"Багато що зрозумів". Марсак уперше в карʼєрі обіграв Шмуратка на чемпіонаті України: як завершили сезон фігуристи

Ексклюзивно
Кирило Марсак на чемпіонаті України-2023/24 з фігурного катання. УФФК/Дмитро Путінцев

Результати протистояння українських одиночників та ексклюзивні коментарі Суспільне Спорт з чемпіонату України.

На чемпіонаті України з фігурного катання, що завершився в Богуславі, розіграли медалі серед чоловіків. Головна боротьба розвʼязалася між лідерами команди: 22-річним Іваном Шмуратком і 19-річним Кирилом Марсаком, які вперше за понад два роки змагалися між собою на національному рівні.

Шмуратко цього сезону представляв Україну на чемпіонатах світу і Європи, де посів 33-тє й 14-те місця відповідно, а також у серії Гран-прі, де став восьмим на етапі в Еспоо. Іван чотири рази поспіль ставав чемпіоном України впродовж минулого олімпійського циклу (сезони 2018/19 — 2021/22). Національну першість 2023 року фігурист пропустив через травму — тоді титул уперше завоював Кирило Марсак.

Головними стартами Марсака цього сезону стали юніорські чемпіонат світу (23-тє місце) й етап Гран-прі у Стамбулі (14) та три челенджери (топрезультат на цьому рівні — 11-та позиція в Астані). Також Кирило виграв дві медалі на міжнародних турнірах у Ризі ("золото") й Таллінні ("бронза").

"Тиск зіграв злий жарт, тому катаюся для себе": як виступили одиночники

Іван Шмуратко став лідером після короткої програми попри те, що мав обмаль часу на підготовку. За його словами, після чемпіонату світу в Монреалі, що відбувся в березні, він лише раз виходив на лід до того, як дібрався на змагання до Богуслава. Марсак, який приїхав з Фінляндії, де тренується з початку повномасштабної війни, після першого прокату був другим.

"Останні три тижні я катав ідеальні короткі програми на тренуваннях, без жодних помилок, але сьогодні щось не вдалося, — поділився після виступу Кирило в коментарі Суспільне Спорт. — У нас ще є довільна програма. Намагатимуся відкатати [так], щоб завершити сезон на гарній ноті. Конкуренція з Іваном? Краще про це не думати. Я сильно тиснув на себе в цьому сезоні, і це зіграло злий жарт зі мною. Тому зараз я катаюся для себе. Якщо я буду кращим, ніж Іван, то добре. Якщо він краще — це чесно, це спорт".

Завершити сезон "на гарній ноті" Кирилові таки вдалося. За підсумком двох прокатів фігурист піднявся на чільне місце, захистивши титул чемпіона. Уперше в карʼєрі він зробив це, обігравши Шмуратка, який врешті здобув "срібло": його сьому медаль на рівні дорослих чемпіонатів України. Дебютну нагороду ЧУ — "бронзу" — виборов Вадим Новіков, який цього сезону представляв збірну на юнацьких Олімпійських іграх і посів там 14-ту позицію.

Іван Шмуратко, Кирило Марсак та Вадим Новіков на подіумі чемпіонату України-2023/24 з фігурного катання. УФФК

Останні десять чемпіонів України з фігурного катання серед чоловіків

  • 2014/15: Ярослав Паніот
  • 2015/16: Іван Павлов (Шмуратко — 4-те місце в дебюті)
  • 2016/17: Іван Павлов (Шмуратко — "бронза")
  • 2017/18: Ярослав Паніот (Шмуратко — "бронза")
  • 2018/19: Іван Шмуратко (Марсак — 8-ме місце в дебюті)
  • 2019/20: Іван Шмуратко (Марсак — 6)
  • 2020/21: Іван Шмуратко (Марсак — 5)
  • 2021/22: Іван Шмуратко (Марсак — "бронза")
  • 2022/23: Кирило Марсак (Шмуратко не брав участі)
  • 2023/24: Кирило Марсак (Шмуратко — "срібло")

"Заради цього можна було проводити 17 років у спорті": як фігуристи оцінили сезон

Що Марсак, що Шмуратко зазначили, що наприкінці сезону відчувають утому й виснаження. Іван до останнього не був упевнений щодо участі в чемпіонаті України та ухвалив рішення менш ніж за день до змагань, о девʼятій вечора. "Я тут зараз просто для себе, у своєму ритмі, — ділився фігурист з Суспільне Спорт. — [Хотів] отримати максимальне задоволення від себе, для себе, для людей. Не нервуватися. Не люблю зараз нервуватися, але все одно іноді находить хвиля стресу, скутості й тяжкої голови. Останній тиждень я відчував себе, не сказати, що добре. Максимально викладався на сезон емоційно й фізично, в тому числі на чемпіонат світу".

Уже вдруге з початку повномасштабного вторгнення Росії дорослі чемпіонати України з фігурного катання організовують у квітні: вже після головних стартів. Раніше такі турніри проходили в грудні й були визначальними для відбору на чемпіонати світу і Європи. "Це дуже пізно, — погодився Кирило. — Дуже втомився". Та попри це він узяв участь у чемпіонаті. Каже, хотілося побувати вдома й уперше за рік побачити батьків.

Марсак назвав цей сезон важким, але водночас пізнавальним і успішним: хоч і не за результатами, а за набутими знаннями. Тому впевнений: "Наступний буде набагато кращим".

"Багато чому навчився. Багато що зрозумів. Я ставив неправильні цілі. Гнався за результатом, коли треба було просто кататися, насолоджуватися. У цій гонитві я забув, чому люблю цей спорт. Тут я можу показати себе, кататися для глядачів, для себе, для суддів. Але я робив це тільки з думкою про бали. Це зруйнувало майже все в цьому сезоні. Але зараз я повертаю собі відчуття того, що мені це подобається, тому певен, що все буде добре".

За цей сезон в арсеналі Марсака зʼявилося два стрибки в чотири оберти: сальхов і лутц. Утім, українець працює майже над усіма квадами. "[Четверний] аксель ще навіть не намагався пробувати, але подивимося: хто знає", — додав Кирило.

Іван Шмуратко не виконував четверні стрибки на змаганнях з 2022 року: з того часу, як отримав травму ноги. "Звичайно, четверні, обертання й доріжка четвертого рівня, чисте виконання крюків-викрюків — це все добре, ми над цим працюємо, — запевняє Іван. — Проте треба вміти відштовхуватися від мінімуму, вміти знаходитися в різних станах, знаходити з них виходи, слухати себе. Треба вчитися займатися спортом і жити життя разом з тим, що каже тіло".

Іван Шмуратко на чемпіонаті України-2023/24 з фігурного катання. УФФК

За словами Шмуратка, результат на чемпіонаті світуШмуратко не пройшов до довільної програми та в підсумку посів 33-тє місце., що став для нього першим за два роки, не мав на нього негативного впливу. Спортсмен пояснив це сукупністю різних факторів: "Я обʼєктивно не зробив свою програму з технічної точки зору. Багато чим не дуже був задоволений загалом. Тому це не такий сюрприз. З кожним роком відчувається зростання рівня учасників. Також тренувальні умови не були "ого-го-го". Були й індивідуальні штуки з ментальним станом. Не буду заглиблюватися, але не відчував себе на 100%. Були й проблеми з ковзаном: щось могло боліти. До чемпіонату світу тренувався по одній годині пʼять-шість днів на тиждень".

"Це був суперсезон насправді. Особливо після того, як я пропустив половину [минулого]. Спочатку в мене була неприємна штука з ногою. Я міг ходити нормально, але в ковзані це був просто жах. Я отримав травму, і в мене був супертяжкий стан ментальний. Треба було відновитися для себе як людини, а потім уже як спортсмена. У лютому-березні минулого року я не знав, чи кататимуся в цьому сезоні. На початку сезону ставив перед собою мінімальні цілі: виходити, показувати свої програми. Я дуже пишаюся тим, що ми зробили з Михайлом Лейбою щодо нашої програми-перформансуУ короткій програмі цього сезону Шмуратко виступав під "Мелодію" Скорика. Постановка була про війну в Україні й показувала історію батька та його дитини, яку вбиває російська ракета. Над хореографією вони працювали з Лейбою. під Мирослава Скорика. Тільки заради цього виступу можна було проводити всі 17 років у фігурному катанні".

Далі на фігуристів чекає відпочинок, а згодом — підготовка до передолімпійського сезону, під час якого розіграють більшість ліцензійОснову частину ліцензій розіграють на чемпіонаті світу-2025. Приміром, в одиночному чоловічому катанні за результатами ЧС визначаться 24 з 29 місць. на Ігри-2026. Глобальних змін топодиночники збірної наразі не планують: Марсак продовжить тренування у Фінляндії, де на нього чекають літні збори, а Шмуратко — в Україні.