"Найкращий час для медалі". Дар'я Білодід здобула найбільшу перемогу за останні п'ять років, але пропустить ЧС

Ексклюзивно
Дар'я Білодід радіє "золоту" чемпіонату Європи з дзюдо. Getty Images/Damir Sencar

Українська дзюдоїстка виборола перше "золото" у вазі 57 кг за 3 місяці перед стартом Олімпіади-2024.

ОНОВЛЕНО: За кілька днів до старту чемпіонату світу збірна України виключила Дар'ю Білодід із заявки через мініпошкодження.

Дар'я Білодід — лідерка збірної України з дзюдо у заявці на чемпіонаті світу. І володарка останньої олімпійської нагороди України в цьому виді спорту: на Іграх у Токіо дзюдоїстка виборола "бронзу" у вазі 48 кг.

Новий олімпійський цикл Білодід розпочала в іншій ваговій категорії — перейшла у 57 кг. І тривалий час не могла здобути нагороди на великих турнірах: лише через рік українська дзюдоїстка виборола першу для себе медаль ("бронзу") на рівні змагань серії Грендслем (у Парижі).

Після медалі у Парижі Білодід лише на двох турнірах не здобувала нагород в особистих змаганнях. Наразі її серія — п'ять медалей поспіль на міжнародних турнірах, яку вона довершила першим за 5 років "золотом" чемпіонатів Європи.

Після здобутого чемпіонства у Загребі Міжнародна федерація дзюдо випустила матеріал про успіх Білодід на турнірі з назвою "Нова посмішка Дар'ї", згадавши її надуспішний 2019 рік, коли вона стала чемпіонкою Європи та світу. А також продемонструвала емоції дзюдоїстки у момент завоювання "золота" Євро.

"Фото Дар'ї є особливим, оскільки вже минуло чимало часу відтоді, коли я бачив її такою щасливою, — розповів у коментарі IJF фотограф Емануеле Ді Фелічіантоніо. — [У фіналі] вона показала високий рівень — щось таке, до чого ми звикли, коли вона виступала у 48 кг. Її обличчя демонструє справжню насолоду, яку можна відчувати лише, коли ти настільки віддано чогось прагнеш".
Дар'я Білодід святкує з матір'ю перемогу на чемпіонаті Європи з дзюдо. IJF

Сама Білодід називає "золото" на Євро — перемогою, що була здобута у слушний момент. Дзюдоїстка рада, що за два роки виступів у новій вазі все ж змогла досягти "золота" на такому рівні.

"Давно вже не вигравала "золото". Вже два роки я у новій категорії, але все ніяк не могла його вибороти. Ця медаль дуже важлива. Це найкращий час для неї", — розповіла дзюдоїстка в ефірі "Суспільне Студія".

А ось головний тренер збірної України з дзюдо Віталій Дуброва в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт назвав "золото" Білодід закономірним результатом. І наголошує: ще у рік зміни дзюдоїсткою вагової категорії очікував, що їй знадобиться час для адаптації, після якого вона здобуватиме результати.

"Якщо переглянути мої інтерв'ю на початку олімпійського циклу, я казав, що потрібен час. Можливо, один-два роки, щоб повністю адаптуватися до цієї нової категорії. Що у Даші є час, не потрібно чекати швидких перемог, але якщо все буде виконано у повному обсязі, і буде цей час на адаптацію психологічно, то й результат буде".

Попереду у Білодід мали бути два великі старти у 2024 році: у травні — чемпіонат світу (однак вона знялася в останній момент), а вже у липні — Олімпійські ігри. Дуброва розраховує, що успіх на чемпіонаті Європи стане для дзюдоїстки позитивним і в психологічному сенсі перед головними турнірами року.

"Воно ["золото" чемпіонату Європи] важливе перед Іграми саме психологічно. Даша тепер буде вірити, що вона може перемагати топсуперниць на офіційних стартах. Що та робота, яка була проведена, не пішла нанівець, і вона рухається правильним шляхом на Олімпійські ігри. А враховуючи, що до Олімпіади лише три місяці, вважаю, що ця перемога — у потрібний час".
Дар'я Білодід - одна з чотирьох українських дзюдоїстів, що гарантують собі місце на Олімпіаді-2024 через світовий рейтинг.

"Вона не є слабшою [за топсуперниць]: перемагала бразилійку Сілву, олімпійську чемпіонку, на рівних боролася з канадійкою Дегучі, 2-разовою чемпіонкою світу. З європейками вона всіма боролася, перемагала. Треба лише підійти у гарному фізичному та психологічному стані. Будемо сподіватися, що Даша зможе вдруге піднятися на олімпійський п'єдестал", — додав тренер.

Шлях Дар'ї Білодід до першого "золота" після зміни вагової категорії

  • 2022 рік: Дар'я Білодід розпочинає новий олімпійський у ваговій категорії — замість 48 кг виступає у 57 кг;
  • квітень 2022 року: перший турнір Білодід у вазі 57 кг — чемпіонат Європи — вилетіла у другому колі;
  • серпень 2022 року: перша медаль Білодід на міжнародних турнірах у вазі 57 кг — "золото" Кубка Європи у Ризі;
  • лютий 2023 року: перша медаль Білодід на турнірах Грендслем у вазі 57 кг — "бронза" у Парижі;
  • травень 2023 року — лютий 2024 року: Білодід здобула чотири поспіль "бронзи" в одиночних турнірах з дзюдо;
  • квітень 2024 року: "золото" Дар'ї Білодід на Євро-2024 — перше за п'ять років на континентальних першостях.

Хто така Дар'я Білодід?

  • 23-річна українська дзюдоїстка з Києва, що виступає у вазі 57 кг.
  • Білодід — бронзова призерка Олімпіади-2020 у вазі 48 кг.
  • До зміни вагової категорії Білодід також вигравала "золото" чемпіонату світу у 2018 та 2019 роках, а також Євро — 2017 та 2019 роках.
  • В олімпійському рейтингу Білодід займає 11-те місце.