Olympic games paris 2024
Літні Олімпійські Ігри 2024 у Парижі

Літні Олімпійські Ігри 2024 у Парижі

"Цінність для кожного спортсмена". Жан Беленюк — про емоції від "бронзи" Олімпіади та останню сутичку у кар'єрі

Ексклюзивно
Жан Беленюк танцює гопака після перемоги у "бронзовому" фіналі Олімпіади-2024. REUTERS

Ексклюзивний коментар Жана Беленюка Суспільне Спорт.

Український борець Жан Беленюк втретє у кар'єрі здобув нагороду Олімпійських ігор. Після "срібла" Ріо-де-Жанейро у 2016 році та "золота" Токіо-2020, спортсмен виборов бронзову медаль Ігор у Парижі у вазі до 87 кілограмів. У поєдинку за третє місце він переміг польського борця Аркадіуша Кулинича з рахунком 3:1.

"Бронзове" протистояння на Олімпіаді-2024 стало останньою сутичкою для Беленюка. Після поєдинку, окрім вже фірмового для спортсмена гопака, він символічно зняв борцівки та залишив їх у центрі рингу. Таким чином Жан підтвердив завершення 24-річної змагальної кар'єри.

Більше медалей за Беленюка в олімпійській історії України мають лише чотири спортсменки. Серед них Ольга Харлан (фехтування) та Яна Клочкова (плавання), які здобули по п'ять нагород, а також Олена Костевич (стрільба) та Інна Осипенко-Радоміська (веслування), в яких по чотири медалі.

В ексклюзивному коментарі олімпійській студії Суспільне Спорт бронзовий призер Олімпійських ігор-2024 розповів про враження від змагань у Франції, важкість здобуття медалі та плани після завершення змагальної кар'єри.

  • Про підготовку до Олімпіади-2024 та завершення кар'єри
"Сподіваюся, що не востаннє [дивитимуся на мати], просто не боротимуся. Я планував піти ще після Токіо, і тренер спонукав це зробити, але потім змінив свою думку, і я залишився ще на три роки. По суті на півтора року, бо не змагався і не тренувався", — зізнався борець.

задоволений, бо є медаль, є результат. З порожніми руками з 2013 року я не повертався в Україну. Дуже задоволений, що завоював цю медаль. Щиро вдячний всім, хто допомагав, підтримував, нашим Збройним Силам, бо лише завдяки їм ми можемо тут знаходитися та одягати форму «Ukraine»", — додав Жан.

  • Про найважчу здобуту нагороду у кар'єрі
"Найважча нагорода? Мабуть, з емоційного погляду, золота нагорода Токіо, бо я був травмований, мав вивих плеча, але вдалося здобути медаль. І там взагалі передісторія довга — можна книжку написати, що й плануємо зробити. А так, кожна медаль має свою особисту історію і я не хотів би їх ділити. Кожна медаль по-своєму цінна", — сказав спортсмен.

"З цією ["бронзою"], наприклад, пов'язано те, що це останні офіційні змагання, в яких я беру участь, і хотілося її завоювати. Поляк [Аркадіуш Кулинич] — серйозний конкурент і теж був налаштований на те, щоб забрати її собі, але ми не здаємося, боремося до кінця".

  • Про розвиток греко-римської боротьби в Україні

"Сподіваюся, що асоціююся [з боротьбою в Україні]. Випадково потрапив до секції греко-римської боротьби й так склалося, що дійсно вдалося дещо завоювати. Чесно кажучи, дуже прикро за Парвіза [Насібова], він мав стати золотим призером, "золото" було його. Але це боротьба, буває всяке. І такі помилки трапляються", — поділився борець.

"Стосовно свого впливу, сподіваюся, що такі хлопці, як Парвіз, і багато інших хлопців у збірній, точно ще більше принесуть нашому виду спорту. Я зробив все належне, популяризував його, як міг, і, сподіваюся, робитиму це надалі", — додав Беленюк у відповідь на питання про власний внесок у розвиток греко-римської боротьби в Україні.
  • Про виступ ексукраїнського спортсмена Семена Новікова

"Спілкувався з Семеном Новіковим, він мені подякував, сказав, що на мені виріс. Він показав феноменальну боротьбу, у класній формі. І сказав, що якби зустрілися у фіналі, мені було б важко його побороти".

  • Про цінність нагород на Олімпіаді для українських спортсменів
"Вітаю всіх, кому вдалося завоювати медаль. Це має цінність для кожного спортсмена, впевнений, що з такими виступами, як у Парвіза, у мене, це мотивуватиме дітей займатися в Україні греко-римською боротьбою. Бо це прекрасний вид спорту, який не лише дає навички спортивної філософії життя спортсмена, а взагалі загартовує по життю. Багато друзів, пов'язаних зі спортом, а це такі люди, які завжди підставлять плече, на яких можу розраховувати", — підсумував Жан.

Жан Беленюк: головні досягнення

  • Три медалі Олімпійських ігор: золото (Токіо, 2021), срібло (Ріо-де-Жанейро, 2016), бронза (Париж, 2024).
  • П'ять медалей чемпіонатів світу, з них два "золота".
  • Шість нагород чемпіонату Європи, з них три титули.
  • "Золото" Європейських ігор-2019.
  • Срібна медаль юнацького Євро-2007 та золота нагорода юніорського чемпіонату Європи 2011 року.