"Вийшло все, що хотіли". Парабіатлоніст Казік — про "золотий" етап Кубка світу в Мартелі та емоції від виступу

Ексклюзивно
Олександр Казік. Фото: Karl Nillson/Parasport Sverige

Ексклюзивний коментар українського паралижника для Суспільне Спорт.

Збірна України провела надрезультативний етап Кубка світу з парабіатлону та лижних перегонів в італійському Мартелі, здобувши 25 медалей. Та стала найкращою командою серед усіх у підсумковому заліку етапу, закінчивши його з дев'ятьма золотими нагородами.

Найбільшу кількість "золота" у складі паралімпійської збірної України здобув Олександр Казік (виступає у класі спортсменів із порушеннями зору). Лижник тріумфував на усіх трьох стартах: гонці на середню дистанцію, спринті, а також спринті-персьюті, який дебютує у сезоні 2023/24 на рівні Кубка світу.

Після завершення етапу Кубка світу Суспільне Спорт поспілкувалося з Олександром Казіком щодо його емоцій від виступу, а також успіхів українських парабіатлоністів у Мартелі. Також 27-річний паралижник розповів про те, як склалася підготовка до сезону та якими будуть подальші старти збірної України.

 • Про підготовку до сезону

"Ми готуємося з травня, тобто все літо у нас збори. Постійно були в Західному реабілітаційному центрі, там тренувалися влітку. Тренуватися там дуже класно, бо є і ролерна траса, і спортзали. Всі умови, які нам потрібні в нашому виді спорту, наявні. А вже як почалася зима (з листопада), ми були в Фінляндії: там раніше випадає сніг, і можемо встати на лижі — на місяць раніше, ніж в Україні. Це пріоритет, бо можна кататися на лижах, виконати вже якусь роботу. Після Фінляндії ми знову були в Західному реабілітаційному центрі, і звідти вже поїхали в Італію на Кубок світу. Підготовка? Начебто все пішло за планом. Труднощі це тренування, тренування, ще раз тренування".

 • Про емоції від етапу Кубка світу
"Це були перші змагання у цьому новому сезоні, лижному та біатлонному. Результат хороший, і все, що ми хотіли, вийшло. Пробігли ми добре, але над стрільбою треба ще трохи попрацювати. У нас ще є місяць до основного старту у цьому сезоні, чемпіонату світу в Канаді. Тому будемо працювати. Попрацюємо над помилками, зробимо те, що від нас залежить, а там буде видно".
 • Про дебют спринт-персьюту на Кубку світу

"Особливість цієї гонки в тому, що ми біжимо два старти. Один старт ми пробігаємо, там по часу вираховують, хто як [фінішував]. І потім той [часовий] виграш першого старту додають або віднімають в наступному. Якщо біатлоніст виграв у першому старті 20 секунд, то він розпочне наступний на 20 секунд раніше за друге місце.

Гонка цікава, але по-своєму важка, бо треба цілий день бігати: перший старт, поки вирахують час, поки запустять другий старт. Це все час. А перед кожним стартом треба розминатися, тому гонка сама по собі важка".

 • Про потрійнийКрім Казіка, на п'єдестал спринту-персьюту потрапили Ярослав Решетинський та Дмитро Суярко український подіум
"Це дуже сильно, що три спортсмени з однієї країни, з нашої України, можуть зайти на один п'єдестал. І це показує, що наші українські козаки дуже сильні".
Олександр Казік (у центрі згори) після перемоги на етапі Кубка світу з парабіатлону. Фото: Krystek/IBU
 • Про умови на Кубку світу

"На цьому етапі Кубка світу були свої особливості, бо ми бігали в горах на висоті 1700 метрів над рівнем моря. І через те, що там маленький вміст кисню в повітрі, бігти важко. Ми не пристосовані до такого, бо живемо на нижчій висоті. А умови були гарні. Траса хороша, снігу достатньо було. Дуже тепло було, як весною".

 • Про взаємодію з гайдомКазік змагається на міжнародних стартах з гайдом Сергієм Кучерявим

"Ми вже з Сергієм працюємо з 2013 року. Тому ми постійно один з одним тренуємося, бігаємо. Це постійно повинна бути робота один з одним. І роки дають своє: ми вже бігаємо, розуміємо один одного з пів слова".

Олександр Казік з гайдом Сергієм Кучерявим. Фото: Karl Nillson/Flickr
 • Чому віддає перевагу парабіатлону лижним гонкам

"На першому етапі [Кубка світу] були виключно лижні гонки, другий етап був біатлонний. У мене краще виходить виступати на біатлонних дистанціях. І тому в біатлоні кращий результат. Чому? Подобається, що цікавіше бігти, бо стрільба дає своє. Може бути таке, що пішла стрільба, все влучно, від того і виходить результат. А в лижних гонках ти вже як біжиш, так і біжиш. [У біатлоні] може бути таке, що в будь-який момент вся таблиця лідерів зміниться. Прийшов на рубіж, відстрілявся добре, хтось відстрілявся погано — ти вже попереду. А якщо навпаки, ти вже позаду. Тобто ця дисципліна є цікавішою".

 • Про подальші старти

"З 14 до 18 лютого має бути чемпіонат України. Так само він буде проходити в Західному реабілітаційному центрі. А потім, після нього, ми поїдемо на чемпіонат світу. Має бути в нас дві лижні гонки та одна біатлонна".

 • Про дефіцит стартів
"Скажімо так: спортсмен повинен бігати на змаганнях. І коли змагань багато, спортсмен набирається якогось досвіду, робить аналіз. А коли просто тренуєшся, воно нудно. Не так цікаво, як тоді, коли є змагання, наприклад, з самого початку зими. Влітку підготувалися, зимою одні змагання пробігли, бачиш — така або інша форма, і можеш себе коригувати. А так, коли мало змагань, то, як у нас кажуть, не знаєш, на якому ти світі. Так, [хотілося б більше]".

Хто такий Олександр Казік?

 • 27-річний паралижник, що представляє на змаганнях Вінниччину. Виступає у класі B1 — спортсменів з порушеннями зору.
 • Казік — 4-разовий призер зимових Паралімпіад (одне "золото" та три срібні нагороди).
 • Також на рахунку Казіка сім медалей чемпіонатів світу з парабіатлону та лижних гонок. На попередньому ЧС-2023 він виграв усі три біатлонні старти — спринт, гонку на середню дистанцію та індивідуальну гонку.
 • У сезоні 2023/24 на рахунку Казіка п'ять подіумів на етапах Кубка світу з парабіатлону та лижних гонок. Крім трьох золотих медалей у Мартелі, 27-річний паралижник також здобув "срібло" та "бронзу" у Добб'яко.