"Зробив усе, щоб представити Україну". Жан Беленюк на Євро розпочинає підготовку до останньої Олімпіади у кар'єрі

Ексклюзивно
Жан Беленюк. Фото: Jack Guez/Getty Images

Ексклюзивний коментар олімпійського чемпіона з греко-римської боротьби для Суспільне Спорт.

Жан Беленюк — один з лідерів збірної України з боротьби на майбутньому чемпіонаті Європи, що триває з 12 до 18 лютого у Бухаресті. А також чинний олімпійський чемпіон у вазі до 87 кг у греко-римській боротьбі.

Суспільне Спорт – ексклюзивний транслятор чемпіонату Європи з боротьби. Дивіться змагання наживо на Суспільне Спорт та місцевих телеканалах Суспільного.

Чемпіонат Європи — перший важливий турнір для борців перед Олімпійськими іграми у Парижі, на яких має можливість виступити й Беленюк. 33-річний борець вже здобув для збірної неіменну ліцензію у ваговій категорії 87 кг. Якщо ж його оберуть до складу, Беленюк змагатиметься на своїй третій Олімпіаді у кар'єрі: у 2016 році був срібним призером, у 2021 – став чемпіоном.

Попри статус чемпіонату Європи як одного з головних турнірів року, Беленюк наголошує: розглядає його насамперед як етап підготовки до Ігор у Парижі. І вважає Євро-2024 оптимальним стартом для того, щоб перевірити свій поточний стан.

"Чемпіонат Європи – це етап підготовки до Олімпіади, — розповідає Беленюк в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт. — Це турнір, в якому ми плануємо подивитися на сильні та слабкі сторони наших суперників. Також маємо перевірити власні сильні сторони та виявити слабкі. Усе для того, щоб цей період часу, що залишиться до Олімпіади, використати для усунення недоліків та з максимальною енергією підійти до змагань".

Олімпіада-2024 має стати останньою у кар'єрі Беленюка — про це чемпіон Ігор у Токіо говорив ще після здобутої ліцензії на ЧС-2023. Остаточне рішення щодо участі борця в Іграх у Парижі має ухвалити тренерський штаб. Сам борець же наголошує: для потрапляння у склад виконав усі необхідні критерії.

"У нас неіменна ліцензія, усе може бути. Якщо, не дай Боже, я травмуюся, то може бути заміна. Та можу сказати, що за критеріями відбору я зробив усе необхідне, щоб представляти Україну на Олімпійських іграх".

Жан Беленюк на Олімпіаді-2020. Фото: Tom Pennington/Getty Images

Один із ризиків виступу на чемпіонаті Європи — можливість зазнати травми та пропустити Олімпіаду-2024. Зі схожою ситуацією Беленюк ледь не зіштовхнувся перед Олімпіадою у Токіо: зазнав вивиху плеча за три тижні перед стартом на Іграх, але все ж виступив на них та навіть став чемпіоном.

"У нас не настільки травмонебезпечний вид спорту, щоб про це думати. Більша ймовірність зазнати пошкодження на тренуванні, тому що там часу ми проводимо значно більше, аніж на змаганнях. Якщо й будуть якісь травми (ніхто від цього не застрахований), то ще залишається час, щоб відновитися до Олімпіади. Хочу нагадати, що за 20 днів перед попередніми Іграми в мене був вивих плеча. Та це не завадило мені вибороти золоту нагороду на тій Олімпіаді".

На Євро-2024 та Олімпіаді у Парижі Беленюк та решта українських борців можуть отримати у суперники "нейтральних" спортсменів з Росії та Білорусі — другий рік поспіль Об'єднаний світ боротьби допускає їх до міжнародних змагань. За словами олімпійського чемпіона Токіо, перед стартом чемпіонату Європи кожен з українських борців отримає рекомендації поведінки у разі сутички з представниками Росії та Білорусі на турнірі.

"Це не перший турнір, де виступатимуть «нейтральні» спортсмени. Вони були також присутні на чемпіонаті світу у Сербії. Як бачите, ці змагання пройшли, а мені навіть вдалося завоювати олімпійську ліцензію. Це реалії нашої Міжнародної федерації, на жаль, вони згодні з такими рішеннями. Ми говорили раніше, що після встановлення рекомендацій МОК наша федерація [Об'єднаний світ боротьби] буде однією з перших, яка лобіюватиме повернення цих спортсменів до міжнародних змагань. Та наша головна ціль – це здобувати перемоги.

До кожного нашого спортсмена буде ще раз донесено рекомендації поведінки у разі перспективи подібної сутички з представниками Росії та Білорусі. Будуть рекомендації не тиснути руки. Усі українські спортсмени знають, як себе поводити навіть під час провокацій. З усім тим, будемо їхати та вигравати. Докладемо максимум для цього зусиль, тому що знаємо: саме такі сутички дуже важливі та неймовірно принципові для українських спортсменів".

Жан Беленюк. Фото: UWW

Хоча російських та білоруських спортсменів допустили до міжнародних змагань, Беленюк вважає важливим участь українських борців навіть за таких умов — з метою використання їх як майданчика для донесення проукраїнської позиції.

"Дуже важливий аспект нашої діяльності – це доносити через використання електронних майданчиків проукраїнську позицію. Я вважаю, що Олімпійські ігри та інші змагання треба максимально використовувати для спортивної дипломатії, яка також повинна працювати на нашу загальну перемогу".

Збірна України з боротьби: що відомо

  • Україна наразі має дві олімпійські ліцензії з боротьби: окрім Беленюка її здобула Ірина Коляденко (у вазі 62 кг). Разом із тим, обидві ліцензії є неіменними: тренерський штаб може включити до складу на Олімпіаду-2024 інших борців.
  • У Токіо Беленюк став першим олімпійським чемпіоном України в боротьбі з 2004 року. Також "золото" в цьому виді спорту здобували Ірина Мерлені, Ельбрус Тадеєв (обидві медалі — 2004) та В'ячеслав Олійник (1996).
  • Крім цього, Беленюк є 5-разовим призером чемпіонатів Європи з боротьби: "золото" у 2014, 2016 та 2019 роках, а також "бронза" у 2012 та 2021 роках.
  • Навесні 2024 року українці ще матимуть шанси відібратися на Олімпіаду на континентальному й світовому кваліфікаційних турнірах з боротьби. Олімпійський турнір з боротьби у Парижі стартує 5 серпня.