МОК опублікував заяву про результати олімпійського саміту щодо можливої участі атлетів з Росії та Білорусі в Олімпіаді

Томас Бах. Фото: AP Photos

Остаточний вердикт МОК має ухвалити у березні 2024 року.

Міжнародний олімпійський комітет опублікував комюніке результатів олімпійського саміту, який відбувся у Швейцарії. У ході нього, зокрема, була проговорена можлива участь спортсменів з Росії та Білорусі в Олімпійських іграх у Парижі, що відбудуться у 2024 році.

Участь російських та білоруських спортсменів — одне з актуальних питань, визначених Міжнародним олімпійським комітетом. У березні 2023-го МОК порекомендував міжнародним спортивним федераціям повернути атлетів з цих країн до змагань, однак не ухвалив кінцевого рішення щодо їхньої участі в Олімпіаді-2024.

На початку грудня президент МОК Томас Бах, коментуючи майбутні результати олімпійського саміту, відзначав, що рішення щодо участі спортсменів в Іграх у Парижі не буде ухвалене до березня 2024 року. Водночас очільник організації відзначав, що це питання буде ще обговорене у грудні, під час олімпійського саміту.

У комюніке, яке опублікував МОК за підсумками саміту, окремо визначено 15 пунктів, які стосуються майбутніх Олімпійських ігор. У двох з них йдеться про "місію миру", яку несе спорт і яка відповідає резолюції ООН щодо "Побудови мирного та кращого світу через олімпійський ідеал".

Головні тези комюніке МОК

  1. Уряд Росії завдав атаки на позицію олімпійського руху через обмеження, накладені на спортсменів з російським та білоруським паспортом. У відповідь на це учасники саміту підтримали переважною більшістю резолюцію, в якій йшлося про те, що Олімпійські та Паралімпійські ігри мають бути "об'єднавчим заходом та можливістю використати силу спорту з метою сприяння атмосфери миру, розвитку, толерантності та розуміння, а також доступу для всіх та інклюзивності".
  2. Усі члени саміту взяли до уваги "дуже складну геополітичну ситуацію у світі" у зв'язку з великою кількістю війн і конфліктів, що тривають, а також висловили колективне співчуття жертвам.
  3. Члени саміту були проінформовані, що "індивідуальні нейтральні атлети", які мають російський чи білоруський паспорт, взяли участь у більшості спортивних подій відповідно чітких обмежень, і ці події значною мірою відбулися без інцидентів, за винятком одного випадкуСкоріше за все, йдеться, про інцидент з відмовою Ольги Харлан "привітати" суперницю після завершення бою на ЧС з фехтування.
  4. Водночас саміт був проінформований, що попри відсторонення Олімпійського комітету Росії, МОК не змінив свої рекомендації щодо участі "індивідуальних нейтральних атлетів" за наявних чітких обмежень. Та додав, що подібний захист прав спортсменів брати участь у змаганнях, попри відсторонення їхніх НОК, є усталеною практикою, яка використовувалася у кількох випадках перед попередніми Олімпіадами. А саме рішення відсторонити ОКР пов'язане з рішенням організації інтегрувати регіональні спортивні організації, які знаходяться під юрисдикцією НОК України, що порушує територіальну цілісність України.
  5. МОК, у відповідь на запити від представників міжнародних федерацій літніх видів спорту та очільника комісії атлетів МОК, відзначив, що участь "нейтральних" спортсменів на Олімпійських іграх, може відбутися лише за чітко визначених обмежень. Тоді як змін у кваліфікаційній системі або ж кількості ліцензій на Олімпіаду у видах спорту для "нейтральних" спортсменів з російським та білоруським паспортом, не відбудеться.