Що взагалі сталося.
Збірна України з фехтування на шаблях стала чемпіонкою Олімпійських ігор-2024. У фіналі українки перемогли команду Республіки Корея: програючи перед фінальним раундом у три удари, українки в останньому бою Ольги Харлан здійснили камбек та перемогли.
Фехтування: виступи України на Олімпіадах
- Україна представлена у фехтуванні на кожній Олімпіаді, у кожній – і серед чоловіків, і серед жінок.
- Кількість медалей України у фехтуванні на Олімпіадах – 8 (2 "золото", 1 "срібло", 5 "бронзи")
- Єдиною мультимедалісткою України у фехтуванні є Ольга Харлан – вона здобула п'ять медалей (три особисті "бронзи", а також "золото" та "срібло" у команді). За кількістю медалей Харлан ділить друге місце в історії України на Олімпіадах.
Усі медалі України у фехтуванні на Олімпіадах:
- "золото": жіноча команда у шаблі (Пекін-2008), Яна Шемякіна (шпага, Лондон-2012)
- "срібло": жіноча команда у шаблі (Ріо-2016)
- "бронза": Владислав Третяк (шабля, Афіни-2004), Ольга Харлан (шабля, Лондон-2012, Ріо-2016, Париж-2024), Ігор Рейзлін (шпага, Токіо-2020)
Шлях до "золота" України на Олімпіаді-2024 у жіночій командній шаблі складався з трьох раундів. Українки по черзі вибили з турніру збірні Італії, Японії, після чого у фіналі Республіку Корея. При цьому вже по ходу півфінального матчу проти японок "синьо-жовті" внесли зміну у склад, замінивши Олену Кравацьку на Юлію Бакастову, яка поїхала на Олімпіаду як запасна.
Що сталося?
- Заміна Кравацької відбулася на тлі невдалих раундів шаблістки у матчах збірної України. Шаблістка не виграла жодного раунду у командному турнірі і натомість програвала з великою різницею у боях за своєї участі — спершу італійці Ірене Веккі (4:10) у сьомому раунді, після чого ще один — японці Рісі Такашімі (2:9) у четвертому бою півфіналу.
- Другу частину шляху до золотої медалі Україна закінчувала саме з Бакастовою і вже не могла можливості провести заміну фехтувальниці навіть у випадку потенційної травми.
- Бакастова також програла з великою різницею два раунди у фіналі Олімпіади-2024 — Джон Хайон (3:7) та Джон Енхе (1:5), однак в останньому своєму бою звела до нічиєї раунд проти Чой Себін (5:5).
Після здобуття "золота" Суспільне Спорт запитало у шаблісток щодо заміни, яка сталася по ходу командного турніру. Кравацька вважає, що причина такого виступу пов'язана з тим, що вона "перегоріла".
"Важко відповісти на це питання. Мабуть, перегоріла на емоціях. Не змогла зібрати себе докупи у відповідальний момент. Звісно, тренер вирішив зробити заміну, і це була гарна ідея", — сказала Кравацька.
Щодо Бакастової, то шаблістка наголошує: не мала часу на хвилювання, хоча його відчувала. "Треба було просто робити", — додала українська шаблістка.
Для України це перше "золото" Олімпіади-2024 та загалом перша перемога у жіночій командній шаблі з 2008 року на Олімпійських іграх. З того часу у складі команди залишилася лише Ольга Харлан, яка виборола шосту медаль у кар'єрі та побила рекорд Яни Клочкової.