати якомога швидше на фініш, вистрибнути з човна та бігти на фініш. Це більш видовищно, і тому, думаю, це й вводять на Олімпійські ігри у Лос-Анджелесі. Я сидів у цьому човні, але бігти та застрибувати у нього — ні".

Виступити на змаганнях з бічспринту Хмара міг ще у 2024 році — вслід за чемпіонатом світу з прибережного веслування у Генуї відбудеться фінальний етап сезону. Однак веслувальник вирішив від цього відмовитися через проблеми зі здоров'ям.

"Чому не залишаюся на спринти? Я пошкодив спину трішечки, підлікувався під Олімпійські ігри, і тому готуватимуся до чемпіонату України. А бічспринт — відклав спробу на наступний рік. У наступному році буде відбір на Олімпійські ігри. Буде цікаво спробувати".

Хто такий Ігор Хмара?

  • 34-річний український веслувальник, представник Києва.
  • Бронзовий призер чемпіонату світу-2022 (разом зі Станіславом Ковальовим) у легких парних двійках.
  • Учасник двох Олімпійських ігор: 2021 та 2024 років у легких парних двійках.