Біатлон: Кубок світу
Біатлон: Кубок світу

"Це давно забуте відчуття, що щось можеш". Анастасія Меркушина стартує на чемпіонаті світу після успішної частини сезону

Ексклюзивно
Анастасія Меркушина. Фото: Getty Images

Ексклюзивний коментар української біатлоністки для Суспільне Спорт.

Анастасія Меркушина проводить найуспішнішу частину сезону у кар'єрі. Перед чемпіонатом світу біатлоністка займає 26-те місце у загальному заліку Кубка світу – за підсумками повного сезону вона ще жодного разу не фінішувала у топ-30. А на етапі у Ленцергайде у грудні українка повторила другий найкращий результат у кар'єрі в особистих гонках Кубка світу, замкнувши топ-10 у персьюті.

Минулоріч на рівні Кубка світу лише на етапі у Новому Месті біатлоністка фінішувала у топ-30 (у спринті та переслідуванні). За стартові шість етапів цього сезону – вісім фінішів у топ-30 на Кубку світу.

Суспільне Спорт — ексклюзивний транслятор чемпіонату світу з біатлону. Дивіться наживо усі гонки чемпіонату світу на сайті та телеканалі Суспільне Спорт, а також місцевих телеканалах Суспільного.

Попри покращення результатів в особистих гонках, Меркушина стверджує, що психологічно їй стало набагато важче. В ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт перед світовою першістю українська біатлоністка пояснює, що високі результати у сезоні 2023/24 призвели до підвищеної відповідальності, з якою вона не завжди може впоратися.

"Насправді стало набагато важче. Це помітно по моїх естафетахНа Кубку світу в Обергофі Меркушина відправила жіночу збірну України на одне коло штрафу, у змішаній естафеті Євро в Брезно-Осрблі — на три, на жаль. Стало морально набагато важче, тому що тепер є відчуття таке, що ти можеш показати щось. Це не те, що ти виходиш на старт з думками:"Ай байдуже, яка різниця, все одно не потрапиш у тридцятку, бо хід не той". Тоді виходиш спокійно, просто виконуєш свою роботу, стараєшся, біжиш. Але от коли ти розумієш, що щось можеш показати, то воно вже інакше. І це досить давно забуте відчуття, що ти щось можеш. Тому наразі мені стало важче. І крім цього, у нашій ситуації стало набагато важче й морально бігати, тому що ти розумієш, заради чого біжиш і хто тебе дивиться. Тому так, стало важче".

Чемпіонат світу у Новому Месті — шостий у кар'єрі Меркушиної, на цьому рівні вона дебютувала у 2017 році у Гохфільцені. Попри досвід виступів на цьому рівні українка вважає, що він не особливо допоможе їй у Новому Месті.

"Досвід? Я просто знаю, що робити в якій ситуації. Але це як складання іспиту, нічим не відрізняється. Я завжди всім кажу, хто мене питає про відчуття перед стартом: абсолютно те саме, що й ви [відчуваєте] перед ЗНО, один в один. Тобто ти розумієш, що знаєш, але не знаєш, що буде, чи впораєшся, чи вистачить тобі концентрації, чи не забудеш що робити за цих емоцій та напруження. Бо коли ти йдеш [у гонці], звичайно, твоєму мозку теж не вистачає кисню, йому досить важко думати під час гонки. Тобто така ситуація, чи ти зорієнтуєшся, чи ні – це завжди залежить, і досвід не завжди відіграє суперкласну роль. Буває, що ти навпаки забагато маєш думок в голові, забагато контролюєш. Урешті-решт, може, "на дурня" було б краще".

Найкращий виступ на чемпіонаті світу Меркушина продемонструвала у 2019 році: фінішувала у топ-10 спринту, а загалом провела повну програму (сім стартів). За словами біатлоністки, настрій перед ЧС має суттєве значення перед виступом на самому турнірі.

"Чи чемпіонат світу особливий старт? Ось коли я підходила до чемпіонату світу з відчуттям, що це просто черговий етап Кубка світу, в мене все шикарно виходило. А коли думаю, що це прямо от щось нереальне, чемпіонат світу, там все гарно — вже не так класно виходило".
Фото: Marco Bertorello/AFP via Getty Images

Після змішаної естафети старший тренер збірної України з біатлону Микола Зоц вже анонсував перший старт Меркушиної у сезоні — жіночий спринт, що відбудеться у п'ятницю, 9 лютого. Сама ж біатлоністка поки не може сказати, у яких саме гонках бігтиме: на ЧС-2021, наприклад, її участь була обмеженоюМеркушина виступила лише у спринті (13-те місце) та жіночій естафеті ("бронза").

"Як зауважив наш тренер, ми на кожен старт виходили, як на чемпіонат світу. Боролися за кожну сходинку, за команду, за очки. Тобто, ми вже починаємо відчувати емоційне виснаження. Тому насправді мені навіть не хочеться думати про це. Просто не хочеться думати про чемпіонат світу. Це просто робота, на яку я знову вийду і знову буду боротися до останнього кроку. А там, як Бог дасть".

Хто така Анастасія Меркушина

  • 29-річна українська біатлоністка із Закарпаття.
  • Меркушина — 4-разова призерка чемпіонатів світу з біатлону в естафетних гонках: ("срібло" у 2017 році) та три "бронзи" — у 2019, 2020 та 2021 роках в жіночих естафетах.
  • Перед чемпіонатом світу-2024 Меркушина була другою українською біатлоністкою у загальному заліку Кубка світу — 26-те місце зі 163 очками. Вище за неї перебуває лише Юлія Джима — 20-те місце (203 очки).