"Зможу метати далі". 20-річний метальник списа Фельфнер переміг на Кубку Європи і націлився на відбір до Олімпіади

Ексклюзивно
Артур Фельфнер, український метальник списа. Артур Фельфнер. Фото: Getty Images

Ексклюзивне інтерв'ю українського легкоатлета для Суспільне Спорт.

Україна вдруге поспіль здобула перемогу на Кубку Європи з метань. Змагання українці закінчили з трьома нагородами, дві з яких стали золотими: Михайло Кохан та Артур Фельфнер виграли дорослі змагання з метання молота та списа відповідно.

Обидва українські чемпіони вперше виступали саме на дорослому Кубку Європи з метань. Проте якщо Кохан був одним з фаворитів змагань, то Фельфнер змагався у фіналі А, маючи попереду себе одразу вісім метальників списа з вищим особистим рекордом.

"Взагалі не приїхали лише німці та чехиУ Лейрії не виступили чех Якуб Вадлейх (срібний призер Олімпіади у Токіо) та німець Юліян Вебер (чинний чемпіон Європи) , вони найтоповіші, — розповідає Фельфнер в ексклюзивному інтерв'ю для Суспільне Спорт. — А так, хто після них, то майже всі були. Це була група А, в ній було десять людей, я ж був з дев'ятим результатом. В усіх особисті рекорди були вищі, і я знав, що буде досить важка конкуренція".

Для Фельфнера Кубок Європи з метань став лише другим змаганням у 2024 році. У лютому 20-річний легкоатлет став переможцем зимового чемпіонату України з метальних дисциплін — з результатом 75.04 метра. А вже у Лейрії покращив свій рекорд сезону одразу на шість метрів, виконавши лише дві спроби.

"У Києві, по-перше, були досить погані погодні умови. Було дуже холодно, взагалі не хотілося нічого, просто виграти змагання, показати хоч якийсь [результат]. Розраховував на 75 метрів. Думав про 78 м, звичайно, але не вдалося. Виграв і добре. Думав, що будемо намагатися показати кращий [результат] на Кубку Європи. Це і вийшло.

Коли я їхав на ці змагання [Кубок Європи], взагалі не розраховував на те, що їх виграю. Звичайно, хотілося потрапити в трійку. Якщо брати результати, то думав, що трійка "закриється" у межах 81-82 метрів. Але потім змагання почалися, і я побачив, що хлопці з першої спроби взагалі далеко не метають. Подумав: треба метнути одну гарну спробу. Хоча я і не в найкращій своїй формі був: лікував травму, та й підготовка у Конча-Заспі була не такою якісною, як того хотілося.

Артур Фельфнер на Кубку Європи з метань. Фото: European Athletics

Не все вдавалося, але я знав, що можу зачепитися [завдяки] одній спробі та опинитися у трійці. Так і вийшло: взяв жорсткіший спис, його завжди метаю тільки коли дуже гарно себе почуваю. У мене не було сили, але я знав, що маю техніку і швидкість. Цим і скористався: дуже сильно розбігся і вдалося "потрапити в спис". Після цього трішки відчув біль в спині, у мене таке завжди після змагань. Розумів, що, скоріш за все, більше я не додам і вирішив закінчити змагання. Знав на 100%, що навіть якщо хтось мене випередить, я буду у топ-3, але так вийшло, що ніхто мене не випередив, і я виграв змагання".

Попри "золото", Фельфнер спокійно реагує на свій результат. Стверджує: хотів би виступити краще, але це не вдалося зробити через відсутність практики метань з повного розбігу.

"Відсутність емоцій від перемоги? Навіть не знаю. Дуже класно, що я виграв у всіх суперників, дуже сильних суперників. Це дуже круто, цим задоволений. Але враховуючи, як спис летів — мені не сподобалось. Можна було запустити трішки вище, і результат був би теж вищим. Але я враховую й те, що зовсім в Україні не метав з повного розбігу. Мені потрібно, щоб показувати гарний результат, пометати два тижні з повного розбігу на тренуваннях, відпрацювати ці всі рухи. Тому я задоволений цим результатом, але знаю, що коли я підготуюся, то зможу метати більше".

"Особливість метання з повним розбігом? Взагалі в Україні багато різних тренерів, які виходять на вулицю метати взимку, по холоду метають. Для нас це не варіант взагалі. Тільки якщо класна погода, тепленько, тоді можна пометати. Але якщо холодно, то можна травмуватися. В принципі ми не розраховували на цей старт, бо було два-три тренування, було холодно. Думали, що просто виступимо, а вже потім поїдемо [до Туреччини] на збір, і тут вже будемо готуватися до кращих результатів".

Серед інших проблем, з якими зіштовхнувся Фельфнер на Кубку Європи — проблеми зі спиною, які переслідують його впродовж останніх років. Як зазначив легкоатлет, впоратися з ними йому вдається завдяки фізичним вправам — їх виконуватиме і під час збору у Туреччині, на який прибув після Кубка Європи.

"Так, трішки відчуваю [спину]. Але я кажу: так завжди, після кожного старту. Мені потрібно зараз зробити кілька масажів, добре розтягнутися, що я зараз і робитиму. Приїхали на збір до Туреччини, тут є басейни — дуже люблю, коли є така можливість, плавати на закачку спини, ніг. Як довго триватиме збір? До 31 березня, 20 днів. І потім одразу з Туреччини виїжджаємо на тренувальний збір до Португалії".

Головними стартами сезону Фельфнер назвав чемпіонат Європи та Олімпійські ігри, на які планує відібратися за рейтингомДля автоматичного проходу на Олімпіаду Фельфнеру треба виконати норматив 85.50 метра — тобто побити свій особистий рекорд. Для цього, як вважає легкоатлет, йому потрібно потрапити у топ-32 світового рейтингу — перед перемогою на Кубку Європи з метань він займав 19-те місце.

"У мене всі сили йдуть на літній сезон: чемпіонат Європи, Олімпійські ігри. Сподіваюся, що цього року подолаю кваліфікацію, і все буде добре. На змаганнях я зрозумів вже, як треба робити, щоб метати за 80 метрів. Торік я зрозумів це лише на Європейських іграх, під час третьої спроби. Підійшов до тренера, кажу йому: "Все зрозумів, зараз буде". І потім всі три спроби за 80 м. А в цьому році я зрозумів це трішки раніше, на змаганнях. Тому буду це відпрацьовувати, сподіватимемося, що скоро на змаганнях покажу ще кращий результат, ближче до свого рекорду".

"Чи буду обмежувати кількість змагань, щоб не втомитися перед Олімпіадою? Звичайно, це потрібно. Будемо фільтрувати, на які змагання їхати, на які ні. Звичайно, треба розметатися, але і так, щоб не перебільшувати. Головне — метати без травм. Якщо метати без травм, то, в принципі, можна їздити на всі старти, на велику кількість стартів. Але якщо щось турбує, то треба поберегти себе і готуватися на такі старти, як Євро та Олімпійські ігри. Проте думаю, що все буде добре. Дуже обережно до цього з тренером підходимо, і все буде нормально.

Артур Фельфнер у 2023 році дебютував на дорослому чемпіонаті світу з легкої атлетики, але кваліфікацію не подолав. Фото: AP Photos

Від чого залежатиме класний виступ на Євро та Олімпіаді? Напевно, від підготовки. Приїхав на цей збір [до Туреччини] і кажу тренеру, щоб мене не шкодував, я буду відновлюватись, все робитиму файно. Головне, щоб цій підготовці не завадили травми. Якщо все буде добре, то зробимо дуже класну підготовку. Взагалі думав, що олімпійський сезон буде такий само сконцентрований, але початок мені не дуже сподобався. Проте зараз маю час, щоб це виправити, і всі сили спрямувати на [літній] сезон".

Серед інших планів Фельфнера — дебют на Діамантовій лізі, найбільших комерційних легкоатлетичних змаганнях. Для цього українець має отримати запрошення від організаторів змагань, найближчий турнір з метання списа відбудеться 10 травня у Досі.

"Дуже хочу, щоб мене взяли на Діамантову лігу у травні. Вона там буде у Досі проводитися. Думаю, це можливо. Всіх суперників, яких могли б туди [запросити] організатори, я переміг [на Кубку Європи]. Дай Боже мене туди візьмуть, на це розраховую, а там 100% дають дуже багато очок".

Хто такий Артур Фельфнер

  • 20-річний український метальник списа з Київщини.
  • Чемпіон світу (2022) та Європи (2021) в метанні списа серед юніорів. Чемпіон Європи 2023 року серед молоді.
  • Бронзовий призер третіх Європейських ігор у 2023 році.
  • У 2023 році дебютував на дорослих чемпіонатах світу — 32-ге місце.
  • Особистий рекорд Фельфнера — 84.32 метра на змаганнях у словацькому Шаморіні від червня 2022 року.