"Сказали, потрібно зупинитися". В НПК розповіли про реакцію на протест України проти "нейтральних" параплавців на Євро

Валерій Сушкевич. Getty Images/Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket

Вирішити інцидент допоміг діалог з представниками міжнародних організацій.

Україна офіційно підтвердила намір змагатися на Паралімпійських іграх-2024 попри допуск "нейтральних" спортсменів з Росії та Білорусі. На пресконференції у п'ятницю, 24 травня, про це оголосив президент Національного паралімпійського комітету Валерій Сушкевич.

Вперше від початку повномасштабного вторгнення до України росіянам та білорусам дозволили змагатися на Паралімпіаді. Їх виступ відбуватиметься з низкою обмежень: параатлети двох країн матимуть "нейтральний" статус і не зможуть використовувати державну символіку двох країн, не будуть враховані до медального заліку Ігор тощо.

Попри обмеження, українські спортсмени зможуть перетинатися з "нейтральними" суперниками на церемоніях нагородження. Відповідний прецедент, зокрема, вже мав місце на чемпіонаті Європи-2024 з параплавання — першому великому параатлетичному турнірі після повернення росіян та білорусів на міжнародний рівень.

На континентальній першості в португальській Мадейрі плавці збірної України виявляли власний протест з участю "нейтральних" суперників: здіймали кулак та трималися осторонь від росіян та білорусів, з якими ділили місця серед призерів чемпіонату.

За словами Валерія Сушкевича, протест спричинив негативну реакцію від організаторів змагань — ті наполягали на його припиненні.

"Дуже хвилювалися деякі спортсмени, був буквально нервовий зрив та важкі психологічні проблеми. Як кажуть наші паралімпійці, стояти поруч з тими, хто підтримує вбивство наших дітей, жінок, людей, руйнує наші села та домівки — не те що важко, це неможливо".

"Можу сказати, що була дуже погана реакція [на дії українців]. Представники оргкомітету підійшли до нашого тренерського штабу і сказали, що нам потрібно зупинити нашу реакцію на п'єдесталі нагородження, якщо там є росіяни. Я особисто вимагав онлайн-комунікації з цього приводу".

Владнати ситуацію вдалося після емоційного діалогу з міжнародними організаціями, на якому були присутні й функціонери МПК.

"Відбулася онлайн-нарада, де були чотири представники Міжнародного паралімпійського комітету, федерації плавання і керівників паралімпійського плавання. Я їм розказав все, що думаю і про ситуацію і в паралімпійському спорті, і про нейтральність спортсменів. Розповів про реакцію європейської та світової спільноти з цього приводу".

"Характерна деталь: жоден з них не сказав ані слова. Вони промовчали та мовчки закінчили нараду".

"Після цього підійшли пізніше, на наступний день, до керівництва нашої делегації на чемпіонаті Європи та сказали, що поки не будуть виявляти жодної реакції на нашу поведінку. На цьому інцидент закінчився".

Перед Паралімпіадою НПК розробляє власні рекомендації щодо поводження українських спортсменів з "нейтральними" опонентами. Водночас Сушкевич наголошує: за три місяці до старту Ігор пріоритетом для української сторони залишається повне відсторонення росіян від прийдешніх змагань.

"[Інциденти] були й на інших кваліфікаційних змаганнях, де наші спортсмени відповідним чином реагували на перебування представників російських команд на п'єдесталі нагородження. Тому в нас є розробка своїх алгоритмів поведінки, але повторюся: домінантою нашої діяльності буде недопуск Росії до участі у Паралімпійських іграх у будь-якому статусі".

Що відомо?

  • В НПК очікують, що на Паралімпіаду після завершення кваліфікацій відберуться 207 українських спортсменів. Наразі "синьо-жовті" мають 98 ліцензій у 13 видах спорту.
  • Паралімпіада-2024 стартує з церемонії відкриття 28 серпня. Сумарно в Парижі розіграють понад 540 комплектів нагород у 22 видах спорту.
  • Протокол рекомендацій щодо поводження з "нейтральними" спортсменами перед Олімпіадою-2024 вже затвердили НОК та Міністерство молоді та спорту — він складається з восьми пунктів, що мінімізують контакти "синьо-жовтих" з представниками країн-агресорок.