"Цинічна спроба політизувати спорт". МОК закликав країни не брати участь в "Іграх дружби" у Росії

Російський прапор та олімпійська емблема. AP

Організація засудила плани РФ провести змагання.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) засудив проведення так званих "Ігор дружби" у Росії та закликав країни не брати в них участь. Про це повідомляється в офіційному пресрелізі організації.

Росія планує у вересні 2024 року провести в Москві та Єкатеринбурзі перші "Літні ігри дружби", а у 2026 році в Сочі — "Зимові ігри дружби". Країна організує ці "турніри" на тлі відсторонення від міжнародних змагань після повномасштабного вторгнення в Україну.

В офіційній заяві МОК зазначив, що всупереч основним принципам Олімпійської хартії та резолюціям Генеральної Асамблеї ООН російський уряд має намір організувати "суто політично мотивовані спортивні заходи". Проведення "Ігор дружби" в міжнародній організації назвали "цинічною спробою політизувати спорт".

"Комісія спортсменів МОК, яка представляє всіх олімпійців світу, чітко виступає проти використання спортсменів для політичної пропаганди. Комісія навіть бачить ризик того, що їхні уряди змушуватимуть спортсменів брати участь у цьому повністю політизованому спортивному заході, таким чином будучи використаними як частина політичної пропагандистської кампанії", — йдеться у повідомленні МОК.

"Російський уряд демонструє повну неповагу до світових антидопінгових стандартів і чесності змагань. Це той самий уряд, який був причетний до системної допінгової програми на зимових Олімпійських іграх у Сочі 2014 року, а згодом і до маніпулювання антидопінговими даними".

За даними Міжнародного олімпійського комітету, для організації "Ігор дружби" російський уряд "розпочав інтенсивний дипломатичний наступ із залученням урядових делегацій, послів, міністерських органів, які звертаються до урядів усього світу".

МОК закликав країни та спортсменів відмовитися від участі в "Іграх дружби", головною ціллю яких організація вважає політизацію спорту.

"МОК наполегливо закликає всі зацікавлені сторони олімпійського руху та всі уряди відмовитися від будь-якої участі та підтримки будь-яких ініціатив, які мають на меті повністю політизувати міжнародний спорт".

Росія у міжнародному спорті: що відомо

  • У грудні 2023 року Міжнародний олімпійський комітет офіційно дозволив росіянам та білорусам змагатися на літній Олімпіаді в Парижі у нейтральному статусі. При цьому в МОК вказували, що відповідні атлети мають виконати всі критерії допуску: не мати відношення до збройних сил Росії та Білорусі чи інших військових формувань, а також не бути поміченими в активній підтримці війни в Україні.
  • Участь в Олімпіаді "нейтральних" спортсменів з Росії та Білорусі дозволена лише в особистих турнірах — у командних продовжує бути чинною заборона на участь представників цих країн.
  • Станом на березень 2024 року лише 18 "нейтральних" атлетів виконали критерії допуску для участі в Олімпіаді-2024.