"Історія, яка продовжується". Україна другий рік поспіль оновила національний рекорд на ЧС з санного спорту

Ексклюзивно
Антон Дукач. Фото: FILuge

Другий сезон поспіль найкращими серед українців на чемпіонаті світу стають чоловіки.

Чемпіонат світу — головний старт сезону у санному спорту в неолімпійський рік. І другий рік поспіль Україна завершує його з найкращим результатом у чоловічих одномісних санях: Антон Дукач став 12-м, Андрій Мандзій — 15-м.

До чемпіонату світу-2023 Україна жодного разу в історії не фінішувала двома санкарями у топ-20. Та другий рік поспіль вдається зробити не лише це, а й оновити національні рекорди в олімпійській дисципліні: у 2023-му Андрій Мандзій встановив новий рекорд – 14-те місце, у 2024-му Дукач його перевершив – 12-те.

Прогрес збірної України у чоловічих одномісних санях на чемпіонатах світу супроводжується покращенням виступів Дукача та Мандзія й на етапах Кубка світу. За останні два сезони українські санкарі вперше фінішували у топ-10 на рівні Кубка світу, результати у топ-20 вдавалося їм показувати й на двох останніх чемпіонатах Європи.

Антон Дукач, пояснюючи тенденцію прогресу збірної України у виступах у чоловічих одномісних санях в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт, стверджує: на чемпіонаті світу вдалося поборотися навіть з попередніми призерами ЧС. Частина іменитих санкарів у вирішальному заїзді не впоралася з рухом по трасі та закінчила змагання з суттєво гіршим результатом.

"Це [виступ в чоловічих одномісних санях] — найкращий результат серед чоловіків на чемпіонатах світу. Перед цим Андрій Мандзій [у спринті] показав [найкращий результат]: попередній був 13-й, і ось 12-й. А в одномісних санях вдалося гарно проїхати. Частково ще й пощастило, бо багато лідерів не найкращим чином себе проявили: падали навіть призери чемпіонату світу. Вдалося гарний результат показати.

Самі заїзди виявилися потужні. У першому була мінімальна помилочка на 11-12-му [віражах], страшнувато стало, але добре впорався. Траса [в Альтенберзі] досить знайома, але впасти можна будь-де, є багато незручних, некомфортних переходів. Лідери це й показали, не доїхавши до фінішу, зокрема є й призери чемпіонату світу".

Дукач також наголошує: історія виступів України у чоловічих одномісних санях на високому рівні є нетривалою, беручи за точку відліку перший вихід на Олімпіаду у 2014 році. Однак ставити у ній крапку не збирається.

"Приємно переписувати історію попередніх років. У нас, у чоловічих одномісних санях, вона нетривала: у жінок є медальУ 2009 році Якушенко стала бронзовою призеркою у жіночих одномісних санях — єдина медаль України на світових першостях з санного спорту чемпіонату світу Наталії Якушенко, є дуже потужні виступи на Олімпійських іграх Лілії Лудан (шості місця на кількох Олімпіадах). У чоловічих санях лише в Сочі вперше кваліфікувалися. Дуже маленька історія, але вона продовжується і покращується".

Причини продовження "маленької історії" України в чоловічих одиночних санях інший санкар, Андрій Мандзій, пояснив "сильним проривом" в інвентарі, на якому змагається Україна: говорив, що ще чотири роки тому збірна "їздила на дровах". Але й також відзначає "сильне" молоде покоління: перший сезон на рівні Кубка світу проводить 19-річний Даніїл Марциновський, який на чемпіонаті світу U23 пройшов навіть до вісімки найкращих та вже встиг дебютувати на світовій першості серед дорослих.

"Порівняно з тим, як я в їхньому віці катав, вони значно кращі. Наприклад, Даниїл Марціновський на дві голови вищий, ніж я був у його віці. Це, звичайно, зумовлено тим, що у них хороший інвентар, хороша інформація про трасу. Юніори підходять, запитують у нас, як проїжджати певні ділянки. Коли ж ми були в їхньому віці, то мали значно менше інформації", — розповідав Мандзій в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт.

А ось головний тренер збірної України Тарас Гарцула, який вже відпрацював з нею на трьох Олімпіадах, і взагалі зазначає, що ще до початку роботи з чоловічою командою ніхто навіть не вірив у фініш у топ-30 в одномісних санях на рівні чемпіонату світу. Хоча на останніх турнірах українські санкарі починають боротися навіть за потрапляння у топ-10.

"Коли ми починали, то нам казали, що в чоловічих одномісних санях нереально прорватися навіть не в топ-20, а у топ-30. Але ми довели, що потрапляємо на вищі рівні та конкуруємо з кращими збірними, у кого є санна траса. Антон — перший з тих спортсменів, у кого немає домашньої траси. Тому можна сказати, що це гарний результат. Так само й Андрій Мандзій, через три місця від нього, теж хороший результат. Ще у нас в одномісних санях є Даниїл Марциновський, який показав восьме місце на чемпіонаті світу U23. Для нього, 18-річного [санкаря], це теж хороший результат".

До кінця сезону відбудуться ще п'ять етапів Кубка світу, на всіх українські санкарі, за словами головного тренера, будуть представлені. А вже у наступному сезоні, 2024/25, українці боротимуться за здобуття перших олімпійських ліцензій на Ігри-2026.